Slovacko
Jazda Królów – taniec na liście UNESCO

Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: František Synek
Slovacko. Jazda Królów – taniec na liście UNESCO
Podczas imprezy, która corocznie odbywa się na Slovacku, chłopcy jadąc na odświętnie przystrojonych koniach zbierają dary dla swojego króla. Królem zostaje zwykle kilkunastoletni chłopiec, jedzie on konno w damskim stroju ludowym.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji ludowych w Czechach, tzw. Jazda Królów, odbywająca się corocznie wiosną w regionie Slovacko na południu Moraw, została w listopadzie wpisana na listę UNESCO. 

Pierwsze wzmianki o tradycji pochodzą z początku XIX wieku, ale jej korzenie sięgają podobno dawniejszych czasów. Etnografowie nie są zgodni co do jej genezy. Według jednej z najczęściej spotykanych wersji, Jazda Królów nawiązuje do przejazdu przez Morawy w 1469 roku króla Węgier Macieja Korwina, uciekającego w kobiecym stroju po przegranej bitwie przed wojskami króla Czech Jerzego z Podiebradów.

Podczas imprezy, która corocznie odbywa się na Slovacku, chłopcy jadąc na odświętnie przystrojonych koniach zbierają dary dla swojego króla.  Królem zostaje zwykle kilkunastoletni chłopiec, jedzie on konno w damskim stroju ludowym, strzeżony przez  członków straży przybocznej. Trzymana w jego ustach róża symbolizuje milczenie, jakie musiał zachować węgierski monarcha, by nie został rozpoznany. Imprezie towarzyszą występy miejscowych i zagranicznych zespołów folklorystycznych, śpiewy i tańce do białego rana i oczywiście dobre, morawskie wino.

Warto wiedzieć

Jazda Królów to czwarty czeski zwyczaj, który znalazł się na liście UNESCO. Wcześniej trafiły na nią taniec verbuňk (taniec rekrutów) z regionu Slovacko, pochody karnawałowe z regionu Hlinecko (woj. pardubickie) oraz sokolnictwo.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze zamknięte.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij