Kalisz
Jak ratusz budowano i odbudowano

W trakcie budowy były spory o działkę, fundamenty pękały i rysowały się, murarzom zarzucano błędy zawodowe. Na koniec okazało się, że budowa była nielegalna bo Ministerstwo Robót Publicznych nie wydało na nią zgody.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Kalisz. Jak ratusz budowano i odbudowano
Neoklasycystyczny gmach ratusza został w roku 1993 uznany za zabytek.
  • Kalisz. Jak ratusz budowano i odbudowano
  • Kalisz. Jak ratusz budowano i odbudowano
  • Kalisz. Jak ratusz budowano i odbudowano
  • Kalisz. Jak ratusz budowano i odbudowano

Dwa budynki powodują że są rozpoznawalne na fotografiach z Kalisza. To teatr i ratusz.

Prawdopodobnie pierwszy budynek ratusza rozpoczęto użytkować w roku 1426. Później ulegał licznym pożarom, tak jak miasto. Remontowany, zmieniał co jakiś czas wygląd.

Pożar za pożarem

Po pożarze w roku 1537 odbudowano gmach do roku 1549. A już w roku 1542 zegarmistrz z Wrześni zamontował na wieży zegar. Następnie, w roku 1693 w kolejnym pożarze uległa zniszczeniu wieża ratuszowa. Po remoncie otrzymała między innymi zegar z czterema tarczami. Kolejny pożar dotknął ratusz w roku 1792 i wieża wtedy runęła. Zgliszcza ratusza po pożarze zalegały do roku 1804. Wtedy to okupujące miasto od roku 1793 pruskie władze podjęły próbę usunięcia ruin. Usunięto sporo, ale okres wojen napoleońskich przerwał prace. Wznowiono je w roku 1808. W końcu zdecydowano o zakopaniu fundamentów.

Prawie wiek bez siedziby

Od ostatniego pożaru miasta i ratusza w roku 1792 władze Kalisza nie miały stałej siedziby. Wynajmowały różne pomieszczenia przez 98 lat, choć od początku XIX wieku władze miejskie Kalisza starały się o wzniesienie ratusza. W 1804 roku na budowę przeznaczono dużą sumę ponad sześciu tysięcy talarów. Dopiero jednak w roku 1887 ogłoszono przetarg na budowę ratusza wg projektu architekta gubernialnego Józefa B. Chrzanowskiego. W kwietniu 1888 roku poświęcono kamień węgielny, a już dwunastego lipca 1890 roku nowy i okazały gmach był gotowy. Wzniesiono go w stylu secesji. Ten jednopiętrowy budynek z trzema żeliwnymi kopułami i bogatym wnętrzem mieścił w sobie nie tylko biura magistrackie. Było tam mieszkanie służbowe prezydenta Kalisza, gabinet sekretarza kaliskiej policji, a na parterze były i sklepy.

Po zniszczeniach Wielkiej Wojny

7 sierpnia 1914 roku, pruscy żołnierze okupujący Kalisz, specjalnie podpalili ratusz. Jednak już pod koniec 1915 roku z inicjatywy kaliszan warszawskie Koło Architektów ogłosiło konkurs na projekt odbudowy. Na konkurs wpłynęło 15 prac, ale władze okupacyjne nie zatwierdziły żadnego projektu. Także projekty odbudowy z roku 1918 nie zdobyły uznania władz. Dopiero w roku 1920 rozpoczęto odgruzowywanie ratusza. W czerwcu tego roku projekt architekta okręgowego Sylwestra Pajzderskiego zyskał aprobatę wszystkich zainteresowanych stron. Mimo to, w trakcie budowy były spory o działkę, fundamenty pękały i rysowały się, były liczne spory podczas których również i murarzom zarzucano błędy zawodowe. Na koniec okazało się, że budowa nowego ratusza była prowadzona nielegalnie bo Ministerstwo Robót Publicznych nie wydało na nią zgody. Prace ukończono wreszcie w 1924 roku, ale wykończenie trwało do roku 1927. W roku 1925 ratusz udostępniono społeczeństwu.

Warto wiedzieć

* Również w 1925 roku zainstalowano na wieży zegar z czterema tarczami który jak na owe czasy był bardzo nowoczesny. Zainstalował go kaliski zegarmistrz Rafał Władysław Stilter. Zegar ma sinik elektryczny i sam się nakręca. Jest bardzo dokładny.
* Neoklasycystyczny gmach ratusza został w roku 1993 uznany za zabytek. Szczyci się on wspaniałą salą recepcyjną (Sala posiedzeń Rady Miejskiej Kalisza), wykonaną wg projektu Władysława Zielińskiego. Ratusz wewnątrz posiada niezadaszony dziedziniec.

Dodano: 26 listopada 2018; Aktualizacja 4 grudnia 2018;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij