Vrbov
Kąpielisko o właściwych proporcjach

Tutejsze wody geotermalne uznawane są za najbardziej lecznicze w naszym regionie Europy. A ponieważ ich działanie nie jest obojętne dla organizmu zaleca się, by w basenie nie przebywać dłużej niż 20 minut.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
Zimą można korzystać pięciu basenów (trzy na zewnątrz) z wodą mineralną i czystą.
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach
  • Vrbov. Kąpielisko o właściwych proporcjach

Byłam już w wielu kąpieliskach termalnych na Słowacji, ale to podobało mi się najbardziej. A to ze względu na jego kameralny rozmiar i śmierdzącą z lekka siarką lecznicza gorącą wodę.

Nie ma tu tego rozmachu (i tandety), co w Tatralandii. Nie ma zadęcia, jak w Afrodycie. Termalne kąpielisko Vrbov, powstałe w 1981 roku  przeszło w 2009 r. gruntowny remont. Jest w miarę kameralnie, porządnie i czysto. A przecież to wystarczy. Najważniejsza jest gorąca woda. Fajnie było się moczyć gdy na zewnątrz zawierucha: wiatr, śnieg i 10 stopni mrozu. W wodzie ciepło – aż za gorąco. Byli tacy co wyskakiwali na mróz i tarzali się w śniegu. Mnie wystarczyło, że do (i z)  najcieplejszego basenu trzeba przejść kilkanaście metrów na powietrzu. Wśród publiczności przeważali Rosjanie i Polacy.

W czapce na głowie

Woda geotermalna wydobywana jest tu z dwóch odwiertów sięgających głębokości 1742 m i 2502 m. Na powierzchni ma ona temperaturę 56 i 59 °C i jest na potrzeby kąpieliska schładzana. W basenach ma temperaturę od 26 do 38°C. Na terenie kompleksu jest dziesięć basenów, w tym cztery dla dzieci. Zimą można korzystać pięciu basenów (trzy na zewnątrz) z wodą mineralną i czystą. Pływacy docenią na 35 metrów długi basen pływacki z wodą o temperaturze 28°C. Dla mnie – choć kusiło – przy arktycznej aurze było tam za zimno. Wolałam się moczyć w ciepełku. Nie wpadłam tylko na pomysł, by wziąć ze sobą czapkę – bywalcy byli przygotowani. Mnie musiał wystarczyć kąpielowy czepek.

Było tu kiedyś uzdrowisko

Lecznicze źródła siarkowe znane były już od 1714 r., ale korzystano z nich w sąsiedniej  miejscowości Ľubica (prawie przedmieście Kieżmarku). Tu ciekawostka – była nawet osada Ľubické Kúpele (po naszemu to jakby Lubice-Zdrój), ale została wysiedlona z powodu utworzenia strefy militarnej Jaworzyna w 1952 r.  Strefę zlikwidowano w 2011 r., ale miejscowość się nie odrodziła, jej terytorium włączono do wsi Ľubica.

Ale wróćmy do źródeł

Tutejsze wody geotermalne uznawane są za najbardziej lecznicze w naszym regionie Europy. Sprzyjają kuracji schorzeń kostno-stawowych, skórnych, układu nerwowego, sercowo-naczyniowych, górnych dróg oddechowych i alergii. Ponieważ ich działanie nie jest obojętne dla organizmu zaleca się, by w najcieplejszym i najmętniejszym  basenie nie przebywać jednorazowo dłużej niż 20 minut.  Woda z obu źródeł jest bardzo wysoko zmineralizowana, a stopień mineralizacji waha się w granicach 3,7-4,1 g/l. Jeśli chodzi o skład chemiczny jest to woda wapienno-magnezowa, siarczkowa, wodorowo-węglanowa.

Wśród grodów spiskich

Park termalny Vrbov zlokalizowany jest na obrzeżach wsi Vrbov, w jej południowej części na wysokości 645 m n.p.m. Poniżej znajduje się duży kompleks stawów.  Miejscowość ma też dawną polską nazwę – Wierzbów. Zresztą  ta część Spisza  od X do pierwszej połowy XIII wieku znajdowała się we władaniu Polski, potem przeszła pod panowanie Węgier.  Za ich panowania miejscowość   wzmiankowana była po raz pierwszy, a w 1271 uzyskała prawa miejskie. W 1412 ponownie znalazła się pod polskim panowaniem jako jedno z 13 miast zastawu spiskiego.

Z dawnych czasów pozostało nieco pamiątek

Zajrzeć warto do kościoła św. Serwacego (jeden z zimnych ogrodników) z metryką z 1222, ale wielokrotnie przebudowywanego. Wewnątrz sklepienie gotyckie, ale wyposażenie głównie barokowe. I choć bryła kościoła niezbyt atrakcyjna, to zdobi go wolnostojąca spiska dzwonnica z renesansową attyką.

Dodano: 22 lutego 2019; Aktualizacja 15 marca 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij