Chełmce
Kościół i wieża w niewielkiej wsi

Od początku XVIII wieku w kościele w Chełmcach czczono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, jako wizerunek Matki Boskiej Chełmckiej. Zapisano, że w roku 1730 obraz posiadał dwie srebrne korony i sukienkę z 46. kwiatami złotniczej roboty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
We wsi, oprócz kościoła z ciekawą historią, znajduje się wieża RTV SLR Chełmce.
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi
  • Chełmce. Kościół i wieża w niewielkiej wsi

Chełmce to wieś w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim, w gminie Opatówek. Samą wieś zamieszkuje niespełna 700 mieszkańców, a parafia ma 4300 dusz. We wsi, oprócz kościoła z ciekawą historią, znajduje się  wieża  RTV SLR Chełmce.

Już w wiekach XI-XII istniała na wzgórzu osada. Przed  rokiem 1295 nastąpiła  erekcja (akt  erekcji  parafii  jest  to dokument  rozpoczynający budowę, wymienia się w nim fundatorów czy inicjatorów budowy) parafii Chełmce, uważanej za najstarszą w Kaliskiem. Od początku XVIII wieku w kościele w Chełmcach czczono obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, jako wizerunek Matki Boskiej Chełmckiej. Zapisano, że w roku 1730 obraz posiadał dwie srebrne korony i sukienkę z 46. kwiatami złotniczej roboty. W 1744 roku  magistrat kaliski pobudował w Chełmcach drewniany kościół, który stanął na miejscu dawnego. Spłonął on razem z obrazem Matki Boskiej Chełmckiej w roku 1881 od uderzenia pioruna.

Nowy kościół, nowe sanktuarium

Obecny kościół zbudowano w latach 1881-83. Ścięto wtedy wierzchołek wzgórza o 5,5 metra niszcząc przy tym najstarszą część cmentarza przykościelnego. Do budowy kościoła użyto cegły z rozbiórki klasztoru cysterek w Ołoboku. Trójnawowa  gotycka świątynia pw. Narodzenia N.M.P. konsekrowana została w 1912 roku. Wykonano nowy obraz Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości, tzw. Matki  Bożej Chełmckiej. Dziś na zboczach wzgórza w Chełmcach stoi kościół a wokół niego jest cmentarz  o powierzchni 1,5  ha. Na cmentarzu znajduje się kaplica  św. Franciszki Rzymskiej z roku 1854, a obok niej jest ceglana dzwonnica z trzema dzwonami. W roku 1997 zainstalowano na wieży kościelnej kuranty oraz przekaźniki Radia Maryja i Radia Rodzina z  Diecezji Kaliskiej. W dzień odpustu, 9 września w roku 2008, odbyła się uroczysta koronacja obrazu Matki Bożej Chełmckiej.

Przekaźnik na lokalną skalę

SLR Chełmce (oznacza to Stację Linii Radiowych Chełmce) to betonowa wieża  przekaźnikowa RTV o wysokości 74  metrów. Nadajniki radiowe znajdują się na wysokości 67 metrów na poziomem terenu, a telewizyjne 69 i 72 metry nad poziomem terenu. W związku z ich słabą  mocą, stacja obejmuje zasięgiem tylko najbliższą okolicę.

Warto wiedzieć

Na stronie parafii nie ma opisu historii kościoła. Opis jest za to w kruchcie.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij