Lefkara
Koronki i relikwie Krzyża Świętego

Zobaczymy czerwone dachówki, które ostro odznaczają się na tle gór i kontrastują z błękitem nieba. Zauważymy jasną sylwetkę miejscowego kościoła. Jest on nakryty czerwoną dachówką, ponad którą wznosi się obowiązkowa kopuła.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Erwin Jan Kozłowski
Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
Stare, przeważnie piętrowe domy są zbudowane z surowego kamienia, te otynkowane są pomalowane w pstrokate barwy, niektóre mają arkady, inne balkony, spora część murów porośnięta jest bluszczem bądź towarzyszą im małe drzewka cytrusowe.
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
  • Lefkara. Koronki i relikwie Krzyża Świętego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Lefkara to niewielka górska wioska położona około 35 km od Limassol. Dojazd do niej zajmuje zaledwie pół godziny.

Wycieczka pozwala nie tylko odpocząć od gwaru panującego w nadmorskiej metropolii, ale również cieszyć się rześkim górskim powietrzem oraz ciekawostkami, które dzięki przedsiębiorczości mieszkańców wioski przyciągają dziś  turystów, podobnie jak w przeszłości przyciągały pielgrzymów i zamożnych gości.

Surowy kamień i dachówki

Nazwa Lefkara wywodzi się od białych wzgórz, przez które trzeba przejechać, aby dostać się do położonej na przedgórzu Troodos wioski. Z okien autokaru zobaczymy czerwone dachówki, które ostro odznaczają się na tle gór i kontrastują z błękitem nieba. Zauważymy jasną sylwetkę miejscowego kościoła. Podobnie jak budynki osiedla jest on nakryty czerwoną dachówką, ponad którą wznosi się obowiązkowa w świątyniach greckich kopuła. Dodatkowo do korpusu kościoła przywiera wysoka ażurowa dzwonnica zwieńczona krzyżem. Aby dotrzeć do świątyni, trzeba opuścić główny plac wioski i zatopić się w jej wąskie uliczki. Już sam spacer stanowi atrakcję. Stare, przeważnie piętrowe domy są zbudowane z surowego kamienia, te otynkowane są pomalowane w pstrokate barwy, niektóre mają arkady, inne balkony, spora część murów porośnięta jest bluszczem bądź towarzyszą im małe drzewka cytrusowe.

Drzewo z Krzyża

Zanim wejdziemy do wnętrza naszą uwagę zwróci kamienna ornamentyka zdobiąca fasadę kościoła. Nawiązuje ona do symboliki bizantyjskiej, ale jednocześnie zdradza wpływy kultury zachodnioeuropejskiej, która w średniowieczu mocno odcisnęła się na kulturze i architekturze wyspy. Jednocześnie informuje ona jaka świętość jest przechowywana w tym miejscu. Kościół nosi wezwanie Krzyża Świętego i w ikonostasie, w specjalnym relikwiarzu, znajduje się drzazga z Krzyża Jezusa Chrystusa.

Skradzione relikwie

W IV wieku św. Helena zatrzymała się na wyspie, wioząc do Rzymu jedną trzecią część odnalezionych przez siebie w Jerozolimie relikwii. Na Cypr cesarzowa trafiła w sposób niezamierzony, gdyż zmusiły ją do tego warunki pogodowe. Sztorm spowodował, że statek, którym płynęła, szukał schronienia wpływając do jednej z cypryjskich rzek. Dzięki temu została ona nazwana rzeką cesarską czyli Vasilikos. Mieszkańcy leżącej nieopodal od jej brzegów wioski Tochni udzielili cesarzowej pomocy i gościny. Dziękując im za to św. Helena zostawiła im cząstkę drzewa z Golgoty. W miejscowości tej jest XII-wieczny kościół, ale relikwii w nim nie znajdziemy. Zostały one skradzione przez mieszkańców sąsiedniej wioski, czyli Lefkary. Co było zarzewiem konfliktu, który skłonił przedsiębiorczych lefkaryjczyków do odebrania swoim sąsiadom drogocennej świętości, tego nie wiemy. Jednakże ich świętokradcza inicjatywa sprawiła, że to ich kościół, a nie w Tochni stał się w średniowieczu ośrodkiem kultu przyciągającym pielgrzymów, co zapewniło prestiż tej górskiej miejscowości.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij