Kraków
Kładka Bernatka, czyli most miłości

Kładka Bernatka jest w Krakowie mostem zakochanych. To tu zapinają oni kłódki na znak dozgonnej miłości, a kluczyk wrzucają do Wisły. Do krakowskich ciekawostek należy, że miłość ślubują tu nie tylko pary hetero, ale i homoseksualne.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kładka Bernatka, czyli most miłości
To widziałam tylko na tym moście – wiele kłódek wyrwano rozpruwając barierki z drucianej siatki… Nie wiem, czy to akt wandalizmu i złodziejstwa (w Warszawie złomiarze pozbierali swego czasu wszystkie kłódki z Mostu Świętokrzyskiego), czy wynik refleksji samych – do niedawna – zakochanych, gdy miłość nie przetrwała wiszącej „na wieki” kłódki…
  • Kraków. Kładka Bernatka, czyli most miłości
  • Kraków. Kładka Bernatka, czyli most miłości
  • Kraków. Kładka Bernatka, czyli most miłości
  • Kraków. Kładka Bernatka, czyli most miłości
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kładka Bernatka to najnowsza przeprawa przez Wisłę w Krakowie. Otwarto ją 30 września 2010 roku, połączyła Kazimierz i Podgórze i szybko stała się miejscem weekendowych spacerów. Spacerów, bo służy tylko pieszym i rowerzystom.

Most spiął brzegi Wisły w miejscu, gdzie  w miejscu, gdzie kiedyś istniał most Franciszka Józefa, zwany też Mostem Podgórskim. Ma kształt przerzuconej przez rzekę a opartej o przyczółki dawnej przeprawy  łukowato wygiętej rury o długości 145 metrów, pod którą podwieszone są dwie 130-metrowe kładki – jedna dla pieszych, druga dla kolarzy. Architektoniczna forma tej budowli budziła z początku wiele kontrowersji, które trochę się wyciszyły, a konstrukcja wrosła w krajobraz miasta.

Pod imieniem czcigodnego zakonnika

Kilka słów należy się dziwnej nazwie. Nie pochodzi ona wcale od jakiejś Bernardetty, zwanej w skrócie Bernatką, ale od poważnego zakonnika. Pełna jej nazwa to Kładka Ojca Laetusa Bernatka. Rada miejska nadała przeprawie nazwę na cześć zakonnika, który na przełomie XIX i XX w. wielce się zasłużył budowie szpitala Bonifratrów w Krakowie. Nazwa,jak konstrukcja, także została oprotestowana przez mieszkańców miasta.

Krakowski most miłości

Kładka Bernatka jest w Krakowie mostem zakochanych. To tu zapinają oni kłódki na znak dozgonnej miłości, a kluczyk wrzucają do Wisły. Do krakowskich ciekawostek należy, że miłość ślubują tu nie tylko pary hetero, ale i homoseksualne. To wyczytać można z imion grawerowanych na kłódkach. W pobliżu znajduje się znany w Krakowie klub gejowski, daleko więc nie mają. W dodatku  – to widziałam tylko na tym moście – wiele kłódek wyrwano rozpruwając barierki z drucianej siatki… Nie wiem, czy to akt wandalizmu i złodziejstwa  (w Warszawie złomiarze pozbierali swego czasu wszystkie kłódki z Mostu Świętokrzyskiego), czy wynik refleksji samych – do niedawna – zakochanych, gdy miłość nie przetrwała wiszącej  „na wieki” kłódki…

Dodano: 7 lutego 2012; Aktualizacja 18 lutego 2012;
 

Komentarze: 1

    jujciak., 10 lutego 2012 @ 09:53

    Dlaczego są zdejmowane kłódki co jakiś czas? To nie akt wandalizmu. Kłódek ciągle przybywa i trzeba robić miejsce na nowe Kluczyk od kłódki jest wrzucany do Wisły, tylko co wtedy jeśli para chce się rozstać ? Pytanie gdzie jest właściwy kluczyć?!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij