Warszawa
Kazoorka, czyli Górka Kazurka

Wzniesienie oficjalnej nazwy chyba jeszcze nie ma, ale wiele nieoficjalnych tak: Kazurówka, Kazurka, Górka Kazurka lub nawet Kazoorka… poważniej: Góra Kazury, ale też Wzgórze Trzech Szczytów, Góra Trzech Kopców ewentualnie Góra Latawcowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Małgorzata Raczkowska
Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
Na co dzień sporo tu zwykłych spacerowiczów. Z góry roztacza się ładny widok na zieloność lasu Kabackiego, widać stąd maszt w Raszynie i lądujące na Okęciu samoloty, wieże dwu natolińskich kościołów, Pałac Kultury i bloki przy ulicy? Stanisława Kazury.
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
  • Warszawa. Kazoorka, czyli Górka Kazurka
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zdziwiłby się pewnie Stanisław Kazuro, kompozytor, dyrygent i pedagog, że 50 lat po śmierci patronuje? paralotniarzom i miłośnikom rowerowego freestyle i downhillu.

Jego imieniem nazywana jest bowiem jedna z trzech ursynowskich gór. Wzniesienie oficjalnej nazwy chyba jeszcze nie ma, ale wiele nieoficjalnych tak: Kazurówka, Kazurka, Górka Kazurka lub nawet Kazoorka? poważniej: Góra Kazury, ale też  Wzgórze Trzech Szczytów, Góra Trzech Kopców ewentualnie Góra Latawcowa. Te ostatnie nazwy tłumaczą się same przez się, kompozytor zaplątał się trochę przez przypadek. Jest patronem jednej z ulic u podnóża kopy, na skraju ursynowskiego miasta.

Efekt natolińskiej orogenezy

Kazurówka ma 134 metry n.p.m. Jej względna wysokość to dwadzieścia i kilka metrów, dokładnej informacji nie znalazłam.  Powstała podczas górotworu ursunowsko-natolińskiego, w latach 80. ubiegłego wieku. Tak jak z budowy starego Ursynowa w latach 70. wywożono ziemię usypując Kopę Cwila (nią zajmę się osobno),  tak budując w kolejnej dekadzie Natolin, usypano Kazurkę. Dorzucono też trochę ziemi z  tunelu metra. I trochę gruzu z wielkiej płyty.

Czy będzie park skraju miasta

W odróżnieniu od ucywilizowanej Kopy Cwila, Kazurka jest górą dziką. W dalekich planach ma tu  powstać park ?Wyżyny?, a jedna z agencji nieruchomości sprzedaje nawet mieszkania z widokiem na ?tereny zielone Kzurówki?. Ale to pieśń przyszłości: realizacja parku nie jest przewidywana w najbliższym czasie ? inwestycja nie została jeszcze uwzględniona w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym m.st. Warszawy ­? czytam na stronie miasta. Kupa ziemi porośnięta jest trawą, w trawie wydeptane są ścieżki i zjazdy. Bo: zwałowisko ziemi powstałe podczas budowy ursynowskich osiedli i metra dziś jest jednym z najpopularniejszych miejsc w stolicy do uprawiania dirtu i 4 crossu.  Zimą górka zostaje uzbrojona w kilka rurek i box’ów na których można potrenować triki, a kilka razy do roku organizowane są tam luźne jibbowe zawody. Cytuję za freestyle.pl, cokolwiek to znaczy. Ale rzeczywiście widziałam zjeżdżających i skaczących na rowerach, harcerzy puszczajacych latawce, paralotniarzy?  na co dzień więcej tu zwykłych spacerowiczów. Z góry roztacza się ładny widok na zieloność lasu Kabackiego, widać stąd maszt w Raszynie i lądujące na Okęciu samoloty, wieże dwu natolińskich kościołów, Pałac Kultury i bloki przy ulicy? Stanisława Kazury.

Warto wiedzieć

* Stanisław Kazuro (1882-1961), kompozytor, dyrygent i pedagog. Studiował w Instytucie Muzycznym Warszawskim, potem w Rzymie i Paryżu. W 1914 zorganizował Warszawską Operę Ludową. Współzałożyciel Stowarzyszenia Kompozytorów Polskich. W 1945 reaktywował w Warszawie Państwowe Konserwatorium Muzyczne (od 1946 PWSM), gdzie był profesorem, zaś w latach 1951-57 rektorem. Laureat nagrody m.st. Warszawy.
* Powyższa informacja pochodzi z portalu urzędu dzielnicy Ursynów. Bo ? proszę sobie wyobrazić ? opisano na nim patronów wszystkich ursynowskich ulic. Wiadomo kto był kim!

 

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Wielkie góry Warszawy

Wielkie góry Warszawy

W Warszawie też mamy kopce… A właściwie to góry… albo raczej górki… Ile szczytów liczy Korona Stolicy? Zdobędziemy je wszystkie.

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij