Paryż
Jan Paweł II we Francji

Autor: Anna Derecki
Przybył do kraju znanego z laickości, całkowitego rozdziału kościoła od państwa, skromnego udziału Francuzów w obrządkach religijnych. Ale równocześnie do kraju, gdzie katolicyzm zaznaczył się z ogromną siłą, kraju, który stworzył gotyk, by świątynie wznieść ku niebu...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Jan Paweł II we Francji
3 września 2006 roku plac Parvis przed Katedrą Notre Dame otrzymał imię Jana Pawła II. Ta decyzja władz miejskich wywołała liczne kontrowersje. A jednak.
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

3 kwietnia 2005 roku, o godz.18.30 dzwoniły dzwony wszystkich francuskich kościołów, pośród nich największy dzwon Katedry Notre Dame, Emanuel, który dzwoni tylko w wyjątkowych momentach historii Francji i świata. Dzień ten został ogłoszony dniem żałoby, francuskie flagi opuszczono do połowy masztów.

3 września 2006 roku plac Parvis przed Katedrą Notre Dame otrzymał imię Jana Pawła II. Ta decyzja władz miejskich wywołała liczne kontrowersje. Po pierwsze – nie wszyscy podziwiali Papieża Polaka. Po drugie – prawo wymaga, by upłynęło pięć lat od śmierci danej osoby, zanim jej imię może nosić ulica czy plac. Po trzecie – Francja nie jest skora do nazywania miejsc wspólnej przestrzeni imionami ludzi kościoła. A jednak.

Przeważyły głosy w Ratuszu, ale też argumenty, między innymi burmistrza Paryża Bertranda Delanoe, który w swoim przemówieniu przypomniał, że 2 kwietnia 2005  ten właśnie plac przed katedrą zgromadził tłumy Paryżan. Mówił: żałoba ta wyszła daleko poza odczucia katolików, była hołdem oddanym jednej z najważniejszych postaci naszych czasów (…). Dziś wyrażamy ten sam hołd w zgodzie z tożsamością Paryża,  której symbolem są nazwy ulic i placów tego miasta, różnorodne dziedzictwo naszej wspólnej historii. Przywiązani jesteśmy do rozdziału kościoła i państwa, do naszej laickości, to nie oznacza ignorancji. Bo nasze miasto, od zawsze, otacza chwała wielkich przedstawicieli ludzkości, mimo ich różnic i paradoksów. Oby imię Jana Pawła II, wpisane dziś w to miejsce, mogło pomóc uchować  naszą czujność, tolerancję, odwagę oraz naszą zdolność do wzbogacania się poprzez kontakt z innymi.

Inne podróże Jana Pawła II do Francji

Papież miał przyjechać do Lourdes w 1981 roku, przeszkodził w tym zamach na jego życie. Odbył tę podróż w 1983 roku.
W 1986 odwiedził Lyon, Annecy , Ars – miejsce działalności świętego Jean-Marie Vianney – proboszcza. Był w Paray le Monnial – perle francuskiego chrześcijaństwa.
Przy okazji odwiedzin w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 1888 roku, przyjechał do Metz i Nancy.
Wielkim rozgłosem cieszyła się kolejna pielgrzymka papieża do Francji, gdy w 1996 roku przybył do Reims, koronacyjnej katedry królów, z okazji 1500. rocznicy chrztu Francji.
W 500. rocznicę proklamowania dogmatu Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej, ponownie był w Lourdes 14 i 15 sierpnia 2004 roku. To była jego ostatnia wizyta we Francji.

Warto wiedzieć

* Zakon Sióstr Miłosierdzia założył w XVII wieku święty Wincenty a Paulo z Ludwiką de Marillac. Powołaniem zakonu była pomoc najuboższym, szczególnie dzieciom. Pierwszy raz w historii kościoła zakonnice opuszczały mury klasztoru, nosiły na głowach charakterystyczne, białe kornety. W Polsce nazywane są szarytkami od slłowa charité (miłosierdzie). Zakon istnieje nadal, kornety nie.

Na zdjęciach w galerii:

1. Tablica w Notre Dame
2. Fryderyk Ozanam, tablica w katedrze Notre Dame
3. Papież u św. Scszdepana na Wzgórzu – zdjecie w kosciele, ciagle tam jest
4. Wnetrze św. Sczsepana z piekną renesanasową amboną
5-7. Kaplica Cudownego Medalika
8. Bazylika Sacre Cœur

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 26 kwietnia 2011; Aktualizacja 19 lutego 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  maurycy, 28 kwietnia 2011 @ 07:50

  Powinniśmy zapożyczyć od Francuzów zwyczaj, żeby nadawać imię czyjeś pięć lat po śmierci tej osoby (choć w tym przypadku i oni tę regułę złamali). U nas przesadzamy z honorowaniem żyjących. I dotyczy to nie tylko Jana Pawła z jego pomnikami, placami i ulicami nazwanymi tak jeszcze za życia papieża, ale i innymi zasłużonymi. Nie podoba mi się ani port lotniczy Wałęsy, ani szkoła Jana Nowaka Jeziorańskiego, ani nie podobała mi się ulica Jana Pawła, póki żył.

  kajek, 28 kwietnia 2011 @ 20:50

  I tak dokonali rzeczy niezwykłej. Przecież u nich rozdział kościoła od państwa doprowadzony jest do granic rozsądku. A jeśli uznali, że Jan Paweł jest wart placu, w dodatku to przeprowadzili, to znaczy, że nawet dla nich jan Paweł wielkim człowiekiem był. Bo chyba był, jak bardzo by nie wspierał Radia Maryja.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij