Paryż
Katastrofy lotnicze na Père Lachaise

Autor: Anna Derecki
Duże katastrofy lotnicze, w których zginęli Francuzi, upamiętniają stele na cmentarzu Père Lachaise w 93 dywizji, w górnej części cmentarza. Pomnik ofiar głośnej katastrofy samolotu Concorde znajduje się w tym miejscu gdzie spadł, w pobliżu paryskiego lotniska Roissy Charles de Gaulle.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
Samolot McDonell Douglas DC-10 wiózł na Martynikę powracających z wakacji w Panamie. Zginęli wszyscy – 152 pasażerów, w tym jedno dziecko. Wszyscy byli obywatelami francuskimi.
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
  • Paryż. Katastrofy lotnicze na Père Lachaise
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Duże katastrofy lotnicze, w których zginęli Francuzi, upamiętniają stele na cmentarzu Père Lachaise w 93 dywizji, w górnej części cmentarza.

19 września 1989 roku miał miejsce zamach na samolot DC-10 kompanii UTA lecący z Brazzaville do Paryża. Maszyna rozpadła się po wybuchu nad nigeryjską pustynią Ténéré. Zginęło 177 osób,  27 różnych narodowości. W sprawę zamieszane są prawdopodobnie tajne służby libijskie.

3 stycznia 2004 roku samolot Boeing 737 egipskiej kompanii lotniczej Flash Airlines, rozbił się wpadając do Morza Czerwonego 10 minut po starcie z lotniska w morskim kurorcie Charm el Cheikh (Sharm el-Sheikh). Zginęło 148 osób, w tym 135  francuskich turystów. Zidentyfikowano 67 ofiar, półtora roku trwało, zanim ciała powróciły do Francji. Do dziś nie ma zgody co do przyczyn katastrofy. Jest tylko ten prosty prosty pomnik w formie tablicy.

16 sierpnia 2005 roku tragicznie zakończył się lot nr 708 kolumbijskiej kompanii West Caribbean Airways. Samolot McDonell Douglas DC-10 wiózł na Martynikę powracających z wakacji w Panamie. Zginęli wszyscy – 152 pasażerów, w tym jedno dziecko. Wszyscy byli obywatelami francuskimi.

1 czerwca 2009 roku kolejna katastrofa dotknęła Francję: 228 pasażerów różnych narodowości zginęło, gdy w do dzisiaj niewyjaśnionych okolicznościach, samolot Airbus A 330, lot AF447lecący z Rio de Janeiro do Paryża, zniknął z radarów 915 km od wybrzeży Brazylii. Pomnik to szklananieduża płyta z napisami w językach ofiar oraz odlatujące, skrzydlate sylwetki, niektórzy mówią że to jaskółki…
W tym tygodniu zapadła decyzja kontunuowania poszukiwań wraku i czarnych skrzynek na dnie Oceanu. Koszt – 9 milionów euro – zapłacą Air France i konstruktor Airbus. Dla rodzin to jedyna szansa żeby może poznać przyczyny katastrofy.

Warto wiedzieć

Pomnik ofiar głośnej katastrofy samolotu Concorde znajduje się w miejscu gdzie spadł 25 lipca 2000 roku w niecałe dwie minuty po starcie z paryskiego lotniska Roissy Charles de Gaulle. Zginęło 109 pasażerów, w większości obywateli Niemiec, oraz 4 osoby w hotelu na który spadła maszyna. I też nie do końca zgodne są konkluzje przyczyn katastrofy. Stela jest szklana, przebita metalowym trójkątem w kształcie kadłuba, inaugurowano ją w 2006 roku. Na cmentarzu Passy znalazłam grób stewardesy tego lotu, jednej z ofiar.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Śladami katastrof lotniczych

Śladami katastrof lotniczych

Pamiętając tych, którzy zginęli w Smoleńsku, nie zapominamy o ofiarach innych katastrof lotniczych. I z czasów wojny, i z czasów pokoju...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij