Piwniczna-Zdrój
Kolejowy przystanek po drodze w góry

Autor: Marek Nowak
Budynek jest drewniany z elementami pruskiego muru. Trochę przypomina uzdrowiskowy styl zwany "szwajcarskim". Do 1933 roku przystanek nosił nazwę Piwniczna Miasto. Nazwę zmieniono gdy zaczęło działać uzdrowisko.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Marek Nowak
Piwniczna-Zdrój. Kolejowy przystanek po drodze w góry
Przystanek ten powstał dopiero po pewnym czasie, w trakcie eksploatacji linii kolejowej. Według jednych przekazów w 1886 roku, według innych w 1908 roku, gdy miasto zapłaciło kolei za jego wybudowanie. Nie udało mi się na razie uzgodnić tych informacji.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Widok budynku stacyjnego Piwniczna-Zdrój obudził moje wspomnienia z dawniejszych kolejowo-górskich wycieczek. Mała górska stacyjka ma nadal ten sam klimat. Prawie ten sam, bo kasę biletową zamknięto w 2010 roku. Pozostała jedynie poczekalnia.

Linię kolejową z Nowego Sącza do Muszyny poprowadzono w latach 1874-1876. Później przedłużono ją do Krynicy (do tej pory kończy się tu ślepo) i do Plavca (obecnie na Słowacji, wtedy także w Austro-Węgrzech). W tym czasie powstała stacja kolejowa Piwniczna, z trzema torami głównymi i kilkoma bocznymi. Znajduje się nieco za miastem, w stronę Krynicy. Tu mijają się pociągi, stad zarządza się rogatkami od Łomnicy Zdroju aż po Piwniczną Zdrój. Ale z pasażerskich zatrzymują się tu tylko składy osobowe. Z pospiesznego można wysiąść jedynie na mniejszej i skromniejszej stacyjce, właściwie przystanku kolejowym w mieście, poniżej rynku i kościoła, nad Popradem.

Przystanek ten powstał dopiero po pewnym czasie, w trakcie eksploatacji linii kolejowej. Według jednych przekazów w 1886 roku, według innych w 1908 roku, gdy miasto zapłaciło kolei za jego wybudowanie. Nie udało mi się na razie uzgodnić tych informacji, liczę na pomoc Czytelników. Budynek jest drewniany z elementami pruskiego muru. Trochę przypomina uzdrowiskowy styl zwany „szwajcarskim”. Do 1933 roku przystanek nosił nazwę Piwniczna Miasto. Nazwę zmieniono po tym jak w 1932 roku w oparciu o miejscowe wody mineralne zaczęło działać uzdrowisko (oficjalny status uzdrowiska miasteczko uzyskało dopiero w 1967 roku).

Stacyjka służy miejscowym podróżnym, ale też kuracjuszom i turystom. Pierwsi przybyli tu w 1880 roku, po tym jak lwowski lekarz Juliusz Korwin Gąsiorowski zarekomendował stosowanie tutejszych wód mineralnych w lecznictwie. Ci drudzy pojawili się w 1884 roku (w 1906 wytyczono pierwszy szlak turystyczny, wiodący z Piwnicznej do Szczawnicy).

 

Komentarze: 1

    skaut, 30 grudnia 2014 @ 09:36

    Także chętnie wspominam ten mały budyneczek. Spóźniliśmy się kiedyś na pociąg do Warszawy i spędziliśmy na statyjce całą noc.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij