Szymbark
Kasztel Gładyszów jak nowy

Stoi na wysokiej skarpie rzeki Ropy, wyposażony jest w system strzelnic. Zbudowany na planie prostokąta, ma cztery narożne baszty alkierzowe, ściany zwieńczone attyką ozdobioną sgraffiti.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
Od 1937 roku był w permanentnym remoncie. Teraz znajduje się w nim niewielka ekspozycja o charakterze regionalnym i ośrodek konferencyjny „Kasztel w Szymbarku”.
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
 • Szymbark. Kasztel Gładyszów jak nowy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dwór obronny w Szymbarku po siedemdziesięciu trzech latach remontu (!) można już zwiedzać. Jest w nim niewielkie muzeum. Ładnie odnowiony kasztel wreszcie wygląda tak, jak przystało na jeden z cenniejszych zabytków renesansowej architektury w Polsce. 

Obronna siedziba możnego rodu Gładyszów  powstała w XV wieku, jej budowę zakończono w 1590 roku. Przypuszcza się, że autorem projektu jest jeden z włoskich architektów zatrudnionych na dworze Jagiellonów. Kasztel pełnił funkcje reprezentacyjną, mieszkalną i obronną – stanowił schronienie przed ewentualnymi napadami miejscowych rabusiów. Stoi na wysokiej skarpie rzeki Ropy, wyposażony jest w system strzelnic. Zbudowany  na planie prostokąta, ma cztery narożne baszty alkierzowe, ściany zwieńczone attyką ozdobioną sgraffiti. Wnętrzu przywrócono renesansowy charakter, odnowiono zachowane kamienne obramienie drzwi, fragmenty kominków i malowidła ścienne w dwóch alkierzach.

Kasztel zamieszkany był do końca XVIII wieku. W XIX wieku mieściła się w nim gorzelnia, magazyn zbożowy, kuchnia dla czeladzi dworskiej, kurnik, wreszcie lamus. Od 1937 roku był w permanentnym remoncie. Teraz znajduje się w nim niewielka ekspozycja o charakterze regionalnym i ośrodek konferencyjny „Kasztel w Szymbarku”.

Warto wiedzieć

Obok kasztelu stoi dworek mieszczański zbudowany w latach 1918-19 roku dla Dyrekcji Odbudowy Gorlic (po zniszczeniach w I wojnie światowej), został przeniesiony tu w 1975 r. i stanął na miejscu dawnego drewnianego dworku.
W pobliżu znajduje się Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa. Zwiedzanie kasztelu i skansenu możliwe jest ze wspólnym biletem.
W Szymbarku znajduje się też bardzo ładny barokowy drewniany kościół oraz XIX-wieczna cerkiew łemkowska.

Dodano: 6 maja 2011; Aktualizacja 18 lutego 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 4

  wędrowiec, 8 maja 2011 @ 11:42

  To bardzo kształtny dwór, jeden z kilku takich w Polsce, najładniejszy z tych, które znam (jest też w niedalekim Jeżowie na przykład). Zawsze jednak był albo w remoncie, albo odpadały z niego tynki. Zupełnie, jak w pałacu w Krasiczynie. Wieczny remont. Jeśli to prawda, że zrobili wreszcuie porządnie, to chwała im za to. Warto zobaczyć.

  Contessa, 18 czerwca 2012 @ 10:41

  Super miejsce-POLECAM-nareszcie oddany do użytku.Organizują tam wiele imprez na które wstęp jest bezpłatny.Zwiedzanie wraz z przewodnikiem również jest BEZPŁATNE.Polecany w szczególności dla rodzin z dziećmi,ale nie tylko …
  przy Kasztelu działa grupa rekonstrukcyjna rycerzy….
  ŚWIETNE MIEJSCE!!!!!Perła polskiego renesansu :))))

  wędrowiec, 18 czerwca 2012 @ 18:52

  To wszystko prawda: i perła renesansu, nareszcie oddany do użytku, wstęp za darmo. Ale ja bym nie stawiał aż tylu wykrzykników. I nie mam przekonania, że to takie rewelacyjne miejsce dla rodzin z dziećmi. Okolica – tak. Ale kasztel?

  mara, 29 grudnia 2015 @ 19:57

  Teraz, i jeszcze do 18 stycznia można w kasztelu oglądać szopkę. Szopka pochodzi ze zbiorów muzeum PTTK i jest tu gościnnie. Zbudowano ja w XIX wieku, ale kto i kiedy? Nie wiadomo. Nie ma przy niej żadnego opisu. Gdy ja zabiorą, będzie w pawilonie obok kasztelu również wystawa szopek, ale współczesnych. lokalnych, pokonkursowych.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij