Krynica-Zdrój
Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną

Autor: Renata Majek
Do zwiedzania zachęca położona u podnóża Jaworzyny perła uzdrowisk – Krynica-Zdrój. Deptak prowadzący przez środek miejscowości, równolegle z potokiem Kryniczanka, zaprowadzi nas na najważniejszych jej obiektów. Mijamy najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek (7), ARO (1)
Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
Zimą dominuje białe szaleństwo. Do wyboru jest siedem tras narciarskich o różnym stopniu trudności – dla dorosłych i dzieci. Wszystkie trasy są ratrakowane i naśnieżanie.
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
  • Krynica-Zdrój. Zimowe atrakcje kurortu pod Jaworzyną
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najdłuższą w Polsce kolejką gondolową (2200 m ) można przewieźć się na szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.) w kilku celach: na narty, wędrówki i spacery po górach oraz po piękne widoki ze szczytu. Są tu szlaki piesze, rowerowe oraz ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.

Zimą dominuje jednak białe szaleństwo. Do wyboru jest siedem tras narciarskich o różnym stopniu trudności – dla dorosłych i dzieci. Wszystkie trasy są ratrakowane i naśnieżanie. Większość z nich jest oświetlona. Na Jaworzynie Krynickiej odbywają się liczne zawody i konkursy a także akcje i kampanie społeczne. Najbardziej znana to „Bezpieczny stok”, promująca bezpieczną jazdę na nartach. Prowadzona w ferie zimowe ma za zadanie edukować dzieci młodzież szkolną. Nocleg do wyboru: w schronisku, hotelu, na kwaterze czy w najbardziej ekskluzywnym ośrodku Czarny Potok.

Spacerkiem po deptaku

Do zwiedzania zachęca położona obok perła uzdrowisk – Krynica-Zdrój. Deptak prowadzący przez środek miejscowości, równolegle z potokiem Kryniczanka, zaprowadzi nas na najważniejszych jej obiektów. Mijamy najstarsze zabytkowe wille i pensjonaty. Idąc od strony Starego Domu Zdrojowego pierwszy z nich to Romanówka – drewniany budynek z drugiej połowy XIX w. Obecnie mieści muzeum malarstwa Nikifora (zresztą Krynickiego), gromadzące kolekcję jego twórczości, pamiątki oraz publikacje o tym sławnym samouku – prymitywiście.

Na koncert do zdroju

Krynica to miejscowość przyciągająca nie tylko kuracjuszy, lecz także sportowców, melomanów i osoby z kręgów biznesu. Miejscem imprez jest nowy Dom Zdrojowy. Po jego remoncie elewacja nie zmieniła się. Zarówno zewnątrz jak i wewnątrz nie przypomina klasycznej pijalni. To długi pawilon o kształcie przypominającym halę sportową. Wnętrze jest nowoczesne, ma rozsuwana ścianę, która w zależności od liczby uczestniczących gości jest otwierana. Dla mnie to nieprzytulna, ogromna hala, wypełniona żywymi roślinami, z miejscem na koncerty muzyczne i spotkania dla biznesu. Tu bowiem odbywa się międzynarodowe forum ekonomiczne, festiwal im. Jana Kiepury i liczne koncerty. Nie można jednak nie docenić świetnej akustyki i listy koncertujących gości. Na sezon zimowy zaplanowano koncerty takich gwiazd muzyki polskiej jak IRA, Perfekt, Lady Pank, Kult czy Dżem.

Dodano: 31 stycznia 2015; Aktualizacja 9 lutego 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij