Kunming
Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu

Kunming poniósł straty podczas tak zwanej Rewolucji Kulturalnej, kiedy to zburzono średniowieczne mury miejskie. Równocześnie był miejscem, do którego zsyłano inteligencję z Pekinu i Szanghaju, co … pozytywnie wpłynęło na intelektualne życie miasta
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
Ciekawy jest również bazar, zwłaszcza targ ptasi i kwiatowy. W wystawionych na ulicę wielkich misach można przebierać w różnorodnych przyprawach, a na każdym kroku zjeść coś w ulicznych jadłodajniach.
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
  • Kunming. Miasto wiecznej wiosny, stolica Yunnanu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Miastem Wiecznej Wiosny nazywany jest Kunming, stolica prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Zawdzięcza ją położeniu na wysokości 2000 m n.p.m., dzięki czemu chociaż leży bardziej na południe niż np. Kair, ma łagodny klimat z łagodnymi zimami i niezbyt skwarnym latem.

To ponad 6-milionowe obecnie miasto jest przede wszystkim ważnym ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym (metalurgia, maszynowy, elektrotechniczny, precyzyjny, produkcja nawozów azotowych) oraz naukowym i kulturalnym.

Schronienie i zesłanie

Pod tym względem rozwija się szczególnie od czasów II wojny światowej, gdy schroniło się w nim wielu uchodźców z innych regionów wschodnich Chin. Było tu wówczas również centrum komunikacji sojuszników walczących z Japończykami, zwłaszcza na Drodze Birmańskiej oraz lotniczej z Birmą i Indiami. Przemysł i gospodarka rozwijały się tu także po powstaniu w 1949 r. Chińskiej Republiki Ludowej. Kunming poniósł straty podczas tak zwanej Rewolucji Kulturalnej, kiedy to zburzono średniowieczne mury miejskie z XIV wieku oraz część zachowanych zabytków. Równocześnie był miejscem, do którego zsyłano inteligencję z Pekinu i Szanghaju, co … pozytywnie wpłynęło na intelektualne życie miasta oraz późniejszy rozwój w nim nauki i szkolnictwa wyższego.

Dawne dzieje

Ale dzieje Kunmingu, który w przeszłości nazywał się Yunnanfu, a od 765 r. n.e. Todun, są o wiele starsze. W III wieku p.n.e. był on stolicą królestwa Dian – tak samo nazywa się też jezioro, na brzegu którego miasto jest położone. W VIII w. n.e. królestwa Nanzho kontrolującego południową nitkę Wielkiego Jedwabnego Szlaku. Doskonale prosperowało także pod rządami mongolskiego władcy Kubilaj-chana, założyciela cesarskiej dynastii. Uważa się, że to właśnie Kunming – tę nazwę nosi on od XIII w. – opisał słynny podróżnik Marco Polo jako miasto Szia-Czi, którego mieszkańcy jako pieniędzy używali morskich muszli oraz jedli surowe mięso.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij