Bled
Jezioro z wyspą pośrodku

Wygląda tu wszystko bajecznie. Szmaragdowe jeziorko z wyspą pośrodku, na której zobaczymy kościół, zamek wczepiony w stromą skałę i widoki na najwyższe szczyty Alp Julijskich i Karawanek.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbra Górecka
Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
Wyspa nazywa się Blejski Otok i jest jedyną naturalną wyspą w Słowenii. Na znajdujący się tu zespół sakralny stojący na wyspie składaja się kościół Najświętszej Marii Panny ze strzelistą wolnostojącą dzwonnicą z 1465 roku, XVII-wieczna plebania, dom kapelana i kapliczka Najświętszej Marii Panny z herbami biskupów Brixen.
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
  • Bled. Jezioro z wyspą pośrodku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Przenosimy się do Bledu, który znajduje się w północno-zachodniej Słowenii, w krainie zwanej Gorenjska. Jadąc od strony jeziora Bohinjskiego zostajemy nagle zaskoczeni niezwykłym widokiem.

To jedna z słoweńskich perełek ? Blejskie jezioro popularnie zwane Bledem, gdyż właśnie w tym mieście się znajduje. Wygląda tu wszystko bajecznie. Szmaragdowe jeziorko z wyspą pośrodku, na której zobaczymy kościół, zamek wczepiony w stromą skałę i widoki na najwyższe szczyty Alp Julijskich i Karawanek.

Wyspa nazywa się Blejski Otok i jest jedyną naturalną wyspą w Słowenii. Na znajdujący się tu zespół sakralny stojący na wyspie składaja się kościół Najświętszej Marii Panny ze strzelistą wolnostojącą dzwonnicą z 1465 roku, XVII-wieczna plebania, dom kapelana i kapliczka Najświętszej Marii Panny z herbami biskupów Brixen. Wprowadzają tu zabytkowe schody, których liczba wynosi 99. Na wyspę można się dostać tylko drogą wodną. Kursują tam stateczki, można też wypożyczyć łódkę. Przystanie znajdują się w pobliżu Łaźni Zamkowych lub we wsi Milno. Nad jeziorem urządzone są ładne kempingi. Jest też przygotowana plaża i inne atrakcje wodne.

Zamek Bled z wałami obronnymi, wieżą, fosą i tarasem wznosi się na ponad stumetrowej skale, nad północnym brzegiem jeziora. Zbudowany był przez biskupów Brixen w 1011 roku, a obecny późnogotycki wygląd otrzymał w XVI wieku. Teraz w zamku mieści się muzeum okręgowe. Żeby zobaczyć fascynujące piękno tego wszystkiego, należy objechać jezioro dookoła zatrzymujac się w różnych punktach.

Warto wiedzieć

* Miasto Bled jest najpopularniejszym kurortem w Słowenii. Było już znane w czasach panowania austriackiego. W 1858 r. szwajcarski lekarz Arnold Rikli zbudował tutaj pierwszy hotel uzdrowiskowy. Zbudował też budynek łaźni zdrojowych i kilka willi w stylu szwajcarskim. Po upadku monarchii austro-węgierskiej popularność kurortu trwała. W okresie międzywojennym miał tu rezydencję król Aleksander I Karadjordjevič, a po ostatniej wojnie ? prezydent Josip Broz Tito. W latach późniejszych miasto zaczęło poupadać.
* Po odzyskaniu niepodległości przez Słowenię w 1991 roku Bled odzyskał dawny splendor, a w sezonie letnim jest tutaj bardzo tłoczno.

Dodano: 19 lipca 2010; Aktualizacja 28 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij