Czeski Kras
Kanion „Wielka Ameryka”

Dawny kamieniołom, a ściślej trzy obok siebie, które tworzą kaniony. Największy i najgłębszy z nich, nosi nazwę Wielka Ameryka (Velká Amerika) tak jak opuszczony kamieniołom.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
  • Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
  • Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
  • Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
  • Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
  • Czeski Kras. Kanion „Wielka Ameryka”
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W zachodniej części Czeskiego Krasu niedaleko Pragi i zamku Karlsztejn (Karlštejn), znajduje się mało u nas znana turystyczna atrakcja. Dawny kamieniołom, a ściślej trzy obok siebie, które tworzą kaniony.

Największy i najgłębszy z nich, nosi nazwę Wielka Ameryka (Velká Amerika) tak jak opuszczony kamieniołom. Tutejsze pokłady skał wapiennych powstawały około 370 milionów lat temu. Ich eksploatacja na potrzeby budownictwa rozpoczęła się w XIX wieku i zakończyła przed planowanym czasem po obsunięciu się w roku 1963 wielkiej południowej ściany wydobywczej. Obok kamieniołomu Wielka Ameryka istniały, połączone z nim liczącym 3 km długości systemem podziemnych przejść, dwa mniejsze: Meksyk (Mexico) i Mała Ameryka (Malá Amerika).

Przyroda odbiera swoje

Po zakończeniu w nich wydobycia, dno Wielkiej Ameryki zalała woda tworząc niewielkie, ale dosyć głębokie (67-80 m) i podobno bardzo zimne jezioro. Zaś część dna kamieniołomu oraz jego strome ściany porosła roślinność. Kanion, jaki powstał na miejscu największego z tych kamieniołomów ma około 750 metrów długości, 150 szerokości  oraz głębokość do 100 metrów. I jest bardzo piękny, zwłaszcza jesienią, gdy barwią go liście złote i czerwone opadające do kobaltowej wody bezodpływowego jeziora. Widoki niemal pionowych, chociaż z dawnymi wąskimi tarasami wydobywczymi, ścian kanionu, są fascynujące. Są one zarówno przyczernione obecnie, niegdyś białe wapienne, jak i, w niewielkich fragmentach, różowe i czerwone, co świadczy o zawartości w nich żelaza. Zieleń rośnie dziko wszędzie tam, gdzie jest to tylko możliwe. Zaś długie i wąskie jezioro w dawnym kamieniołomie Wielka Ameryka ma w jednej z części brzegi połączone mostkiem.

Ci niesforni turyści

Ze względu na niebezpieczeństwo upadku z dużej wysokości, górne krawędzie kanionu odgrodzone są stalową siatką. Oglądać można go tylko z wyznaczonych punktów widokowych oraz wyznaczonej w 2008 roku geologicznej ścieżki naukowej. Co jednak nie jest przestrzegane, a władze nie są w stanie wyegzekwować zakazu przechodzenia przez to ogrodzenie, lub wchodzenia do kanionu na dole.  Zarówno na dnie kanionu od jeziora, jak i jednym ze zboczy prowadzą drogi. Od strony wschodniej jest zjazd z szosy, umożliwiający dostanie do niego krótkim tunelem z bramą, która podobno jest stale zamknięta, ale z góry widziałem zarówno samochody osobowe, jak i spacerujących turystów. We wschodniej części znajduje się też parking. Z Pragi do „Wielkiej Ameryki” kursują autobusy podmiejskie. Niestety tylko dwa kursy w dni powszednie i po jednym w świąteczne.

Warto wiedzieć

Wąwóz nazywany jest, oczywiście z wielką przesadą, czeskim Grand Canyonem – nazwą nawiązującą do tego słynnego w stanie Kolorado w USA. Plenery są tu rzeczywiście bardzo atrakcyjne i tak niezwykłe, że nakręcono w nich kilka czeskich filmów, m.in. „Droga na południowy zachód” (1989), „Lemoniadowy Joe”, „Mała morska willa”, czy  „Micimutr”.

Dodano: 10 listopada 2017; Aktualizacja 20 listopada 2017;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij