Wenecja
Jak wzdychać, to pod mostem

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) jest więc najbardziej znanym mostem w Wenecji. Zaprojektował go Antoni Contino, a budowę ukończono w 1614 roku. Jego historia nie ma jednak nic wspólnego z miłością. Wręcz przeciwnie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
Przez most prowadzono skazańców do miejsca, gdzie mieli odsiedzieć wyrok. A może i do miejsca, skąd mieli iść na śmierć?
  • Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
  • Wenecja. Jak wzdychać, to pod mostem
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zakochani, którzy trafiają do Wenecji  całują się pod mostem westchnień.  Bo wierzą, że jeśli właśnie w tym miejscu to zrobią, to szykuje się rychłe wesele. I że zapewnią sobie w ten sposób trwały i szczęśliwy związek. Czy wiedzą co czynią?

Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) jest więc najbardziej znanym mostem w Wenecji. Zaprojektował go Antoni  Contino, a budowę ukończono w 1614 roku. Jego historia nie ma jednak nic wspólnego z miłością. Wręcz przeciwnie.

Most łączy pomieszczenia Pałacu Dożów z budynkiem więzienia (Prigioni Nuove). Zbudowano go po to, by zapewnić sprawną komunikację między więzieniem właśnie a obradującym w Pałacu Dożów Trybunałem Kryminalnym. Przez most prowadzono skazańców do miejsca, gdzie mieli odsiedzieć wyrok. A może i do miejsca, skąd mieli iść na śmierć?

W sprawie tego, kto wzdychał, koncepcje są różne, choć wszystkie romantyczne. Może skazańcy wzdychali do swych ukochanych? A może tylko do wolnego świata, który widzieli ostatni raz? A może panny wzdychały do swych wybrańców, którzy na długie lata szli do lochów, jeśli nie na śmierć? W każdym razie, przez małe, ażurowe okienka rzucali sobie nawzajem ostatnie spojrzenia…

Warto wiedzieć

Wnętrze mostu jest udostępnione dla zwiedzających muzealne wnętrza Pałacu Dożów. Wewnątrz  znajdują się dwa oddzielone korytarze: jeden dla tych, którzy szli po wyrok, drugi dla tych, którzy szli z powrotem. Z zewnątrz można go oglądać m.in. płynąc gondolą  przez Kanał Pałacowy lub z sąsiedniego mostu – Ponte della Paglia.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij