Sopot
Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena

Karlikowo to niskie domki i wieżowce z lat siedemdziesiątych tamtego wieku. To domy wypoczynkowe z tamtego okresu i sanatoria. To piękna plaża i przystań rybacka.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
Karlikowo jest nadmorską dzielnicą Sopotu.
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
  • Sopot. Karlikowo: port, plaża, hipodrom i arena
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Karlikowo jest nadmorską dzielnicą Sopotu. Tu w 1898 roku wybudowano tor wyścigów konnych wraz z trybunami i płytą. To obecnie  Sopot-Wyścigi. Rok później zaczęto organizować zawody jeździeckie.

Do dzisiaj odbywają się tu międzynarodowe i krajowe konkursy konia wierzchowego. Zbudowano ładne zaplecze gospodarcze i edukacyjne. Jest pensjonat dla koni, hotel dla gości, sale konferencyjne. W 2009 roku Hipodrom uzyskał prawo do organizowania najważniejszych na świecie Międzynarodowych Oficjalnych Zawodów CSIO w skokach konnych przez przeszkody. W 1999 roku papież Jan Paweł II odprawił tu mszę.

Na styku dwu miast

W dzielnicy Karlikowo znajduje się Plac Dwóch Miast. Jest to miejsce gdzie Sopot łączy się z Gdańskiem. Podzielono się również Ergo-Areną, która stoi na terytorium obu miast. Halę zaczęto budować w 1999 roku, ukończono w 2010 roku. Hala jest ogromna. Mogą się w niej odbywać imprezy sportowe i artystyczne. Karlikowo to niskie domki i wieżowce z lat siedemdziesiątych tamtego wieku. To domy wypoczynkowe z tamtego okresu i sanatoria. To piękna plaża i przystań rybacka. Przystań jest z XIX wieku. Usytuowana jest na wale wydmowym, a wokół niej stoją zabytkowe domy. Nową przystań zaczęto budować w 2006 roku. Jest tu teraz bardzo ładnie.

Chrystus wypatruje rybaków…

Obok przystani jest współczesna kapliczka. Stanęła tu w 1999 roku, na pamiątkę pobytu Jana Pawła II w Karlikowie na Hipodromie. Kapliczkę postawiono w intencji szczęśliwego powrotu rybaków z połowów. Frontem jest skierowana ku morzu. Zbudowana w formie palisady, z drewnianych słupów zabranych z remontowanego mola. Przebywały w morskiej wodzie 80 lat., więc są dobrze zakonserwowane. Na słupach pozostawiono wszelkie muszle, wodorosty i pąkle. Postać Jezusa Frasobliwego siedzi w kapliczce z podniesioną nad czołem dłonią. Wypatruje rybaków powracających…

Warto wiedzieć

W Karlikowie jest też piękna willa, w której w 2001 roku zorganizowano Muzeum Sopotu. Willa pochodzi z 1903 roku i jest wpisana do rejestru zabytków.

film autorki

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij