Taszkent
Kościół zwany polskim

Do początku lat 90. XX w. budynek kościelny był wykorzystywany – i dostosowywany do kolejnych potrzeb – m.in. jako hotel robotniczy fabryki kabli i szkoły akuszerek, później na biura i magazyn techniki medycznej, wreszcie opuszczony.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Taszkent. Kościół zwany polskim
Potoczna nazwa „kościół polski” ma odniesienie tylko do narodowości kapłanów, którzy zainicjowali jego budowę i po latach ją zakończyli, a także odgrywali i nadal odgrywają w nim czołową rolę.
  • Taszkent. Kościół zwany polskim
  • Taszkent. Kościół zwany polskim
  • Taszkent. Kościół zwany polskim
  • Taszkent. Kościół zwany polskim
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ciekawą okazała się wizyta w kościele katolickim zwanym polskim. Jego budowa, z inicjatywy o. prof. Justyna Bonawentury Pranajtisa i według pierwotnego projektu architekta L. Pawłowskiego, rozpoczęła się w roku 1912 na wykupionym kawałku ziemi nad rzeczką Sałar.

Nie została jednak zakończona do przejęcia w ówczesnym Turkiestanie władzy przez bolszewików. W roku 1925 budynek został znacjonalizowany, ale aż do 1937 roku, gdy proboszcz o. Józef Sowiński został rozstrzelany za „kontrrewolucyjną propagandę i agitację”, odprawiał on w nim tajne msze. Do początku lat 90-tych XX w. budynek kościelny był wykorzystywany – i dostosowywany do kolejnych potrzeb – m.in. jako hotel robotniczy fabryki kabli i szkoły akuszerek, później na biura i magazyn techniki medycznej, wreszcie opuszczony. W 1976 r rząd republiki zdecydował co prawda o przeznaczeniu gmachu na salę koncertową muzyki organowej, ale nie zostało to wykonane.

W 1993 r budowlę w stanie ruiny otrzymali taszkentcy katolicy. Rozpoczęła się przebudowa według nowego projektu, którą zajmował się papieski ordynariusz w Uzbekistanie – polski franciszkanin o. Krzysztof Kukułka. Sfinansowały ją m.in. Watykan, katolickie fundacje z Niemiec, konferencje episkopatów Anglii, Kanady, Niemiec, Polski, USA i Włoch oraz osoby prywatne.

22 października 2000 roku świątynia – po 88 latach od rozpoczęcia jej budowy, została konsekrowana jako kościół p.w. Najświętszego Serca Jezusa. Od 1 kwietnia 2005 roku, po ingresie Apostolskiego Administratora w Uzbekistanie, biskupa Jerzego Maculewicza, stała się katedrą. Jest ona dwupoziomowa, msze w niej odbywają się po rosyjsku, angielsku i… koreańsku. Wykorzystywana jest także na koncerty muzyki organowej, orkiestr symfonicznych i chórów. [

Potoczna nazwa „kościół polski” ma więc odniesienie tylko do narodowości kapłanów, którzy zainicjowali jego budowę i po latach ją zakończyli, a także odgrywali i nadal odgrywają w nim czołową rolę. Zarówno bowiem w wywieszonych w świątyni oraz drukowanych przez nią informacjach, jak i rozmowach używany jest język rosyjski. W pobliżu kościoła od niedawna stoi, mało ciekawy, obelisk poświęcony Armii Polskiej na Wschodzie którą dowodził gen. Władysław Anders.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Jedwabny  Szlak

Jedwabny Szlak

Był to najdłuższy w dziejach lądowy szlak handlowy. W czasach starożytności i w średniowieczu łączył Europę z Dalekim Wschodem...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij