Kalisz
Cmentarz radzieckich żołnierzy

Walki o wyzwolenie Kalisza toczyły się w  styczniu 1945 roku. Po bitwie  trzeba było pochować poległych. Na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przeznaczono część Parku Miejskiego, z tyłu teatru.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Waldemar Rusek
Kalisz. Cmentarz radzieckich żołnierzy
Wizerunkiem  czerwonej pięcioramiennej  gwiazdy ozdobiona miała być każda z mogił żołnierskich.

W latach 1896-1900 w czasie budowy nowego budynku teatru przystąpiono do zagospodarowania terenu pomiędzy rzeką Prosną a dzisiejszą ulicą Częstochowską.

Pracę nad utworzeniem nowej części Parku Miejskiego na tym terenie powierzono warszawskiemu ogrodnikowi i architektowi krajobrazu Franciszkowi Szaniorowi. Wtedy to na ponad trzyhektarowym terenie za teatrem utworzono park ze sztucznym stawem, główną alejką, centralnym placykiem i sztuczną wyspą na rzece Prośnie. Ustawiono na niej posąg Psyche. Staw i zarośnięta wyspa istnieją do dziś. W 1923 r. parkowi nadano imię Ignacego Jana Paderewskiego. Po II wojnie światowej przemianowano go na Park im. Armii Czerwonej. Dziś teren ten jest zwany Cmentarzem Żołnierzy Radzieckich.

Walki o wyzwolenie Kalisza toczyły się w  styczniu 1945 roku. Po bitwie  trzeba było pochować poległych. Przeznaczono na Cmentarz Żołnierzy Radzieckich właśnie tę część Parku Miejskiego, z tyłu teatru. Niestety po roztopach wiosną, cmentarz znajduje się poniżej poziomu wody w Prośnie i woda ta wypływa na trawnik. Pewnie i jest w mogiłach.

Według radzieckich standardów

Zachowany drzewostan i układ parku odpowiadał standardom radzieckich nekropoli wojskowych. Zgodnie z przyjętymi przez Rosjan zasadami, cmentarze takie musiały mieć aleję główną z akcentem centralnym zwieńczonym wizerunkiem gwiazdy.

Wizerunkiem  czerwonej pięcioramiennej  gwiazdy ozdobiona miała być każda z mogił żołnierskich. Cmentarz zachował większość z wymaganych przez Rosjan elementów. Znajdują się tu mogiły zbiorowe, pojedyncze i oficerskie. Nekropolia ta ma monumentalny charakter. Projektantami kaliskiego Cmentarza Żołnierzy Radzieckich byli Antoni Karolak i Mieczysław Torcz. Pracowali pod nadzorem rosyjskiego pułkownika Kotlarowa i kapitana Nowikowa.

Dwie zagadki

Przy wejściu od strony teatru  stoją tam na lewo i na prawo dwie armaty przy głównej alei. W ich pobliżu są dwie mogiły oficerskie Bohaterów Związku Radzieckiego. Pochowano tu majora Iwana Andrejewicza Żidkowa i pułkownika Iwana Borysewicza Dowydenkę. Obu bohaterów złożono w charakterystycznych mogiłach, których nagrobki mają złamane kolumny. Tu jest pierwsza zagadka. Te złamane kolumny przeniesiono z jakichś starych kaliskich cmentarzy. Mówi o tym sygnatura przedwojennego kamieniarza Alfreda Fiebigera i krzyż widoczny po drugiej stronie kolumny Żidkowa.

Zagadkowa jest też postać pułkownika Iwana Dowydenki. Jego nazwiskiem za PRL-u nazwano jedną z ulic Kalisza. Miał zginać od kuli podczas triumfalnego przejazdu otwartym czołgiem po zakończeniu walk w mieście. A jednak w dostępnych rosyjskich aktach pułkownik Dowydenko, Bohater Związku Radzieckiego, nie istnieje. Nie ma go w wykazach dowódców 33 armii piechoty walczącej w Wielkopolsce. Nie ma go także w rozkazie Naczelnego Wodza Armii Czerwonej nr 250 z 24 stycznia 1945 roku w którym Stalin wymienił żołnierzy zasłużonych dla zdobycia Kalisza. Może był funkcjonariuszem NKWD? Kiedyś chyba media kaliskie informowały, że na grób pułkownika przybyła jego żona.

Marmury z Kancelarii Rzeszy?

W centrum cmentarza stoi wysoki obelisk z czerwoną gwiazdą na szczycie. Wokół niego cztery armaty na postumentach. Od strony Kanału Rypinkowskiego (naprzeciwko teatru) wchodzi się przez Bramę Wyzwolenia z rosyjskim napisem. Co po polsku znaczy: Wieczna Chwała Bohaterom.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: 1

    Artur, 7 lipca 2019 @ 12:29

    A gdzie są tablicę które były na bramie cmentarza przedstawiające fragmety bitwy
    Było ich 10 albo 12 (plaskorzezby)
    Mogły by wrócić nawet kopie

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij