Stary Sącz
Kocie łby na staromiejskim rynku

Ogromny, prostokątny rynek w Starym Sączu w całości wyłożony jest kamiennym brukiem. Jego obecny wygląd jest wynikiem gruntownej rewitalizacji przeprowadzonej kilka lat temu przy wykorzystaniu unijnych pieniędzy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Stary Sącz. Kocie łby na staromiejskim rynku
Rynek jest pusty: ostatni ratusz spłonął w 1795 r. i już nie został odbudowany. Pozostała tylko stojąca obok niego studnia, którą obudowano w obecnym kształcie w 1848 r., a w 1877 r. obsadzono lipami.
  • Stary Sącz. Kocie łby na staromiejskim rynku
  • Stary Sącz. Kocie łby na staromiejskim rynku
  • Stary Sącz. Kocie łby na staromiejskim rynku
  • Stary Sącz. Kocie łby na staromiejskim rynku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kocich łbów leży na starosądeckim rynku. Ułożono też 3,4 km krawężników, 6 tys. kostek granitowych. Ustawiono 115 latarni, 248 słupków, 70 ławek.

Materiał dostarczyło 160 tirów. Podczas prac archeologicznych towarzyszących robotom ziemnym znaleziono 1156 pochodzących ze średniowiecza fragmentów ceramiki, elementy wyrobów ze szkła i metalu. Ogromny, prostokątny rynek w Starym Sączu w całości wyłożony jest kamiennym brukiem. Jego obecny wygląd jest wynikiem gruntownej rewitalizacji przeprowadzonej kilka lat temu przy wykorzystaniu unijnych pieniędzy.

Rynek pochodzi z czasów, gdy lokowano miasto na prawie magdeburskim. Wtedy to wytyczono ogromny główny plac w mieście i z każdego z czterech jego rogów wyprowadzono po dwie ulice schodzące się pod kątem prostym. Być może wytyczono je podczas pierwszej lokacji miasta w 1273 r., a więc jeszcze za księcia krakowsko-sandomierskiego Bolesława Wstydliwego, męża św. Kingi, założycielki starosądeckiego klasztoru klarysek. Najpewniej jednak podczas drugiej lokacji miasta miasta wg prawa magdeburskiego dokonanego przez Kazimierza Wielkiego w 1357 r. Stary Sącz był wtedy ważnym przystankiem na szlaku handlowym z Węgier do Małopolski i znad Morza Czarnego nad Morze Bałtyckie, prowadzącym wzdłuż Popradu. Temu położeniu miasto zawdzięczało bogactwo. Przegrało jednak rywalizację o handlowy prymat z Nowym Sączem i wkrótce zostało przezeń zepchnięte do roli miasteczka przyklasztornego.

Kształt rynku starosądeckiego zbliżony jest do kwadratu, a jego boki odpowiadają czterem stronom świata. Dookoła rynku stoją domy z podcieniami (z XIX w i początków XX wieku). Za najpiękniejszy uznawany jest Dom na Dołkach, w którym znalazło siedzibę muzeum. We wszystkich domach zachowały się stare sklepione piwnice. Zasypane piwnice odkryli też archeolodzy pod płytą rynku. Rynek jest pusty: ostatni ratusz spłonął w 1795 r. i już nie został odbudowany. Pozostała tylko stojąca obok niego studnia, którą obudowano w obecnym kształcie w 1848 r., a w 1877 r. obsadzono lipami. Replika starosądeckiego ratusza znajduje się w Miasteczku Galicyjskim przy skansenie w Nowym Sączu. Plany budynku zobaczymy w starosądeckim muzeum.

Warto wiedzieć

W 1954 roku w Starym Sączu ustanowiono rezerwat urbanistyczny.

Dodano: 15 grudnia 2013; Aktualizacja 19 grudnia 2013;

Zajrzyj na te strony:

 

Tekst powstał we współpracy z MOT w ramach  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego  powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”.

Komentarze: 1

    maurycy, 19 grudnia 2013 @ 10:02

    Bruk na starosądeckim rynku był zawsze.Położono go chyba w końcówce XIX wieku. Że się potem pozapadał i zrujnował i było na nim błoto i kałuże a chyba nawet „plomby” z asfaltu to inna sprawa. Za unijne pieniądze został odnowiony.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij