Kraków
Kto spoczywa w kryptach Wawelu

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął (†1333) w stołecznej katedrze, na Wawelu. Za nim przyszli kolejni, zabrakło tylko trzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął  w stołecznej katedrze, na Wawelu. 

Dzieło Władysława Łokietka (†1333) kontynuował jego syn, Kazimierz Wielki (†1363). Taki przydomek dali mu potomni. I tylko jemu! Bardziej dyplomata niż wojownik, budował i umacniał, lecz nie zostawił potomka. Pochowano go obok ojca. Królem obrano więc Jadwigę (†1399) z dynastii Andegaweńskiej, wydano ją za Jagiełłę (†1440), Litwina. Imię Władysław dano mu na chrzcie. Oboje spoczywają w nawie głównej katedry.

Ciała następcy zwycięzcy spod Grunwaldu nigdy nie odnaleziono. Sarkofag Władysława Warneńczyka (†1444) jest więc pusty, to grób symboliczny, cenotaf.
Kazimierz Jegiellończyk (†1492), pogromca Krzyżaków i mecenas kultury wraz z żoną, Elżbietą († 1505), spoczęli w Kaplicy Świętokrzyskiej. Ich starszy syn, Jan Olbracht (†1501) zmarł bezżennie i bezpotomnie – pochowano go w kaplicy Bożego Ciała.  To ostatni z królów Polski pochowany we wnętrzu wawelskiej świątyni. Jego następca i młodszy brat Aleksander (†1506) zmarł w Wilnie i tam spoczywa w katedrze (jedyny grób polskiego króla w Wilnie). Zygmunt Stary (†1548), najmłodszy z synów Kazimierza Jagiellończyka, wojownik i dobry gospodarz spoczął już w krypcie, w podziemiach katedry. Leży w towarzystwie zmarłego w dzieciństwie syna; pierwsza małżonka Barbara Zapolya († 1515) spoczywa w sąsiedniej Krypcie Zygmuntowskiej, królowa Bona († 1557) – w bazylice św. Mikołaja w rodzinnym Bari. Zugmunt August (†1572) spoczął w krypcie Zygmuntowskiej, przygotowanej przez ojca dla członków rodziny. Leży bez żony – Barbarę Radziwiłłównę  (†1550) pochowano w wileńskiej katedrze. W krypcie Zygmuntowskiej spoczywa też Anna Jagiellonka (†1596), obrana po śmierci brata królową (właściwie – królem) Polski i Wielką Księżna Litewską. Jej męża, Stefana Batorego (†1586) pochowano w odrębnej krypcie.

W kaplicy Wazów leżą dwaj z trzech królów z tej dynastii. Zygmunt III (†1572), król, który przeniósł stolicę do Warszawy, spoczywa tu wraz z drugą żoną Konstancją Austriaczką (†1631). Pogrzeb pary królewskiej odbył się na Wawelu w 1633 roku. Pierwszą małżonkę króla Zygmunta, Annę Austriaczkę (†1598) pochowano jeszcze w krypcie Zygmuntowskiej. Obok dziadka spoczywa Jan Kazimierz (†1672). Zmarł w Nevers we Francji, a jego ciało sprowadzono na Wawel cztery lata później. Jest tu też jego żona, Ludwika Maria Gonzaga (†1667). Władysław IV Waza (†1648) wraz z małżonką Cecylią Renatą z Habsburgów (†1644) i dwójką zmarłych przedwcześnie dzieci spoczywają w odrębnej krypcie.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  koczownik, 9 stycznia 2014 @ 23:28

  Jagiełło nie zmarł w 1440

  markus, 12 stycznia 2014 @ 10:01

  Prawda, zmarł w 1434!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Mamy już pięć lat!

Pięć lat. 3330 artykułów. Ponad 10 000 opublikowanych zdjęć. 108 autorów. 750 000 użytkowników. Dołącz do nas!

Czekamy na Twoją opinię...

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij