Poznań
Jak Mickiewicz zastąpił Stalina

Kończy się 1955 rok. W Polsce szaleje stalinizm, kult jednostki. W Poznaniu imię Gruzina nosi jeden z centralnych placów miasta – dzisiejszy Plac Mickiewicza oraz słynne Zakłady Hipolita Cegielskiego – nazywane wówczas ZISPO – Zakłady imieniem Stalina, Poznań.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Rafał Jankowiak, Paulina Ratkowska (główne)
Poznań. Jak Mickiewicz zastąpił Stalina
W Poznaniu stanął pierwszy na świecie ? dziś już nieistniejący ? pomnik Mickiewicza. Pamiątką po monumencie jest dziś tylko mała balustrada za kościołem św. Marcina. Współczesny pomnik jest o niemal sto lat młodszy.
  • Poznań. Jak Mickiewicz zastąpił Stalina
  • Poznań. Jak Mickiewicz zastąpił Stalina
  • Poznań. Jak Mickiewicz zastąpił Stalina
  • Poznań. Jak Mickiewicz zastąpił Stalina
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kończy się 1955 rok. W Polsce szaleje stalinizm, kult jednostki. W Poznaniu imię Gruzina nosi jeden z centralnych placów miasta ? dzisiejszy Plac Mickiewicza oraz słynne Zakłady Hipolita Cegielskiego ? nazywane wówczas ZISPO ? Zakłady imieniem Stalina, Poznań.

W tej sytuacji senatowi największej poznańskiej uczelni, noszącej wówczas oficjalną nazwę: Uniwersytet Poznański, nie jest łatwo wybrać nowego patrona. Ze strony władz miasta, regionu, a przede wszystkim ze strony Komitetu Wojewódzkiego PZPR pojawiają się naciski, aby największej wielkopolskiej szkole wyższej patronował również, zmarły dwa lata wcześniej, radziecki dyktator.

W ostatnim dniu roku, 31 grudnia, senat uczelni zostaje ? niemalże jak kardynałowie w Watykanie ? zamknięty pod kluczem, aby wybrać nowego patrona. Na szczęście władze Uniwersytetu przypominają sobie o kończącym się Roku Mickiewiczowskim ? ustanowionym w stulecie śmierci wieszcza. Zatem ? bez zbędnych dyskusji ? w sylwestrowy wieczór właśnie poeta z Zaosia został patronem największej poznańskiej szkoły wyższej.

Dlaczego właśnie w Poznaniu? O wileńskim i petersburskim okresie życia wieszcza wiedzą niemal wszyscy. O poznańskim ? niewielu. Otóż, gdy na Zachód dotarła wieść o wybuchu Powstania Listopadowego, Mickiewicz przybył pod zachodnią granicę zaboru rosyjskiego ? czyli do wschodniej Wielkopolski, próbując (dodajmy: bezskutecznie) przedostać się na wschodnią stronę Warty, aby dopomóc powstańcom. Po kilku nieudanych próbach osiedlał się na krótko w wielkopolskich miastach i majątkach (Śmiełów, Lubiń, Kopaczewo, Poznań) i po kilku miesiącach wrócił na Zachód. Tym samym Poznań, czy szerzej: Wielkopolska, jest ostatnim polskim miejscem, które w swoim życiu widział wieszcz.

Warto też pamiętać chyba o tym, iż właśnie w Poznaniu stanął pierwszy na świecie ? dziś już nieistniejący ? pomnik Mickiewicza. Pamiątką po monumencie jest dziś tylko mała balustrada za kościołem św. Marcina. Pomnik odsłonięto ? w całkowitej ciszy (było to obejście rygorystycznych pruskich przepisów) w maju 1859 roku. Współczesny pomnik jest o niemal sto lat młodszy od pierwowzoru i zdobi plac (nazywany onegdaj właśnie Placem Stalina) przed rektoratem Uniwersytetu imieniem… właśnie Adama Mickiewicza.

Dodano: 21 grudnia 2010; Aktualizacja 16 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

autor jest członkiem grupy przewodników po Poznaniu VisitPoznan.info

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij