Łętownia
Jak zbójnik Baczyński ukradł klawikord

Józef Baczyński ze Skawicy rabował zabijał i kradł. Wybieliła go ludowa legenda i młodopolscy poeci, zafascynowani zbójnictwem karpackim. Baczyński jednak nigdy nie doczekał się tak ogromnej sławy jak Janosik.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Leszek Młodzianowski
Łętownia. Jak zbójnik Baczyński ukradł klawikord
W okolicy Łętowni grasowało kilka burs zbójnickich, między innymi oddziały mało znanego Antoniego Złotkowskiego z Pcimia oraz Józefa Baczyńskiego ze Skawicy.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wiek XVIII nie należał do okresów spokojnych. Ledwo zakończył się czas rebelii chłopskich, przez ziemię myślenicką przeszły wojska szwedzkie, region nawiedziła epidemia cholery, a na dodatek tego grasowało tutaj wiele brus zbójnickich, które pustoszyły wioski, dwory i plebanie.

Osadę Łętownia (Lanthownia) założył Kazimierz Wielki mocą przywileju wydanego w Żarnowcu dnia 27 sierpnia 1365 r. Przez wieś przebiegał ważny szlak handlowy zwany „drogą polską”, biegnący z Krakowa przez Myślenice i przełęcz Spytkowicką na Węgry. W okolicy Łętowni grasowało kilka burs zbójnickich, między innymi oddziały mało znanego Antoniego Złotkowskiego z Pcimia oraz Józefa Baczyńskiego ze Skawicy. Obaj rabowali, zabijali i kradli. Wybieliła ich ludowa legenda i młodopolscy poeci, zafascynowani zbójnictwem karpackim. Baczyński jednak nigdy nie doczekał się tak ogromnej sławy jak Janosik. Jego kompania odznaczała się niebywałą kreatywnością i brutalnością podczas napadów.

Zbójeckie porachunki

Największy zbój Beskidów ? herszt Józef Baczyński zwany Skawickim dotarł do Łętowni, gdzie obrabował dwór  Lisickich, jak również plebanię i mieszkanie organisty.  Lisicki nie był gorszy od zbójników, prawdopodobnie z nimi nawet współpracował. Znany był  z hulaszczego trybu życia i wsławił się tym, że w 1734 r. w karczmie w Bystrej popijał z Józefem Baczyńskim, co jednak nie uchroniło go od napaści. Napad na plebanię zorganizował Baczyński w odwecie za zaalarmowanie miejscowej ludności przez kościelnego, kiedy to zbójnicy rabowali  dwór. Wiemy o tym z zeznań samego herszta, wymuszonych przez sąd w Krakowie, bezpośrednio przed jego straceniem na krakowskich Krzemionkach. Przytacza je wybitny badacz Żywiecczyzny i zbójnictwa w Karpatach ? Stanisław Szczotka, który zawarł je w artykule „Żywot zbójnicki Józefa Baczyńskiego zwanego Skawickim”, opublikowanym w czasopiśmie „Lud” we Lwowie w 1937 roku.

Zeznania Baczyńskiego:

W czasie plądrowania dworu we wsi Łętowni (nie zastaliśmy żadnego z ichmościów państwa Lisickich) ?  poczęto bić we dzwony przy kościele na gwałt, a my zastawszy ze czterdziestu ludzi na warcie, rozegnaliśmy, a dwóch złapawszy, trzymaliśmy ich we dworze póty, pókiśmy nie zrewidowali, wychodząc stamtąd puściliśmy ich i poszliśmy ku kościołowi, gdzie było ludzi gromada, ale i tamci pouciekali i ksiądz uciekł. A my przyszedszy do plebanji, poszukaliśmy, ale nie było co wziąć, ale gdybyśmy zastali księdza, musiałby nam był co dać, połajalibyśmy go byli o to, że kazał dzwonić na gwałt. Drudzy pachołcy moi byli na wikaryjce, ale tam nic nie wzięli, tylko piec i okna powybijali. Ja zaś z inszemi poszedłem do organisty, gdzie go nie zastawszy, wziąłem klawikord… A drudzy pachołcy moi … do kościelnego poszli, ale mu nic nie wzięli, tylko warsztat tkacki porąbali i przędzę za to, że dzwonił na nas.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Zbójnicki Szlak

Zbójnicki Szlak

Wędrując po górach odnajdujemy miejsca związane z legendami o dawnych zbójnikach. Pomożemy Ci do nich trafić...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij