Koszyce
Samolotem to tylko godzina drogi

Rozkład umożliwia pasażerom podróżującym z Koszyc (start o godz. 5.45) najkrótsze połączenie do najważniejszych miast w Europie. W przeciwnym kierunku (start o godz. 22.35) to sposób na dotarcie do tego drugiego co do wielkości miasta na Słowacji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Koszyce. Samolotem to tylko godzina drogi
Centralnym punktem miasta jest wrzecionowaty w kształcie Rynek Główny, z gotycką katedrą św. Elżbiety, która jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie najdalej na wschód usytuowaną gotycką katedrą w Europie.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Polskie Linie Lotnicze LOT otworzyły tej wiosny nowe połączenie lotnicze z Warszawy do Koszyc (Košice) we wschodniej Słowacji. Rejsy samolotami Bombardier Q400 odbywają się sześć razy w tygodniu. Lot trwa nieco ponad godzinę.

Rozkład umożliwia pasażerom podróżującym z Koszyc (start o godz. 5.45) najkrótsze połączenie przez Warszawę do najważniejszych miast w Europie. To może być ważne dla kontaktów biznesowych, bo w Koszyce w ostatnich latach siedzibę znalazło wiele film technologicznych. Dla podróżujących w przeciwnym kierunku (start o godz. 22.35) to sposób na dotarcie  do tego drugiego co do wielkości miasta na Słowacji, historycznej stolicy  regionu Abov. Koszyce same w sobie są warte zwiedzenia. Pięknie odnowiona w ostatnich latach starówka należy do najpiękniejszych i największych na Słowacji, ale i w tym regionie Europy. Centralnym jej punktem jest wrzecionowaty w kształcie Rynek Główny, z gotycką katedrą św. Elżbiety, która jest największym kościołem na Słowacji a jednocześnie najdalej na wschód usytuowaną gotycką katedrą w Europie. We Wschodniosłowackim Muzeum  natomiast eksponowany jest sławny Złoty Skarb, unikalny zbiór 2920 złotych monet z okresu od XV do XVII wieku, o wadze 11 kg, pochodzących z 81 europejskich mennic.

Ciekawa jest też koszycka współczesność. W 2013 roku miasto było Europejską Stolicą Kultury a w tym roku jest Europejskim Miastem Sportu. Warto wiedzieć, że w Koszycach, każdego roku jesienią, jest organizowany Międzynarodowy Maraton Pokoju. To najstarszy w Europie a drugi po Bostońskim na świecie masowy bieg na tym dystansie. Rozgrywany jest od 1924 roku.

Miasto jest też doskonałym punktem wypadowym do zwiedzania wschodniej Słowacji z winiarskim regionem Tokaj (jego północna część leży w granicach tego kraju), czy niezwykłymi jaskiniami i malowniczymi dolinami Słowackiego Krasu.

Warto wiedzieć

Międzynarodowy port lotniczy Koszyce (Medzinárodné letisko Košice, KSC) leży około 6 kilometrów na wschód od miasta, na wysokości 230 m n.p.m. Otwarto go w 1954 roku.  Korzysta z niego rocznie około 700 tys. pasażerów. Ma regularne połączenia do Bratysławy, Wiednia, Pragi, Mediolanu, Kijowa, Londynu, Bristolu i Doncaster. A od niedawna – również do Warszawy.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij