Kraków
Kto spoczywa w kryptach Wawelu

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął (†1333) w stołecznej katedrze, na Wawelu. Za nim przyszli kolejni, zabrakło tylko trzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął  w stołecznej katedrze, na Wawelu. 

Dzieło Władysława Łokietka (†1333) kontynuował jego syn, Kazimierz Wielki (†1370). Taki przydomek dali mu potomni. I tylko jemu! Bardziej dyplomata niż wojownik, budował i umacniał, lecz nie zostawił potomka. Pochowano go obok ojca. Królem obrano więc Jadwigę (†1399) z dynastii Andegaweńskiej, wydano ją za Jagiełłę (†1434), Litwina. Imię Władysław dano mu na chrzcie. Oboje spoczywają w nawie głównej katedry.

Ciała następcy zwycięzcy spod Grunwaldu nigdy nie odnaleziono. Sarkofag Władysława Warneńczyka (†1444) jest więc pusty, to grób symboliczny, cenotaf.
Kazimierz Jegiellończyk (†1492), pogromca Krzyżaków i mecenas kultury wraz z żoną, Elżbietą († 1505), spoczęli w Kaplicy Świętokrzyskiej. Ich starszy syn, Jan Olbracht (†1501) zmarł bezżennie i bezpotomnie – pochowano go w kaplicy Bożego Ciała.  To ostatni z królów Polski pochowany we wnętrzu wawelskiej świątyni. Jego następca i młodszy brat Aleksander (†1506) zmarł w Wilnie i tam spoczywa w katedrze (jedyny grób polskiego króla w Wilnie). Zygmunt Stary (†1548), najmłodszy z synów Kazimierza Jagiellończyka, wojownik i dobry gospodarz spoczął już w krypcie, w podziemiach katedry. Leży w towarzystwie zmarłego w dzieciństwie syna; pierwsza małżonka Barbara Zapolya († 1515) spoczywa w sąsiedniej Krypcie Zygmuntowskiej, królowa Bona († 1557) – w bazylice św. Mikołaja w rodzinnym Bari. Zugmunt August (†1572) spoczął w krypcie Zygmuntowskiej, przygotowanej przez ojca dla członków rodziny. Leży bez żony – Barbarę Radziwiłłównę  (†1550) pochowano w wileńskiej katedrze. W krypcie Zygmuntowskiej spoczywa też Anna Jagiellonka (†1596), obrana po śmierci brata królową (właściwie – królem) Polski i Wielką Księżna Litewską. Jej męża, Stefana Batorego (†1586) pochowano w odrębnej krypcie.

W kaplicy Wazów leżą dwaj z trzech królów z tej dynastii. Zygmunt III (†1572), król, który przeniósł stolicę do Warszawy, spoczywa tu wraz z drugą żoną Konstancją Austriaczką (†1631). Pogrzeb pary królewskiej odbył się na Wawelu w 1633 roku. Pierwszą małżonkę króla Zygmunta, Annę Austriaczkę (†1598) pochowano jeszcze w krypcie Zygmuntowskiej. Obok dziadka spoczywa Jan Kazimierz (†1672). Zmarł w Nevers we Francji, a jego ciało sprowadzono na Wawel cztery lata później. Jest tu też jego żona, Ludwika Maria Gonzaga (†1667). Władysław IV Waza (†1648) wraz z małżonką Cecylią Renatą z Habsburgów (†1644) i dwójką zmarłych przedwcześnie dzieci spoczywają w odrębnej krypcie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 16

  koczownik, 9 stycznia 2014 @ 23:28

  Jagiełło nie zmarł w 1440

  markus, 12 stycznia 2014 @ 10:01

  Prawda, zmarł w 1434!

  ~nick, 15 lipca 2015 @ 02:48

  Nie trzech tylko czterech brak na Wawelu. Henryk Walezy Jest pochowany we Francji

  TakiJa, 12 sierpnia 2015 @ 06:58

  Ostatnia para absolutnie nie powinna być na Wawelu. Po zakończeniu II Wojny Światowej w polsce żądzą sami złodzieje. Ciekawe czy doczekamy sie kiedyś patriotów w sejmie?

  toja, 22 sierpnia 2015 @ 15:48

  „Takija” aleś się POdniecila a jak się nie podoba w naszym kraju to wynoś się do izraela albo do nowo budowanej na krymie

  święty szczepan, 10 listopada 2015 @ 21:02

  Toja znasz historię -ilu polaków(żołnierzy polskich zginęło broniąc konstytucji i prawomocnie wybranego prezydenta przed hordą zwyrodnialców i zamachowców pod wodzą niejakiego piłsudzkiego róznie mówią dokumenty ale około 500żołnierzy zginęło a piłsudzki na wawelu Podsumowując wawel dla ciebie też może byc boś naznaczona boskim znakiem złodzieja rydzyka(pieniądze ze zbiórki na stocznie)

  Rience, 20 listopada 2015 @ 08:31

  Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku.

  redakcja, 20 listopada 2015 @ 09:11

  Poprawione, za błąd przepraszamy

  ~nick, 22 kwietnia 2016 @ 15:42

  Zygmunt III Waza był ojcem Jana Kazimierza, nie dziadkiem. i Zygmunt III Waza nie zmarł w 1572 tylko w 1632.

  macias, 1 listopada 2016 @ 17:30

  Te błędy z datami to pikuś błąd to ta ostatnia para „Królewska ???”,która nie powinna tam spocząć

  FajnyEjber, 20 listopada 2016 @ 00:59

  Czytam nazwiska tych wielkich mężow stanu i dosłownie aż mam
  dreszcze. Każda z tych osobistości to wielka karta historii o której z duma i pasja
  opowiem moim wnukom . ….
  ale co mam im powiedzieć o Kaczyńskich ?

  Kaja, 15 stycznia 2017 @ 07:21

  Na Wawelu spoczywają królowie czy ludzie wielce zasłużeni dla Polski np. Tadeusz Kościuszko. L. Kaczyński nie ma ani wielkich zasług, ani nie był wybitnym prezydentem. Na Powązkach spoczywa wiele osób z podobnymi jak on „zasługami” i tam jest jego miejsce

  Justa, 28 stycznia 2017 @ 13:22

  To zacznijcie czytać książki na temat prezydenta Kaczyńskiego. Zacznijcie interesować się współczesności, a nie czekać na to co powiedzą ludzie, którzy oczerniają, nieżyjącego prezydenta. Podobnie było z marszałek Piłsudskiego. Jego też oczerniall jemu współcześni, a komuna po wojnie robili to komuniści.

  ~nick, 19 maja 2017 @ 12:29

  zbesczeszczono nekropolie krolow i panstwowosci Polski.Dziwisz to czopek PiSu

  Paweł1112, 26 maja 2017 @ 20:43

  Podzielam wypowiedz KAJA I FAJNYEJBER. .

  ~nick, 2 stycznia 2018 @ 18:00

  Ile jest tych grobów króli na Wawelu ?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij