Czeskie Budziejowice
Królewskie miasto na południu Czech

Ówcześni sojusznicy szybko jednak dogadali się i cała Czechosłowacja znalazła się tam, gdzie miejsce wyznaczył jej „porządek jałtański”. Zgodnie z jego ustaleniami wysiedlono na zachód 7,5 tysiąca Niemców – około 16 proc. wszystkich mieszkańców.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
W 2002 roku wielka powódź nawiedziła Czechy. Zalała ona sporą część miasta, także zabytkowe centrum, powodując znaczne szkody. Zostały one jednak usunięte i miasto znowu jest jedną z perełek południowych Czech.
  • Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
  • Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
  • Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
  • Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
  • Czeskie Budziejowice. Królewskie miasto na południu Czech
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

O tym, że w mieście Czeskie Budziejowice (České Budějovice) warzą znakomite piwo, a jedyny prawdziwy budweiser pochodzi właśnie stąd, wiedzą amatorzy tego napoju daleko poza granicami kraju  naszych południowych sąsiadów.

Ale już nie wszyscy wiedzą, że w mieście słynnym z niego od średniowiecza, obecnie warzący je browar powstał dopiero w 1894 roku. A zapewne już tylko nieliczni słyszeli, że pierwsza w Europie kolej… konna ruszyła stąd do austriackiego Linzu w 1832 roku. Oba te miasta należały wówczas i do końca I wojny światowej do C.K. Austrii. Pamiątki z tego epizodu w dziejach europejskiego kolejnictwa – jego rozwój nastąpił dopiero po wynalezieniu maszyny parowej i skonstruowaniu parowozu – można obejrzeć w tutejszym Muzeum Koněspřežký. Będąc tu, na południu Republiki Czeskiej, w stolicy Jihočeskeho kraje – województwa południowo-czeskiego, trudno nie zajrzeć jednak przede wszystkim do browaru Budweiser Budvar i spróbować tego budweisera w jego źródle. Smakuje, jak mówią Czesi, výborně. A jeżeli się przypadkiem nie pije piwa, warto browar zwiedzić.

Zaczęło się od Przemysła Otokara II

Chyba jako jedne ze średniowiecznych miast nie mają Czeskie Budziejowice żadnej legendy związanej z ich powstaniem. A tylko same fakty. Po prostu król Przemysł Otokar II (1230-78) stwierdził w pewnym momencie, że musi wzmocnić władzę na południu Czech, gdyż za bardzo bruździły mu tam potężne rody Rożomberków i Vitkovców. Wysłał więc w te strony zaufanego rycerza Hirzo. aby znalazł odpowiednie miejsce na królewskie miasto. Wybór padł na osadę Budivojovice u zbiegu rzek Wełtawy i Malszy. W 1265 roku władca podpisał akt lokacyjny nowego miasta, którego nazwa zmieniła się z czasem. Główną rolę, jaką mało ono odegrać, wypełniło znakomicie. Skłóciło oba rody możnowładców i to na kilkaset lat.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 16 grudnia 2012; Aktualizacja 11 listopada 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij