Suchowola
Izba pamięci w środku Europy

Są przynajmniej dwa ważne powody, by zatrzymać się w Suchowoli. Jeden, to fakt, że leży ona w geograficznym środku Europy. Drugi – by odwiedzić izbę pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, który urodził się w pobliskiej wsi Okopy, a tu chodził do szkoły.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
Geograficzny środek Europy wyznaczył w 1775 roku Szymon Antoni Sobiekrajski, nadworny astronom Stanisława Augusta Poniatowskiego.
  • Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
  • Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
  • Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
  • Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
  • Suchowola. Izba pamięci w środku Europy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Są przynajmniej dwa ważne powody, by zatrzymać się w Suchowoli, miasteczku przy drodze z Białegostoku do Augustowa. Jeden, to fakt, że leży ono w geograficznym środku Europy. Drugi – by odwiedzić izbę pamięci księdza Jerzego Popiełuszki, który urodził się w pobliskiej wsi Okopy, a tu chodził do szkoły.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 roku we wsi Okopy odległej od Suchowoli o 5 kilometrów. W rodzinnym domu mieszka nadal jego matka, pani Marianna, która wraz z mężem Władysławem (zm. w 2002 roku) prowadziła tu gospodarstwo rolne. Od 1961 roku Alfons Popiełuszko (bo takie imię nadano przyszłemu księdzu podczas chrztu) uczył się w liceum w Suchowoli. Po maturze w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie i wtedy przyjął imię – Jerzy. Dziś w Suchowoli oprócz starej szkoły jest już nowy zespół szkół, któremu nadano imię ks. Jerzego Popiełuszki. Na plebanii, która znajduje się między kościołem a starą szkołą, urządzono izbę pamięci. Są w niej portrety ks. Popiełuszki, zdjęcia, pamiątki (m.in. legitymacja szkolna). W stojącym przy rynku kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, znajduje się niewielki jego pomnik. Prowadzona jest zbiórka pieniędzy na budowę nowego pomnika, który ma stanąć w parku miejskim. Jego odsłonięcie zaplanowano na 12 września 2010 roku.

Geograficzny środek Europy wyznaczył w 1775 roku Szymon Antoni Sobiekrajski, nadworny astronom Stanisława Augusta Poniatowskiego. Połączył na mapie liniami prostymi najbardziej odległe punkty Europy: przylądek św. Wincentego w Portugalii z symbolicznym słupem oznaczającym granicę z Azją na Uralu oraz przylądek Matapan na Peloponezie w Grecji z cyplem na końcu fiordu Porsangen w Norwegii. Wytyczone przez niego linie przecięły się w Suchowoli. Król uhonorował to wydarzenie nadając Suchowoli prawa miejskie (w 1777 roku), prawo do czterech jarmarków w roku i fundując tu murowany kościół, ten, który stoi przy rynku.

Dziś w  parku miejskim zobaczymy głaz z herbem miasta oraz wielojęzyczną tablicę symbolizującą środek Europy. Obok łuk z Krzyżem Papieskim – fragment ołtarza wybudowanego z okazji pobytu Jana Pawła II w Białymstoku w 1991 r.

Warto wiedzieć

Dom rodzinny Jerzego Popiełuszki stoi przy drodze we wsi Okopy. Po przeciwnej stronie drogi zobaczymy kapliczkę, a obok niej głaz upamiętniający dziesiątą rocznicę jego śmierci.
* Wieś Okopy powstała w XVI wieku w czasie zasiedlania Puszczy Nowodworskiej. Jej nazwa pochodzi od średniowiecznych kurhanów, zwanych przez miejscową ludność  okopami. Dwa z nich znajdują się w pobliżu wsi.
Suchowola utraciła prawa miejskie w 1950 roku – w Treblince Niemcy wymordowali ponad połowę ludności miasta – Żydów. Od 1997 roku miejscowość cieszy się prawami miejskimi na nowo.
* W Suchowoli mieszka społeczność tatarska. Jest tu dom modlitwy, w którym można znależć nocleg i spróbować tradycyjnej Tatarskiej kuchni (mieści się przy ulicy Goniądzkiej).

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    maurycy, 30 maja 2010 @ 15:27

    Pojechałem kiedyś do Okopów. Okolica bardzo ładna, wzgórza, las, droga się wije miedzy polami. Wieś jednak zrobiła na mnie smutne wrażenie: pusto, biednie smętnie. Domu Popiełuszki jakoś nie rozpoznałem, nie zauważyłem tego kamienia, a spytać nie było za bardzo kogo.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Suchowola, Warszawa, Karpacz, Górsk, Włocławek... w wielu miejscach odnajdujemy pamiątki i ślady obecności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij