Kraków
Kto spoczywa w kryptach Wawelu

Kiedy Władysław Łokietek zbudował państwo polskie po dwu wiekach rozbicia dzielnicowego, ustanowił swoją stolicę w Krakowie. On też był pierwszym władcą, który spoczął (†1333) w stołecznej katedrze, na Wawelu. Za nim przyszli kolejni, zabrakło tylko trzech.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jakub Ochremiak
Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy.
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
 • Kraków. Kto spoczywa w kryptach Wawelu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Prochy Juliusza Słowackiego (†1849) próbowano sprowadzić na Wawel w 1909 roku; pochówkowi sprzeciwił się wtedy biskup krakowski, kardynał Jan Puzyna. Poeta spoczął na Wawelu dopiero w 1927 roku, na wyraźne polecenie Marszałka Piłsudskiego. W niszy za sarkofagiem umieszczono ziemię z krzemienieckiego grobu jego matki. Paryski grób Słowackiego na cmentarzu Montmartre stoi teraz pusty. Ziemię z grobu Cypriana Kamila Norwida (†1883) złożono w wawelskiej krypcie w 110 rocznicę śmierci poety. Zmarł w przytułku dla ubogich i pochowany został w Paryżu, we wspólnym grobie na cmentarzu Montmorency. W tym roku, w dwusetną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina  (†1849), w krypcie Wieszczów odsłonięto pamiątkową tablicę.

Prócz królów i wieszczów w wawelskich kryptach spoczywają wielcy wodzowie. Leży tu książę Józef Poniatowski (†1813), który walczył u boku Napoleona i zginął w nurtach Elstery w czasie bitwy pod Lipskiem. Jego prochy sprowadzono na Wawel i złożono w krypcie św. Leonarda już w 1817 roku.  Rok później na Wawel przybyły prochy zmarłego w Szwajcarii Tadeusza Kościuszki (†1817). Miejsce ostatniego spoczynku znalazł także w najstarszej wawelskiej krypcie.
W 1993 roku miejsce obok nich znalazły prochy generała Władysława Sikorskiego (†1943), premiera rządu na uchodźstwie i naczelnego wodza, który zginął w katastrofie samolotu nad Gibraltarem. Po śmierci pochowano go na cmentarzu lotników polskich w Newark koło Nottingham. Ciało generała sprowadzono z Anglii w 1993. Spoczywa teraz w krypcie św. Leonarda.

Na Wawelu pochowano Marszałka Józefa Piłsudskiego (†1935). W uroczystościach wzięło udział ćwierć miliona osób, trzydzieści zagranicznych delegacji. Trumna z ciałem Marszałka stanęła obok ks. Józefa i Kościuszki w krypcie św. Leonarda. Serce Piłsudskiego złożono w mauzoleum na wileńskiej Rossie, razem z ciałem jego matki. Dwa lata później, na polecenie biskupa krakowskiego kardynała Sapiehy trumnę z ciałem Marszałka przeniesiono do specjalnie zaprojektowanej krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W jej przedsionku zostali pochowani Maria i Lech Kaczyńscy  (†2010).

Warto wiedzieć

Katedra na Wawelu jest miejscem pochówku wszystkich krakowskich biskupów. Znajdują się tu relikwie patrona katedry, biskupa krakowskiego św. Stanisława ze Szczepanowa (†1079). Najstarszym zachowanym jest nagrobek biskupa Maura (†1118).

Czytaj dalej - strony: 1 2 3

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 17

  koczownik, 9 stycznia 2014 @ 23:28

  Jagiełło nie zmarł w 1440

  markus, 12 stycznia 2014 @ 10:01

  Prawda, zmarł w 1434!

  ~nick, 15 lipca 2015 @ 02:48

  Nie trzech tylko czterech brak na Wawelu. Henryk Walezy Jest pochowany we Francji

  TakiJa, 12 sierpnia 2015 @ 06:58

  Ostatnia para absolutnie nie powinna być na Wawelu. Po zakończeniu II Wojny Światowej w polsce żądzą sami złodzieje. Ciekawe czy doczekamy sie kiedyś patriotów w sejmie?

  toja, 22 sierpnia 2015 @ 15:48

  „Takija” aleś się POdniecila a jak się nie podoba w naszym kraju to wynoś się do izraela albo do nowo budowanej na krymie

  święty szczepan, 10 listopada 2015 @ 21:02

  Toja znasz historię -ilu polaków(żołnierzy polskich zginęło broniąc konstytucji i prawomocnie wybranego prezydenta przed hordą zwyrodnialców i zamachowców pod wodzą niejakiego piłsudzkiego róznie mówią dokumenty ale około 500żołnierzy zginęło a piłsudzki na wawelu Podsumowując wawel dla ciebie też może byc boś naznaczona boskim znakiem złodzieja rydzyka(pieniądze ze zbiórki na stocznie)

  Rience, 20 listopada 2015 @ 08:31

  Kazimierz Wielki zmarł w 1370 roku.

  redakcja, 20 listopada 2015 @ 09:11

  Poprawione, za błąd przepraszamy

  ~nick, 22 kwietnia 2016 @ 15:42

  Zygmunt III Waza był ojcem Jana Kazimierza, nie dziadkiem. i Zygmunt III Waza nie zmarł w 1572 tylko w 1632.

  macias, 1 listopada 2016 @ 17:30

  Te błędy z datami to pikuś błąd to ta ostatnia para „Królewska ???”,która nie powinna tam spocząć

  FajnyEjber, 20 listopada 2016 @ 00:59

  Czytam nazwiska tych wielkich mężow stanu i dosłownie aż mam
  dreszcze. Każda z tych osobistości to wielka karta historii o której z duma i pasja
  opowiem moim wnukom . ….
  ale co mam im powiedzieć o Kaczyńskich ?

  Kaja, 15 stycznia 2017 @ 07:21

  Na Wawelu spoczywają królowie czy ludzie wielce zasłużeni dla Polski np. Tadeusz Kościuszko. L. Kaczyński nie ma ani wielkich zasług, ani nie był wybitnym prezydentem. Na Powązkach spoczywa wiele osób z podobnymi jak on „zasługami” i tam jest jego miejsce

  Justa, 28 stycznia 2017 @ 13:22

  To zacznijcie czytać książki na temat prezydenta Kaczyńskiego. Zacznijcie interesować się współczesności, a nie czekać na to co powiedzą ludzie, którzy oczerniają, nieżyjącego prezydenta. Podobnie było z marszałek Piłsudskiego. Jego też oczerniall jemu współcześni, a komuna po wojnie robili to komuniści.

  ~nick, 19 maja 2017 @ 12:29

  zbesczeszczono nekropolie krolow i panstwowosci Polski.Dziwisz to czopek PiSu

  Paweł1112, 26 maja 2017 @ 20:43

  Podzielam wypowiedz KAJA I FAJNYEJBER. .

  ~nick, 2 stycznia 2018 @ 18:00

  Ile jest tych grobów króli na Wawelu ?

  gość, 21 stycznia 2018 @ 20:23

  byłam przeciwniczką pochówku Kaczyńskich na Wawelu, ale należy być również obiektywnym w przypadku pozostałych… Michał Korybut, który zmarł z obżarstwa, czy Leszczyński i paru jeszcze innych…, ich zasługi są równie wątpliwe. Jedyne co ich odróżnia to fakt włożenia korony na głowę…Więc może dla równowagi należy ustalić, ze wszyscy prezydenci będą chowani również na Wawelu i będzie sprawiedliwie…???

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij