Paryż
Jan Paweł II we Francji

Autor: Anna Derecki
Przybył do kraju znanego z laickości, całkowitego rozdziału kościoła od państwa, skromnego udziału Francuzów w obrządkach religijnych. Ale równocześnie do kraju, gdzie katolicyzm zaznaczył się z ogromną siłą, kraju, który stworzył gotyk, by świątynie wznieść ku niebu...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Jan Paweł II we Francji
3 września 2006 roku plac Parvis przed Katedrą Notre Dame otrzymał imię Jana Pawła II. Ta decyzja władz miejskich wywołała liczne kontrowersje. A jednak.
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
 • Paryż. Jan Paweł II we Francji
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

3 kwietnia 2005 roku, o godz.18.30 dzwoniły dzwony wszystkich francuskich kościołów, pośród nich największy dzwon Katedry Notre Dame, Emanuel, który dzwoni tylko w wyjątkowych momentach historii Francji i świata. Dzień ten został ogłoszony dniem żałoby, francuskie flagi opuszczono do połowy masztów.

3 września 2006 roku plac Parvis przed Katedrą Notre Dame otrzymał imię Jana Pawła II. Ta decyzja władz miejskich wywołała liczne kontrowersje. Po pierwsze – nie wszyscy podziwiali Papieża Polaka. Po drugie – prawo wymaga, by upłynęło pięć lat od śmierci danej osoby, zanim jej imię może nosić ulica czy plac. Po trzecie – Francja nie jest skora do nazywania miejsc wspólnej przestrzeni imionami ludzi kościoła. A jednak.

Przeważyły głosy w Ratuszu, ale też argumenty, między innymi burmistrza Paryża Bertranda Delanoe, który w swoim przemówieniu przypomniał, że 2 kwietnia 2005  ten właśnie plac przed katedrą zgromadził tłumy Paryżan. Mówił: żałoba ta wyszła daleko poza odczucia katolików, była hołdem oddanym jednej z najważniejszych postaci naszych czasów (…). Dziś wyrażamy ten sam hołd w zgodzie z tożsamością Paryża,  której symbolem są nazwy ulic i placów tego miasta, różnorodne dziedzictwo naszej wspólnej historii. Przywiązani jesteśmy do rozdziału kościoła i państwa, do naszej laickości, to nie oznacza ignorancji. Bo nasze miasto, od zawsze, otacza chwała wielkich przedstawicieli ludzkości, mimo ich różnic i paradoksów. Oby imię Jana Pawła II, wpisane dziś w to miejsce, mogło pomóc uchować  naszą czujność, tolerancję, odwagę oraz naszą zdolność do wzbogacania się poprzez kontakt z innymi.

Inne podróże Jana Pawła II do Francji

Papież miał przyjechać do Lourdes w 1981 roku, przeszkodził w tym zamach na jego życie. Odbył tę podróż w 1983 roku.
W 1986 odwiedził Lyon, Annecy , Ars – miejsce działalności świętego Jean-Marie Vianney – proboszcza. Był w Paray le Monnial – perle francuskiego chrześcijaństwa.
Przy okazji odwiedzin w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w 1888 roku, przyjechał do Metz i Nancy.
Wielkim rozgłosem cieszyła się kolejna pielgrzymka papieża do Francji, gdy w 1996 roku przybył do Reims, koronacyjnej katedry królów, z okazji 1500. rocznicy chrztu Francji.
W 500. rocznicę proklamowania dogmatu Niepokalanego Poczęcia Matki Boskiej, ponownie był w Lourdes 14 i 15 sierpnia 2004 roku. To była jego ostatnia wizyta we Francji.

Warto wiedzieć

* Zakon Sióstr Miłosierdzia założył w XVII wieku święty Wincenty a Paulo z Ludwiką de Marillac. Powołaniem zakonu była pomoc najuboższym, szczególnie dzieciom. Pierwszy raz w historii kościoła zakonnice opuszczały mury klasztoru, nosiły na głowach charakterystyczne, białe kornety. W Polsce nazywane są szarytkami od slłowa charité (miłosierdzie). Zakon istnieje nadal, kornety nie.

Na zdjęciach w galerii:

1. Tablica w Notre Dame
2. Fryderyk Ozanam, tablica w katedrze Notre Dame
3. Papież u św. Scszdepana na Wzgórzu – zdjecie w kosciele, ciagle tam jest
4. Wnetrze św. Sczsepana z piekną renesanasową amboną
5-7. Kaplica Cudownego Medalika
8. Bazylika Sacre Cœur

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 26 kwietnia 2011; Aktualizacja 19 lutego 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  maurycy, 28 kwietnia 2011 @ 07:50

  Powinniśmy zapożyczyć od Francuzów zwyczaj, żeby nadawać imię czyjeś pięć lat po śmierci tej osoby (choć w tym przypadku i oni tę regułę złamali). U nas przesadzamy z honorowaniem żyjących. I dotyczy to nie tylko Jana Pawła z jego pomnikami, placami i ulicami nazwanymi tak jeszcze za życia papieża, ale i innymi zasłużonymi. Nie podoba mi się ani port lotniczy Wałęsy, ani szkoła Jana Nowaka Jeziorańskiego, ani nie podobała mi się ulica Jana Pawła, póki żył.

  kajek, 28 kwietnia 2011 @ 20:50

  I tak dokonali rzeczy niezwykłej. Przecież u nich rozdział kościoła od państwa doprowadzony jest do granic rozsądku. A jeśli uznali, że Jan Paweł jest wart placu, w dodatku to przeprowadzili, to znaczy, że nawet dla nich jan Paweł wielkim człowiekiem był. Bo chyba był, jak bardzo by nie wspierał Radia Maryja.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij