Węgry
Jan Paweł II u bratanków

Papież Polak był tu przyjmowany z ogólną sympatią, jaką po prostu darzony jest nasz naród. Ale jego pielgrzymki nie budziły specjalnych emocji, wręcz można powiedzieć, że przechodziły bez echa. Chociaż był pierwszym papieżem w historii, który odwiedził Węgry.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: U19/Wikimedia
Węgry. Jan Paweł II u bratanków
Nieco ponad połowa społeczeństwa to katolicy. Prawie 20 proc. jest kalwinów, ok. 5 proc. luteranów. 15 proc. deklaruje się jako ateiści.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji papieża Polaka, ktoś zadał mi pytanie o jego pielgrzymki na Węgrzech. Bo to kolejna plama w naszej znajomości bratanków – do końca nie wiemy nawet, jakiego są wyznania.

Nieco ponad połowa społeczeństwa to katolicy. Prawie 20 proc. jest kalwinów, ok. 5 proc. luteranów. 15 proc. deklaruje się jako ateiści (dane pochodzą z internetu, każde źródło ma swoją wersję, więc zaznaczam, że to tylko orientacyjne liczby).

Faktem jest jednak, że kraj jest bardzo zlaicyzowany, osób praktykujących niewiele. Na pewno papież Polak był tu przyjmowany z ogólną sympatią, jaką po prostu darzony jest nasz naród. Ale jego pielgrzymki nie budziły specjalnych emocji, w porównaniu z reakcjami Polaków na spotkanie z naszym wielkim rodakiem, wręcz można powiedzieć, że przechodziły bez echa. Chociaż był pierwszym papieżem w historii, który odwiedził Węgry.

Jan Paweł II na Węgrzech był dwukrotnie: 16-20 sierpnia 1991 r., a potem 6-7 września 1996 r. Podczas pierwszej pielgrzymki odprawił mszę św. pod gołym niebem w Esztergom (Ostrzyhom), Máriapócs, Peczu i Budapeszcie. W Debreczynie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, papież spotkał się też z młodzieżą węgierską na Stadionie Narodowym, z seminarzystami w Mátyás templom (kościół Macieja w Budzie, popularną nazwę zawdzięcza królowi Maciejowi Korwinowi, który sponsorował jego rozbudowę, a potem ustanowił go świątynią koronacyjną; naprawdę pod wezwaniem NMP Budzińskiej Pani). Kolejne spotkania odbyły się z chorymi w budapeszteńskiej Bazylice, z przedstawicielami nauki i sztuki oraz z delegacją gminy żydowskiej. W dniu św. Stefana (20 sierpnia) Jan Paweł II odprawił mszę na pl. Bohaterów (Hősök tere) dla 200 tys. zgromadzonych wiernych.

Przy okazji kolejnej wizyty Ojciec Święty na Węgrzech odwiedził klasztor benedyktynów w Pannonhalma, swą wizytą uświetniając obchody millenijne ufundowanego w 996 r. opactwa. Następnie Jan Paweł II udał się do Győr, gdzie na obrzeżach miasta odprawił mszę św. nad grobem błogosławionego Vilmos Apor (przestawiam pisownię zgodnie z polską ortografią, pierwsze jest imię, drugie nazwisko), który w następnym roku został wyniesiony na ołtarze. Vilmos Apor był biskupem Győr podczas II wojny światowej, bardzo aktywnie działał w celu ratowania Żydów węgierskich. Zginął zastrzelony w poniedziałek wielkanocny, 2 kwietnia (tego samego dnia  zmarł Jan Paweł II) 1945 r., broniąc kobiet przed gwałtem ze strony żołnierzy Armii Czerwonej.

Warto wiedzieć

Podczas ponad 26-letniego pontyfikatu Jan Paweł II osobiście czterokrotnie beatyfikował Węgrów: byli to Vilmos Apor (1997), Tódor Romzsa (2001), László Battyhány-Strattmann, Márk Aviánói (2003) i król Karola IV (2004), ale papież Polak dał też Węgrom świętych: w 1989 r. Agnieszkę Czeską (stryjeczną siostrę króla Węgier Andrzeja II), w 1995 r. kanonizował Świętych Męczenników Koszyckich, w 1997 r. – Jadwigę Andegaweńską, Królową Polski (córkę Ludwika Węgierskiego), w 1999 r. zaś Świętą Kingę (córkę króla Węgier Béli IV).

 Katarzyna Kociuba
jest autorką
przewodnika „Węgry” wydanego w 2018 r.
nakładem wydawnictwa Pascal.

Więcej o tym przewodniku
     w naszym portalu

 

Dodano: 17 marca 2011; Aktualizacja 8 września 2019;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij