Wenecja
Jak wzdychać, to pod mostem

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) jest więc najbardziej znanym mostem w Wenecji. Zaprojektował go Antoni Contino, a budowę ukończono w 1614 roku. Jego historia nie ma jednak nic wspólnego z miłością. Wręcz przeciwnie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
Przez most prowadzono skazańców do miejsca, gdzie mieli odsiedzieć wyrok. A może i do miejsca, skąd mieli iść na śmierć?
  • Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
  • Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zakochani, którzy trafiają do Wenecji  całują się pod mostem westchnień.  Bo wierzą, że jeśli właśnie w tym miejscu to zrobią, to szykuje się rychłe wesele. I że zapewnią sobie w ten sposób trwały i szczęśliwy związek. Czy wiedzą co czynią?

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) jest więc najbardziej znanym mostem w Wenecji. Zaprojektował go Antoni  Contino, a budowę ukończono w 1614 roku. Jego historia nie ma jednak nic wspólnego z miłością. Wręcz przeciwnie.

Most łączy pomieszczenia Pałacu Dożów z budynkiem więzienia (Prigioni Nuove). Zbudowano go po to, by zapewnić sprawną komunikację między więzieniem właśnie a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do miejsca, gdzie mieli odsiedzieć wyrok. A może i do miejsca, skąd mieli iść na śmierć?

W sprawie tego, kto wzdychał, koncepcje są różne, choć wszystkie romantyczne. Może skazańcy wzdychali do swych ukochanych? A może tylko do wolnego świata, który widzieli ostatni raz? A może panny wzdychały do swych wybrańców, którzy na długie lata szli do lochów, jeśli nie na śmierć? W każdym razie, przez małe, ażurowe okienka rzucali sobie nawzajem ostatnie spojrzenia…

Warto wiedzieć

Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów. Wewnątrz  znajdują się dwa oddzielone korytarze: jeden dla tych, którzy szli po wyrok, drugi dla tych, którzy szli z powrotem. Z zewnątrz można go oglądać m.in. płynąc gondolą  przez Kanał Pałacowy lub z sąsiedniego mostu – Ponte della Paglia.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij