Ołomuniec
Kaplica św. Jana Sarkandra

Niedaleko Górnego Rynku wybudowano na początku XX wieku neobarokową kaplicę. Poświęcono ją katolickiemu księdzu Janowi Sarkandrowi, którego torturowano w więzieniu stojącym kiedyś w tym miejscu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
Kanonizacja Jana Sarkandra wywołała w Republice Czeskiej spore kontrowersje. Relikwie (czaszka) błogosławionego Jana Sarkandra znajdują się w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, w kościele Św. Michała i w innych miejscach. W kaplicy przechowywane są pamiątki związane z jego śmiercią.
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
  • Ołomuniec. Kaplica św. Jana Sarkandra
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Niedaleko od Górnego Rynku w mieście Ołomuniec, przy ulicy Na hradĕ wybudowano na początku XX wieku neobarokową, nakrytą pięknie zdobioną kopułą, kaplicę. Poświęcono ją katolickiemu księdzu Janowi Sarkandrowi, którego przetrzymywano i torturowano w więzieniu stojącym kiedyś w tym miejscu. To działo się w 1620 roku.

Jan Sarkander urodził się w 1576 roku w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim. Po śmierci ojca, wraz z matką i rodzeństwem wyprowadził się na Morawy do Przybora. Tu uczęszczał do czeskiej szkoły parafialnej. Później pobierał nauki w szkołach jezuickich w Ołomuńcu i w Pradze. Potem studiował teologię w Grazu, a w 1609 w Brnie przyjął święcenia kapłańskie. W diecezji ołomunieckiej pracował w różnych miejscowościach, między innymi w Holeszowie. Jego duszpasterstwo było jednak utrudnione poprzez powstanie protestantów przeciw monarchii habsburskiej.

Oskarżony o zdradę

Proboszcz Sarkander za namową parafian wyjechał w czerwcu 1619 roku z pielgrzymką do Polski. Został wtedy posądzony o kontakty z  Lisowczykami. Podejrzenia nasiliły się, gdy wrócił na Morawy: w lutym 1620 roku Lisowczycy nie zniszczyli ani nie splądrowali Holeszowa. Sarkander uchronił miasto przed atakiem, wychodząc naprzeciw wojsku z procesją z Najświętszym Sakramentem. Chciał pokazać, że miasto jest katolickie. Lisowczycy odstąpili, ale Sarkander został oskarżony o sprowadzenie ich na Morawy.

Błogosławiony męczennik

Sędzia protestancki uwięził Sarkandra w Ołomuńcu.  Podczas przesłuchań stosowano okrutne tortury, jednak ksiądz nie zdradził tajemnicy spowiedzi. Po wielkich cierpieniach zmarł 17 marca 1620 roku. Wieść o jego śmierci rozniosła się po całym kraju. Wierni zaczęli go czcić jako męczennika. 1 września 1859 roku został uznany błogosławionym. Beatyfikacja odbyła się w bazylice św. Piotra w Rzymie w 1860 roku.

Kontrowersyjny święty

W 1981 roku na prośbę biskupów z Ołomuńca i Katowic rozpoczęto proces kanonizacyjny. 5 kwietnia 1993 roku papież Jan Paweł II podjął decyzję o uznaniu błogosławionego Jana Sarkandra świętym. Kanonizacja odbyła się 21 maja 1995 roku w Ołomuńcu w czasie wizyty Ojca Świętego. Kanonizacja Jana Sarkandra wywołała w Republice Czeskiej spore kontrowersje. Relikwie (czaszka) błogosławionego Jana Sarkandra znajdują się w katedrze św. Wacława w Ołomuńcu, w kościele Św. Michała i w innych miejscach. W kaplicy przechowywane są pamiątki związane z jego śmiercią. Jest tu koło tortur tzw. „skrzypiec”, studnia, kamień nagrobny i kilka innych.

Warto wiedzieć

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku kaplicę gruntownie odrestaurowano. Przed nią stoi sporych rozmiarów pomnik, a obok Fontanna Sarkandra postawiona w 2007 roku.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij