Kraków
Kto spoczywa w kryptach Wawelu

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął (†1333) w stołecznej katedrze, na Wawelu. Za nim przyszli kolejni, zabrakło tylko trzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął  w stołecznej katedrze, na Wawelu. 

Dzieło Władysława Łokietka (†1333) kontynuował jego syn, Kazimierz Wielki (†1370). Taki przydomek dali mu potomni. I tylko jemu! Bardziej dyplomata niż wojownik, budował i umacniał, lecz nie zostawił potomka. Pochowano go obok ojca. Królem obrano więc Jadwigę (†1399) z dynastii Andegaweńskiej, wydano ją za Jagiełłę (†1434), Litwina. Imię Władysław dano mu na chrzcie. Oboje spoczywają w nawie głównej katedry.

Ciała następcy zwycięzcy spod Grunwaldu nigdy nie odnaleziono. Sarkofag Władysława Warneńczyka (†1444) jest więc pusty, to grób symboliczny, cenotaf.
Kazimierz Jegiellończyk (†1492), pogromca Krzyżaków i mecenas kultury wraz z żoną, Elżbietą († 1505), spoczęli w Kaplicy Świętokrzyskiej. Ich starszy syn, Jan Olbracht (†1501) zmarł bezżennie i bezpotomnie – pochowano go w kaplicy Bożego Ciała.  To ostatni z królów Polski pochowany we wnętrzu wawelskiej świątyni. Jego następca i młodszy brat Aleksander (†1506) zmarł w Wilnie i tam spoczywa w katedrze (jedyny grób polskiego króla w Wilnie). Zygmunt Stary (†1548), najmłodszy z synów Kazimierza Jagiellończyka, wojownik i dobry gospodarz spoczął już w krypcie, w podziemiach katedry. Leży w towarzystwie zmarłego w dzieciństwie syna; pierwsza małżonka Barbara Zapolya († 1515) spoczywa w sąsiedniej Krypcie Zygmuntowskiej, królowa Bona († 1557) – w bazylice św. Mikołaja w rodzinnym Bari. Zugmunt August (†1572) spoczął w krypcie Zygmuntowskiej, przygotowanej przez ojca dla członków rodziny. Leży bez żony – Barbarę Radziwiłłównę  (†1550) pochowano w wileńskiej katedrze. W krypcie Zygmuntowskiej spoczywa też Anna Jagiellonka (†1596), obrana po śmierci brata królową (właściwie – królem) Polski i Wielką Księżna Litewską. Jej męża, Stefana Batorego (†1586) pochowano w odrębnej krypcie.

W kaplicy Wazów leżą dwaj z trzech królów z tej dynastii. Zygmunt III (†1572), król, który przeniósł stolicę do Warszawy, spoczywa tu wraz z drugą żoną Konstancją Austriaczką (†1631). Pogrzeb pary królewskiej odbył się na Wawelu w 1633 roku. Pierwszą małżonkę króla Zygmunta, Annę Austriaczkę (†1598) pochowano jeszcze w krypcie Zygmuntowskiej. Obok dziadka spoczywa Jan Kazimierz (†1672). Zmarł w Nevers we Francji, a jego ciało sprowadzono na Wawel cztery lata później. Jest tu też jego żona, Ludwika Maria Gonzaga (†1667). Władysław IV Waza (†1648) wraz z małżonką Cecylią Renatą z Habsburgów (†1644) i dwójką zmarłych przedwcześnie dzieci spoczywają w odrębnej krypcie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 17

  koczownik, 9 stycznia 2014 @ 23:28

  Jagiełło nie zmarł w 1440

  markus, 12 stycznia 2014 @ 10:01

  Prawda, zmarł w 1434!

  ~nick, 15 lipca 2015 @ 02:48

  Nie trzech tylko czterech brak na Wawelu. Henryk Walezy Jest pochowany we Francji

  TakiJa, 12 sierpnia 2015 @ 06:58

  Ostatnia para absolutnie nie powinna być na Wawelu. Po zakończeniu II Wojny Światowej w polsce żądzą sami złodzieje. Ciekawe czy doczekamy sie kiedyś patriotów w sejmie?

  toja, 22 sierpnia 2015 @ 15:48

  „Takija” aleś się POdniecila a jak się nie podoba w naszym kraju to wynoś się do izraela albo do nowo budowanej na krymie

  święty szczepan, 10 listopada 2015 @ 21:02

  Toja znasz historię -ilu polaków(żołnierzy polskich zginęło broniąc konstytucji i prawomocnie wybranego prezydenta przed hordą zwyrodnialców i zamachowców pod wodzą niejakiego piłsudzkiego róznie mówią dokumenty ale około 500żołnierzy zginęło a piłsudzki na wawelu Podsumowując wawel dla ciebie też może byc boś naznaczona boskim znakiem złodzieja rydzyka(pieniądze ze zbiórki na stocznie)

  Rience, 20 listopada 2015 @ 08:31

  Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku.

  redakcja, 20 listopada 2015 @ 09:11

  Poprawione, za błąd przepraszamy

  ~nick, 22 kwietnia 2016 @ 15:42

  Zygmunt III Waza był ojcem Jana Kazimierza, nie dziadkiem. i Zygmunt III Waza nie zmarł w 1572 tylko w 1632.

  macias, 1 listopada 2016 @ 17:30

  Te błędy z datami to pikuś błąd to ta ostatnia para „Królewska ???”,która nie powinna tam spocząć

  FajnyEjber, 20 listopada 2016 @ 00:59

  Czytam nazwiska tych wielkich mężow stanu i dosłownie aż mam
  dreszcze. Każda z tych osobistości to wielka karta historii o której z duma i pasja
  opowiem moim wnukom . ….
  ale co mam im powiedzieć o Kaczyńskich ?

  Kaja, 15 stycznia 2017 @ 07:21

  Na Wawelu spoczywają królowie czy ludzie wielce zasłużeni dla Polski np. Tadeusz Kościuszko. L. Kaczyński nie ma ani wielkich zasług, ani nie był wybitnym prezydentem. Na Powązkach spoczywa wiele osób z podobnymi jak on „zasługami” i tam jest jego miejsce

  Justa, 28 stycznia 2017 @ 13:22

  To zacznijcie czytać książki na temat prezydenta Kaczyńskiego. Zacznijcie interesować się współczesności, a nie czekać na to co powiedzą ludzie, którzy oczerniają, nieżyjącego prezydenta. Podobnie było z marszałek Piłsudskiego. Jego też oczerniall jemu współcześni, a komuna po wojnie robili to komuniści.

  ~nick, 19 maja 2017 @ 12:29

  zbesczeszczono nekropolie krolow i panstwowosci Polski.Dziwisz to czopek PiSu

  Paweł1112, 26 maja 2017 @ 20:43

  Podzielam wypowiedz KAJA I FAJNYEJBER. .

  ~nick, 2 stycznia 2018 @ 18:00

  Ile jest tych grobów króli na Wawelu ?

  gość, 21 stycznia 2018 @ 20:23

  byłam przeciwniczką pochówku Kaczyńskich na Wawelu, ale należy być również obiektywnym w przypadku pozostałych… Michał Korybut, który zmarł z obżarstwa, czy Leszczyński i paru jeszcze innych…, ich zasługi są równie wątpliwe. Jedyne co ich odróżnia to fakt włożenia korony na głowę…Więc może dla równowagi należy ustalić, ze wszyscy prezydenci będą chowani również na Wawelu i będzie sprawiedliwie…???

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij