Ovčárna
Morawski lodowiec pod Pradziadem

Czarna jest co prawda tylko jedna trasa pod Pradziadem, ale za to najdłuższa w całym ośrodku. Jednak nie długość i nie trudność tras, a położenie na wysokości 1235-1445 m n.p.m. stanowi o wartości tego ośrodka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Karel Beneš / Wikimedia
Ovčárna. Morawski lodowiec pod Pradziadem
Telewizyjną wieżę na szczycie Pradziada widywałam z innych, nawet odległych szczytów Jesioników.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ośrodek narciarski Praděd-Ovčárna położony jest pięknie pod najwyższym szczytem pasma Wysoki Jesionik (Hruby Jesenik) – Pradziadem  (Praděd, 1491 m n.p.m.).

Obszar ten nazywany jest morawskim lodowcem, a to dlatego, że śnieg spada tu wcześnie, obficie i utrzymuje się aż do początków maja. Dobre warunki znajdą tu początkujący, ale też i wytrawni narciarze.

Na trasach

Czarna jest co prawda tylko jedna trasa pod Pradziadem, ale za to najdłuższa w całym ośrodku (ma 850 m). Bo nie długość tras, a położenie na stokach Petrových Kamenů wysokości 1235-1445 m n.p.m. stanowi o wartości tej stacji. Decyduje ono po pierwsze o tym, że śnieg tu jest, w dodatku naturalny, po drugie trasy w znacznej części znajdują się powyżej granicy lasu, są więc niezwykle widokowe. Łącznie w całym ośrodku pod Pradziadem jest 4,8 km tras zjazdowych w dziewięciu odcinkach (6 niebieskich, 2 czerwone i 1 czarna). Obsługuje je 6 wyciągów orczykowych o długości od 200 do 850 m. Najdłuższą w całym ośrodku jest wspomniana czarna Sjezdovka A, o różnicy wzniesień 200 m.

Przy dobrej pogodzie – oczywiście

Mnie nie udało się zaznać widoków i to już w drugim podejściu do tego ośrodka. Widać mam pecha. Ale że dni pogodne tu istnieją wiem: a) z cudzych zdjęć, b) z własnych doświadczeń. Telewizyjną wieżę na szczycie Pradziada widywałam z innych, nawet odległych szczytów Jesioników. Ma ona 162 m i taras widokowy na wysokości 1563 m n.p.m., na który można wejść za opłatą 100 koron (dzieci 50). To po Śnieżce najwyżej położony punkt w całej Republice Czeskiej. Ale znajduje się w pewnej odległości (ok. 2 km) od narciarskiego ośrodka. Można się tam wybrać na pieszą wycieczkę, albo na biegówkach.

Bez samochodu

Do stacji Praděd-Ovčárna nie można dojechać własnym samochodem (chyba, że się tam zamieszka). Auto trzeba zostawić na parkingu na Hvězdě (100 koron za dzień), znajdującym się na obrzeżach kurortu Karlova Studánka, albo w samym kurorcie i dojechać autobusem (28 koron). Autobus kursuje co godzinę.

Warto wiedzieć

* W wieży na szczycie Pradziada oprócz urządzeń przekaźnikowych i stacji meteorologicznej  mieści się najwyżej położony w Czechach hotel. Poniżej znajduje się drugi w tej kategorii Sporthotel Kurzovní.
* Ovčárna (niem. Schäferei) – to całoroczny hotel górski (dawniej schronisko turystyczne). Została wybudowana w 1863 roku w miejscu szałasu pasterskiego. Do 1945 r. budynek należał do… zakonu krzyżackiego.

Dodano: 23 marca 2018; Aktualizacja 18 stycznia 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij