Kraków
Kto spoczywa w kryptach Wawelu

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął (†1333) w stołecznej katedrze, na Wawelu. Za nim przyszli kolejni, zabrakło tylko trzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Prochy Juliusza Słowackiego (†1849) próbowano sprowadzić na Wawel w 1909 roku; pochówkowi sprzeciwił się wtedy biskup krakowski, kardynał Jan Puzyna. Poeta spoczął na Wawelu dopiero w 1927 roku, na wyraźne polecenie Marszałka Piłsudskiego. W niszy za sarkofagiem umieszczono ziemię z krzemienieckiego grobu jego matki. Paryski grób Słowackiego na cmentarzu Montmartre stoi teraz pusty. Ziemię z grobu Cypriana Kamila Norwida (†1883) złożono w wawelskiej krypcie w 110 rocznicę śmierci poety. Zmarł w przytułku dla ubogich i pochowany został w Paryżu, we wspólnym grobie na cmentarzu Montmorency. W tym roku, w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina  (†1849), w krypcie Wieszczów odsłonięto pamiątkową tablicę.

Prócz królów i wieszczów w wawelskich kryptach spoczywają wielcy wodzowie. Leży tu książe Józef Poniatowski (†1813), który walczył u boku Napoleona i zginął w nurtach Elstery w czasie bitwy pod Lipskiem. Jego prochy sprowadzono na Wawel i złożono w krypcie św. Leonarda już w 1817 roku.  Rok później na Wawel przybyły prochy zmarłego w Szwajcarii Tadeusza Kościuszki (†1817). Miejsce ostatniego spoczynku znalazł także w najstarszej wawelskiej krypcie.
W 1993 roku miejsce obok nich znalazły prochy generała Władysława Sikorskiego (†1943), premiera rządu na uchodźstwie i naczelnego wodza, który zginął w katastrofie samolotu nad Gibraltarem. Po śmierci pochowano go na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham. Ciało generała sprowadzono z Anglii w 1993. Spoczywa teraz w krypcie św. Leonarda.

Na Wawelu pochowano Marszałka Józefa Piłsudskiego (†1935). W uroczystościach wzięło udział ćwierć miliona osób, trzydzieści zagranicznych delegacji. Trumna z ciałem Marszałka stanęła obok ks. Józefa i Kościuszki w krypcie św. Leonarda. Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy  (†2010).

Warto wiedzieć

Katedra na Wawelu jest miejscem pochówku wszystkich krakowskich biskupów. Znajdują się tu relikwie patrona katedry, biskupa krakowskiego św. Stanisława ze Szczepanowa (†1079). Najstarszym zachowanym jest nagrobek biskupa Maura (†1118).

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

  koczownik, 9 stycznia 2014 @ 23:28

  Jagiełło nie zmarł w 1440

  markus, 12 stycznia 2014 @ 10:01

  Prawda, zmarł w 1434!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Mamy już pięć lat!

Pięć lat. 3330 artykułów. Ponad 10 000 opublikowanych zdjęć. 108 autorów. 750 000 użytkowników. Dołącz do nas!

Czekamy na Twoją opinię...

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij