Wolin
Kurhany na Wzgórzu Wisielców

Szczyt porastają krzaki, a nawet spore drzewa, w dodatku ścieżka oznaczona strzałką z napisem „punkt widokowy” – prowadzi w maliny. Przy odrobinie dobrej woli znajdziemy jednak prześwity z widokiem na wody Zalewu i trafimy do posągu Trygława.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Rczkowska
Wolin. Kurhany na Wzgórzu Wisielców
Sporo informacji o obyczajach pogrzebowych mieszkańców Wolina sprzed tysiąca lat i rysunki przekrojów kurhanów znajdziemy na tablicy przy bramce rezerwatu. Dowiemy się z niej, że sto lat temu z okładem odnaleziono tu 93 kurhany, teraz można wyróżnić 34 mogiły.
  • Wolin. Kurhany na Wzgórzu Wisielców
  • Wolin. Kurhany na Wzgórzu Wisielców
  • Wolin. Kurhany na Wzgórzu Wisielców
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wzgórze Wisielców – tak nazywa się rezerwat archeologiczny położony na południe od miasta Wolin. Znajduje się na stokach wzgórza zwanego też Gołogórą. Wzniesienie ma 21 m. n. p. m., co w tym miejscu oznacza poziom rozlewisk rzeki Dziwnej.

Wbrew tej drugiej nazwie szczyt porastają krzaki, a nawet spore drzewa, w dodatku ścieżka oznaczona strzałką z napisem „punkt widokowy” – prowadzi w maliny. Przy odrobinie dobrej woli znajdziemy jednak prześwity z widokiem na wody Zalewu Szczecińskiego i Dziwnę, a potem trafimy do socrealistycznego posagu Trygława, który miał przypominać o słowiańskiej przynależności tych ziem.

Wróćmy jednak na Wzgórze Wisielców

Ta sympatyczna nazwa jest jakoby pamiątką po nierównej walce dobra ze złem. Wieszano tu piratów i innych złoczyńców, którzy próbowali się dorobić napadając na kupców podążających wodnym szlakiem ku morzu. Nie wszystkich jednak wieszano. Gdzieś pod szczytem znaleziono grób z XII wieku, a złożone w nim ciało miało odciętą głowę.

Nekropolia wielu narodów

U podnóża Wzgórza Wisielców, przy drodze ziemnej doprowadzającej do niebrzydkiej plaży z długim wychodzącym w wodę pomostem, znajduje się cmentarzysko kurhanowe, które chroni właśnie rezerwat archeologiczny. To jedna z najstarszych wczesnośredniowiecznych nekropolii na Pomorzu Zachodnim. Chowano tu mieszkańców dawnego Wolina. A że potężne wtedy miasto było ośrodkiem wielonarodowym i wielokulturowym, ciała grzebano zarówno w obrządku pogrzebowym ciałopalnym, jak i szkieletowym. Uczeni tłumaczą to zjawisko mieszaniem się obyczajów skandynawskich Wikingów, miejscowych Słowian  i chrześcijańskich już wtedy Niemców.

Wikingowie i inni

Nekropolia na Wzgórzu Wisielców datowana jest na  IX-XI wiek. Mogiły miały kształt kurhanów o podstawie w kształcie koła, a ich średnica wynosiła od 3 do 20 metrów. Jednym z ciekawszych odkryć był kurhan o ogrodzeniu z drewnianych pali, które zostały spalone przed usypaniem grobu. Znaleziono też kurhany ogrodzone rzędem kamieni oraz z kamiennym brukiem pod mogiłą. Prochy chowano w urnach albo bez. Pochówki szkieletowe pojawiły się później, zmarłych kładziono do ziemi w drewnianych trumnach. Sporo informacji o obyczajach pogrzebowych mieszkańców Wolina sprzed tysiąca lat i rysunki przekrojów kurhanów znajdziemy na tablicy przy bramce rezerwatu. Dowiemy się z niej, że sto lat temu z okładem odnaleziono tu 93 kurhany, teraz można wyróżnić 34 mogiły.

Warto wiedzieć

Spacer w tę stronę będzie przyjemną rozrywką, jeśli w miejscowości Wolin spędzamy więcej czasu. Nie warto się napinać, jeśli zaglądamy tu tylko przelotem.

Dodano: 30 października 2009; Aktualizacja 12 lutego 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij