Kalisz
Dwie wieże… ciśnień

Wieża miejska stała opuszczona do początku lat 80. ubiegłego stulecia. Wówczas to kaliski artysta rzeźbiarz, animator i wizjoner Bogdan Jarecki wpadł na pomysł zaadaptowania tego obiektu na miejsce działań Grupy Twórców Towarzystwa Miłośników Kalisza. W roku 1987 utworzono tu Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
Wieża dostarczała wodę mieszkańcom Kalisza do lat 60 tych XX wieku, kiedy to wyłączono ją z systemu wodociągów.
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień
 • Kalisz. Dwie wieże… ciśnień

Kalisz ma dwie wieże ciśnień. Tę kolejową widać z dworca. Druga stoi  u zbiegu ulic Górnośląskiej  i Legionów.

Wieża kolejowa

Kolejowa wieża ciśnień na stacji Kalisz została wzniesiona przez okupanta niemieckiego w 1941 r w ramach planu „Otto”, który miał przygotować między innymi transport kolejowy do zwiększonych potrzeb przewozowych w związku z planowanym atakiem na Związek Sowiecki. Wieża swą rolę zapewniania ciągłości dostarczania wody dla parowozów pełniła do momentu zniknięcia ich torów. Zostały one zastąpione elektrowozami i zestawami o napędzie elektrycznym, jakie zaczęły się pojawiać po zelektryfikowaniu linii w 1975 r. Wieża o wysokości 32 m zbudowana jest w kształcie ośmiokątnej kolumny z wysuniętymi filarami w narożnikach. Do jej budowy użyto ciemnoczerwonej cegły, spoinowanej zaprawą cementową. Jej dach został pokryty dachówką. Rozpiętość między ścianami wewnątrz wynosi 7,62 metra. Wodę do betonowego zbiornika w wieży o pojemności około 180 m sześc.  tłoczono za pośrednictwem pomp i rurociągu z rzeki Prosny. Wieża kolejowa jest na pierwszych pięciu fotkach w galerii.

Wieża miejska

Druga wieża ciśnień, stojąca u zbiegu ulic Górnośląskiej i Legionów , projektu architekta miejskiego Antoniego Karolaka, powstała w drugiej połowie lat trzydziestych XX wieku. Ta wieża o wysokości 27 m i pojemności około 400 m sześc. , była jednym z elementów powstającej od 1935 roku w Kaliszu miejskiej sieci wodociągowej. Wieża dostarczała wodę mieszkańcom Kalisza  do lat 60 tych XX wieku, kiedy to wyłączono ją z systemu wodociągów. Stała opuszczona do początku lat 80. ubiegłego stulecia. Wówczas to kaliski artysta rzeźbiarz, animator i wizjoner Bogdan Jarecki wpadł na pomysł zaadaptowania tego obiektu na miejsce działań Grupy Twórców Towarzystwa Miłośników Kalisza. W roku 1987 utworzono tu Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień i jest to kontynuacja inicjatywy tej grupy. Trzeba tu też koniecznie dodać, że cztery lata po śmierci Bogdana Jareckiego, w październiku 2014 roku, na terenie wokół wieży otwarto Ogródek Jareckiego, plenerową stałą ekspozycję rzeźb kaliskiego artysty.

Dodano: 2 listopada 2018; Aktualizacja 9 listopada 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij