Krynica-Zdrój
Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną

Autor: Renata Majek
Do zwiedzania zachęca położona u podnóża Jaworzyny perła uzdrowisk – Krynica-Zdrój. Deptak prowadzący przez środek miejscowości, równolegle z potokiem Kryniczanka, zaprowadzi nas na najważniejszych jej obiektów. Mijamy najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek (7), ARO (1)
Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
Zimą dominuje białe szaleństwo. Do wyboru jest siedem tras narciarskich o różnym stopniu trudności – dla dorosłych i dzieci. Wszystkie trasy są ratrakowane i naśnieżanie.
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najdłuższą w Polsce kolejką gondolową (2200 m ) można przewieźć się na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) w kilku celach: na narty, wędrówki i spacery po górach oraz po piękne widoki ze szczytu. Są tu szlaki piesze, rowerowe oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Zimą dominuje jednak białe szaleństwo. Do wyboru jest siedem tras narciarskich o różnym stopniu trudności – dla dorosłych i dzieci. Wszystkie trasy są ratrakowane i naśnieżanie. Większość z nich jest oświetlona. Na Jaworzynie Krynickiej odbywają się liczne zawody i konkursy a także akcje i kampanie społeczne. Najbardziej znana to „Bezpieczny stok”, promująca bezpieczną jazdę na nartach. Prowadzona w ferie zimowe ma za zadanie edukować dzieci młodzież szkolną. Nocleg do wyboru: w schronisku, hotelu, na kwaterze czy w najbardziej ekskluzywnym ośrodku Czarny Potok.

Spacerkiem po deptaku

Do zwiedzania zachęca położona obok perła uzdrowisk – Krynica-Zdrój. Deptak prowadzący przez środek miejscowości, równolegle z potokiem Kryniczanka, zaprowadzi nas na najważniejszych jej obiektów. Mijamy najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty. Idąc od strony Starego Domu Zdrojowego pierwszy z nich to Romanówka – drewniany budynek z drugiej połowy XIX w. Obecnie mieści muzeum malarstwa Nikifora (zresztą Krynickiego), gromadzące kolekcję jego twórczości, pamiątki oraz publikacje o tym sławnym samouku – prymitywiście.

Na koncert do zdroju

Krynica to miejscowość przyciągająca nie tylko kuracjuszy, lecz także sportowców, melomanów i osoby z kręgów biznesu. Miejscem imprez jest nowy Dom Zdrojowy. Po jego remoncie elewacja nie zmieniła się. Zarówno zewnątrz jak i wewnątrz nie przypomina klasycznej pijalni. To długi pawilon o kształcie przypominającym halę sportową. Wnętrze jest nowoczesne, ma rozsuwana ścianę, która w zależności od liczby uczestniczących gości jest otwierana. Dla mnie to nieprzytulna, ogromna hala, wypełniona żywymi roślinami, z miejscem na koncerty muzyczne i spotkania dla biznesu. Tu bowiem odbywa się międzynarodowe forum ekonomiczne, festiwal im. Jana Kiepury i liczne koncerty. Nie można jednak nie docenić świetnej akustyki i listy koncertujących gości. Na sezon zimowy zaplanowano koncerty takich gwiazd muzyki polskiej jak IRA, Perfekt, Lady Pank, Kult czy Dżem.

Dodano: 31 stycznia 2015; Aktualizacja 9 lutego 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij