Praszka
Kalwaria na Makowym Wzgórzu

Kalwaria na Makowym Wzgórzu w Praszce ma nawiązywać do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ja tego nawiązania dostrzec nie potrafię – może tylko takie, że w 2002 roku Jan Paweł II w Kalwarii Zebrzydowskiej poświęcił kopię obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła w Praszce.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
Kalwaria znajduje się na łysym, niezbyt wydatnym wzniesieniu na skraju miasteczka. Rozmieszczono na nim 36 kaplic.
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
 • Praszka. Kalwaria na Makowym Wzgórzu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Trudno napisać wiele o tym miejscu, ale pominąć je milczeniem też trudno. To jedna z dziwaczniejszych kalwarii, jakie miałam okazję oglądać. Znajduje się w Praszce, miejscowości gminnej położonej w powiecie oleskim, w województwie opolskim, nad Prosną. Historycznie to Ziemia Wieluńska, a diecezja – częstochowska.

Kalwaria na Makowym Wzgórzu ma nawiązywać do Kalwarii Zebrzydowskiej. Ja tego nawiązania dostrzec nie potrafię –  może tylko takie, że w 2002 roku Jan Paweł II, będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej, poświęcił kopię cudownego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła  w Praszce. I chyba tyle?

Kalwaria znajduje się na łysym, niezbyt wydatnym wzniesieniu, na skraju miasteczka. Rozmieszczono na nim 36 kaplic Drogi Krzyżowej, drogi zmartwychwstania i dróżek Matki Bożej i św. Józefa. Każdą kapliczką opiekuje się inna rodzina. Cudowny wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej poświęcony przez papieża, znajduje się w kościele sanktuaryjnym. Kalwarię erygowano w 2004 roku.

W Wielkim Poście na Makowym Wzgórzu odprawiane są nabożeństwa rekolekcyjne, misterium Drogi Krzyżowej, procesja w Boże Ciało. A 13. każdego miesiąca – nabożeństwa fatimskie przy kaplicy domu narodzin Maryi, w której, 13 metrów pod ziemią znajduje się źródełko…

Do Kalwarii w Praszce prowadzi aleja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przy niej znajduje się też wielki metalowy krzyż, rozmiarami i kształtem nawiązujący do krzyża na Giewoncie. Postawiono go dla uczczenia  400-lecia istnienia Kalwarii Zebrzydowskiej – „pierwszej polskiej Jerozolimy”.

Warto wiedzieć

U stóp wzgórza kalwaryjskiego znajduje się stary kirkut. To ten zabytek chciałam zobaczyć, gdy trafiłam na kalwarię. Ogrodzony, z otwartą bramą, dostępny. Ktoś jednak pozbierał macewy i poukładał w równych rzędach (ostatnie zdjęcie w galerii).  Wbrew obyczajowi i wbrew potrzebie. Czyżby czekały na zabranie stąd? Dokąd?

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 4

  Halina, 21 marca 2013 @ 22:31

  Bardzo interesujący artykuł. Dlaczego aż 36 kaplic obrazuje drogę krzyżową, która ma 14 stacji? Intrygujące jest pytanie o los kirkuta.

  mara, 22 marca 2013 @ 09:28

  Prawda, dziękuję za zwrócenie uwagi: kaplic drogi Krzyżowej jest 14, ale są jeszcze dróżki zmartwychwstania, dróżki Matki Bożej i św. Józefa. Razem – tyle. Proszę redakcję o poprawienie w tekście i podpiszie pod zdjęciem :).
  Pytanie o los kirkuta muszę pozostawić bez odpowiedzi, choć mnie dręczy!

  redakcja, 22 marca 2013 @ 17:25

  poprawione, do usług

  Gab, 18 lutego 2017 @ 20:50

  Witam, kirkut czyli cmentarz Żydowski został zniszczony podcza wojny przez hitlerowców. W tej okolicy znajdowało się podczas wojny getto żydowskie. W latach80 i 90 działy się na kirkucie i polanie na której zbudowano sanktuarium złe rzeczy. Tak więc dobrze że ziemia ta została poświęcona

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij