Paryż
Królewska nekropolia w Saint-Denis

Autor: Anna Derecki
Tradycyjna opowieść głosi, że święta Genowefa, patronka Paryża założyła tu pierwsze miejsce kultu w 475 roku. Król Dagobert ufundował opactwo, sprowadził benedyktynów i kazał się pochować w sąsiedztwie męczennika świętego Dionizego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
Pierwszy portret rzeźbiony to twarz Karola V Mądrego na jego grobowcu w bazylice. Karol V, zamówił swoją podobiznę gdy miał 27 lat, wygląda młodo, tylko ta bruzda na czole…
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
 • Paryż. Królewska nekropolia w Saint-Denis
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Bazylika Saint Denis przez tysiąc lat była nekropolią królów Francji. Jest jedną z największych i najciekawszych nekropolii królewskich na świecie. To dziś prawdziwe muzeum rzeźb nagrobnych „in situ”. Spoczywa tu 43 królów i 32 królowe, możemy zobaczyć 70 nagrobków. 

W miejscu galo-rzymskiego cmentarza pochowano tu w 250 roku świętego Dionizego, pierwszego biskupa Paryża, męczennika. Rzymianie obcięli mu głowę, bo nauczał zabronionej religii chrześcijańskiej. Według legendy Dionizy składając swą głowę właśnie w tym miejscu, jakby je naznaczył.

Pierwszy był Hugo Kapet

Tradycyjna  opowieść głosi, że święta Genowefa, patronka Paryża założyła tu pierwsze miejsce kultu w 475 roku. Król Dagobert ufundował opactwo, sprowadził benedyktynów i kazał się pochować w sąsiedztwie męczennika świętego Dionizego. Pepin Krótki poświęcił tu swoją władzę oraz synów, w tym przyszłego Karola Wielkiego. Hugo Kapet wybrał opactwo na swoje miejsce spoczynku w 996 roku i od tego dnia wszyscy królowie Francji, z wyjątkiem czterech, tu zostali pochowani.

Regalia w pierwszej gotyckiej świątyni

Opactwo stało się jednym z najpotężniejszych ośrodków chrześcijańskich gdy w XII wieku opatem został Suger, doradca królów Karola VI i Karola VII. Przebudowę której tu dokonał uważa się zapierwszy przejaw stylu gotyckiego. Wtedy właśnie w tym miejscu zrodziło się pojęcie władzy królewskiej: redagowano w opactwie oficjalne kroniki, przechowywano tu w czasach pokoju oriflamme – sztandar wojenny. Królów koronowano w katedrze w Reims, ale to w opactwie Saint Denis przechowywano regalia, które opat zawoził do Reims na koronacje. Były to korona, ostrogi, berło, ręka sprawiedliwości i płaszcz koronacyjny (dziś w Luwrze). Liczne królowe były koronowane w Saint Denis.

Królewska wizja królewskich grobowców

Najstarsze grobowce wykonano z piaskowca, od XIII wieku budowano je z marmuru. W XIII wieku Ludwik IX Święty umieścił w Bazylice 16 «gisants» leżących postaci królów i ich żon. Miały mieć młode twarze, 33 lata – wiek Chrystusa, powinny być skierowane w kierunku Ziemi Świętej, na wschód. Pojawiły się zwierzęta u ich stóp, z całą symboliką: lew – symbol siły i władzy królewskiej, pies – wierny towarzysz duszy po śmierci. Warto wiedzieć, że pierwszy portret malowany, przedstawia króla Jana II Dobrego wisi w Luwrze. natomiast pierwszy portret rzeźbiony to twarz Karola V Mądrego na jego grobowcu w bazylice (patrz zdjęcie główne). Karol V, zamówił swoją podobiznę gdy miał 27 lat, wygląda młodo, tylko ta bruzda na czole….

Dziwny pogrzeb Ludwika Świętego

Kiedy Ludwik IX umarł w drodze do Tunisu, pojawił się problem jak sprowadzić jego ciało, bo to musiałoby trwać kilka miesięcy. Brat króla wyciął mu serce z piersi i złożył w urnie. Ciało zostało ugotowane w winie z wodą. Tak zrodził się zwyczaj tworzenia dodatkowo pomników dla serc i wnętrzności. Te nigdy nie były już umieszczane w opactwie Saint Denis, ale w innych kościołach. Ludwik IX został pochowany pod koniec XIII wieku w złotym mauzoleum – to znaczy tylko jego kości. Filip Piękny sprzedał kości swojego dziadka jako relikwie. We Francji został nadgarstek. Podobno jedna z relikwii jest w Polsce.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  Sprawdzam!, 4 października 2014 @ 22:09

  „Nie jest prawdą, ze dokonano profanacji grobów”?! Co jest wg Pani jeszcze potrzebne do uznania wydarzeń z czasów Rewolucji za bezczeszczenie pochówków, jesli nie wystarczy Pani: demontowanie nagrobków, opróżnianie trumien i wyrzucanie zwłok do zbiorczego dołu z wapnem??? Jakie tutaj, do licha, mają znaczenie „względy higienicznie”? Dziwna logika, naprawdę…

  ARW, 16 sierpnia 2017 @ 17:38

  Warto by sięgnąć do dekretu Konwentu, który umożliwił profanację Saint-Denis. Wtedy okazałoby się ile winy ponosi Konwent, a ile „inicjatywy” przejawił „dobry lud”, który w czasie rewolucji dopuszczał się największych zbrodni, nie ponosząc za nie żadnej odpowiedzialności. Co zresztą też obciąża kolejne ekipy francuskich „zbawców ludzkości”.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij