Włocławek
Krzyż przy zaporze

Poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż. Prowadzą do niego zadbane alejki, obok leży pamiątkowy głaz. Pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki stanął tu w 1991 roku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stanisław Błachnio
Włocławek. Krzyż przy zaporze
Opiekę nad terenem otaczającym krzyż i samym pomnikiem sprawuje włocławska parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Prowadzą ją Bracia Pocieszyciele z Getsemanii. W pobliżu zapory powstaje nowa, ogromna świątynia.
  • Włocławek. Krzyż przy zaporze
  • Włocławek. Krzyż przy zaporze
  • Włocławek. Krzyż przy zaporze
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na prawym brzegu Wisły, przy zejściu z tamy Stopnia Wodnego Włocławek nad wodę, przy barierce jest kuloodporna szyba ze znakiem krzyża. Zazwyczaj leżą pod nią kwiaty i palą się znicze. To pomnik, ustawiony w miejscu, gdzie wyłowiono z wody ciało Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez oficerów służby bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. 

Ciało księdza zabójcy wrzucili do wody między czwartym a piątym filarem zapory we Włocławku. Przychodzili tam ludzie, składali kwiaty, palili znicze, te jednak szybko były usuwane przez funkcjonariuszy  SB. Potem pojawił się niewielki metalowy krzyż, przyspawany do barierki ogrodzenia przy zejściu z zapory, w miejscu, gdzie dziś znajduje się wspomniana tablica. Usuwający wszelkie przejawy pamięci o zamordowanym księdzu posterunek na tamie przetrwał do końca lat 80. ubiegłego wieku. Starania o zgodę na budowę pomnika miejscu, gdzie zginął ks. Jerzy Popiełuszko władze kościelne rozpoczęły tuż po jego pogrzebie. Przez prawie pięć lat spotykały się z odmową.

Teraz poniżej tamy, na płaskim trawiastym półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż. Prowadzą do niego zadbane alejki, obok leży pamiątkowy głaz. Pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki  stanął tu w 1991 roku, po zakończeniu wizyty Jana Pawła II w Polsce. Stanowi go  krzyż papieski, centralny element ołtarza, przy którym Ojciec Święty odprawił mszę na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie podczas IV pielgrzymki do kraju.

Metalowo-szklaną  konstrukcję krzyża widać z daleka, nocą jest podświetlona. Pierwotnym zamysłem twórcy pomnika, Jerzego Kaliny, było ustawienie go w nurcie Wisły. Zrezygnowano jednak z tego pomysłu z powodu trudności technicznych oraz w trosce o to, by pomnik był dostępny wszystkim pielgrzymom.

Opiekę nad terenem otaczającym krzyż i samym pomnikiem sprawuje włocławska parafia Matki Boskiej Fatimskiej. Prowadzą ją Bracia Pocieszyciele z Getsemanii. W pobliżu zapory  powstaje nowa, ogromna świątynia. Ten kościół  będzie pełnić rolę sanktuarium upamiętniającego ks. Jerzego Popiełuszkę po jego beatyfikacji (Sanktuarium Męczeństwa Sługi Bożego Ks. Jerzego Popiełuszki).

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Z biegiem Wisły

Z biegiem Wisły

Wisła, jedna z najmniej zagospodarowanych rzek Europy, ma tajemnice. Odkrywajmy je po kolei... z biegiem rzeki.

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Szlakiem ks. Jerzego Popiełuszki

Suchowola, Warszawa, Karpacz, Górsk, Włocławek... w wielu miejscach odnajdujemy pamiątki i ślady obecności błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij