Ren
Legendy, zamki i piękna Loreley

Autor: Ewa Pawluk
W sercach Niemców legenda o Loreley wciąż żyje. Gdy statek zbliża się do skały, turyści w skupieniu słuchają smutnej pieśni Heinricha Heinego o Loreley, a niektórzy mają nawet łzy w oczach. Jeśli słuchać miejscowego przewodnika, w jej okolicy nadal są zdradliwe prądy i wiry.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Ewa Pawluk (1), DZT (6)
Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
Wspaniałe, położone na skałach zamczyska odbijają się w wartkim nurcie Renu. Prezentują się okazale o każdej porze roku. Najlepiej jednak podziwiać je podczas trzydniowego święta "Ren w płomieniach".
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
  • Ren. Legendy, zamki i piękna Loreley
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wspaniałe, położone na skałach zamczyska odbijają się w wartkim nurcie Renu. Prezentują się okazale o każdej porze roku. Najlepiej jednak podziwiać je podczas trzydniowego święta „Ren w płomieniach” („Rhein in Flammen”). To doroczny pokaz sztucznych ogni. W czasie czarodziejskiej nocy ognia w siedmiu miejscach nad rzeką strzelają fajerwerki.

Kolejne atrakcje to ruiny zamku Schonburg i zamek Schönberg (który bywa określany jako najbardziej romantyczny zamek nad Renem). Vis-a-vis Bacharach leży równie urokliwe miasteczko Lorch. Nad nim wznoszą się ruiny zamku Nollig a kawałek dalej – nad miastem Kaub – zamek Gutenfels z XIII w., który dziś służy jako hotel.

W okolicach wspomnianej budowli pośrodku Renu wyrasta mała wysepka Pfalzgrafenstein (Pfalz), na której położony jest zamek, który przez wieki pełnił funkcję placówki celnej. Niespodzianek na rzece jest jeszcze więcej. Za średniowiecznym miasteczkiem Oberwesel w rzece zatopionych jest siedem skał zwanych siedmioma pannami, które – jeśli wierzyć legendom – z powodu swoich zatwardziałych serc zostały przemienione w potężne skały. Echo ich dramatycznego śpiewu słychać podobno u stóp skały Loreley. Niosą zgubę tak samo jak osławiona Loreley, która siedząc na wysokiej skale nad Renem śpiewała rzewną pieśń. Zwabieni muzyką żeglarze zapominali o swoich statkach i rozbijali się o ostre skały.

W sercach Niemców legenda o Loreley wciąż żyje. Gdy statek zbliża się do skały, turyści w skupieniu słuchają smutnej pieśni Heinricha Heinego o Loreley, a niektórzy mają nawet łzy w oczach. 132-metrowa skała wciąż budzi wiele emocji. Jeśli słuchać miejscowego przewodnika, w jej okolicy nadal są zdradliwe prądy i wiry. Biada temu, kto nie wykaże się należną ostrożnością. Siła legendy jest tak wielka, że dziś portret Loreley można kupić we wszystkich możliwych odmianach: jako posąg z mosiądzu, nadruk na koszulce czy porcelanowy kubek.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Rejs Renem

Rejs Renem

Dolinę Renu można zwiedzać na kilka sposobów. Prawdziwą atmosferę tej bajkowej krainy można poczuć jednak tylko podczas rejsu statkiem...

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij