Kowno
Skarby bazyliki archikatedralnej

Jest to jedyna trójnawowa gotycka bazylika na Litwie, a zarazem największa budowla w tym stylu w kraju. Masywna, ale skromna z zewnątrz, z zachowaną tylko z jedną 42-metrową wieżą, zbudowaną na planie kwadratu i ładnymi gotyckimi oknami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
Budowę świątyni rozpoczęto w 1408 r. za panowania ks. Witolda, ale ukończono, z braku środków, dopiero w połowie XVII w. tuż przed wojnami z Państwem Moskiewskim.
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
  • Kowno. Skarby bazyliki archikatedralnej
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kowno ma wiele zabytkowych budowli. Jedną z najcenniejszych jest bazylika archikatedralna p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Stoi w północno-wschodnim narożniku placu, który tworzą  wychodzące z niego ulice: Vilniaus (Wileńskia, główna prowadzącej do Nowego Miasta) i M. Valančiaus (biskupa M. Wołonczewskiego).

Jest to jedyna trójnawowa gotycka bazylika na Litwie, a zarazem największa budowla w tym stylu w kraju. Masywna, ale skromna z zewnątrz, z zachowaną tylko z jedną 42-metrową wieżą, zbudowaną na planie kwadratu i ładnymi gotyckimi oknami. Jej budowę rozpoczęto w 1408 r. za panowania ks. Witolda, ale ukończono, z braku środków, dopiero w połowie XVII w. tuż przed wojnami z państwem moskiewskim.

Sklepienia, ołtarze, obrazy

Świątynię tę strawił w 1732 r. pożar, po którym odbudowano tylko jedną wieżę. Dzięki wsparciu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wykonano ładne dekoracje wnętrza. W końcu XIX w. do bocznej ściany prezbiterium dobudowano neogotycką kaplicę św. Jana Chrzciciela oraz absydę do zakrystii. Do archikatedry wchodzi się bocznym wejściem od ulicy Wileńskiej. Obok mauzoleum w którym na zewnątrz, przy południowej ścianie świątyni, pochowano Jonasa Maironisa. Wnętrze robi wrażenie, chociaż fragment prawej strony nawy głównej, vis a vis ambony, znajduje się obecnie w remoncie i jest zasłonięty. Wspaniałe jest kolebkowe sklepienie z lunetami w nawie głównej oraz krzyżowe w bocznych. A w trójnawowej świątyni z półkoliście zamkniętym prezbiterium, poza ołtarzem głównym jest jeszcze dziewięć innych, zarówno czołowych w nawach bocznych, jak i umieszczonych na ich ścianach. Okazały jest zwłaszcza barokowy, dwupiętrowy ołtarz główny z XVIII w. z wielką rzeźbą Ukrzyżowania, w tle której znajduje się obraz. Po bokach zaś 10 kolumnami i wysokimi figurami apostołów. Spośród pozostałych ołtarzy chyba najbardziej ozdobny znajduje się w lewej nawie, z obrazem – sceną Wniebowzięcia NMP w metalowej, srebrnej sukni – koszulce. Katedrę zdobi także 11 obrazów namalowanych przez Michała Elwiro Andriolliego (1836-1893), syna wileńskiego rzeźbiarza Franciszka. Po lewej stronie nawy głównej uwagę zwracają dwa XVIII-wieczne malowidła przedstawiające Koronację NMP i Wniebowzięcie NMP. Podobnie ambona oraz chór z organami o strzelistych gotyckich kształtach. Na tablicy informacyjnej czytam w języku polskim m.in.: …Pielgrzymów przyciąga łaskami słynący obraz Matki Boskiej Bolesnej, namalowany w końcu XVI lub na początku XVII w. W jednym z ołtarzy umieszczono cudowny obraz Matki Boskiej Łaskawej przeniesiony z pobernardyńskiego kościoła św. Jerzego Męczennika.

Warto wiedzieć

Z informacji tej dowiaduję się również, że w krypcie, kaplicy oraz na dziedzińcu pochowanych zostało wielu wybitnych litewskich duchownych, m.in. biskup M. Wołonczewski (litewska pisownia Valančiaus – to jego imię nosi ulica, na którą wychodzi fronton archikatedry) oraz arcybiskupi: P. Karewicz (Karevičius) i J. Skwirecki (Skvireckis). 6 września 1993 roku w świątyni tej modlił się papież Jan Paweł II, o czym przypomina poświęcona temu wydarzeniu tablica.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij