Lewków
Pałac zdobny w sztukaterie

Dziś muzeum jest niedostępne do zwiedzania. Trwają prace remontowe i konserwatorskie, ale warto obejrzeć wyjątkowy budynek z zewnątrz i piękny park.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Waldemar Rusek
Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
Najbardziej oryginalną w pałacu jest elewacja ozdobiona dekoracją sztukatorską, malarską i płaskorzeźbą.
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie
  • Lewków. Pałac zdobny w sztukaterie

Pałac we wsi Lewków zbudował w latach 1788-91 Wojciech Lipski, kaliski łowczy a od roku 1776 generał adiutant króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Król odznaczył Lipskiego w roku 1790 orderem św. Stanisława (to był drugi order po orderze Orła Białego ustanowiony przez Stanisława Augusta w roku 1765). Pałac w Lekowie jest też domem rodzinnym Józefa Lipskiego, przedwojennego ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

Dzieło nadwornego architekta

Pałac zaprojektował w stylu klasycystycznym podobno nadworny architekt Stanisława Augusta – Jan Christian Kamsetzer. Na froncie napisano: Sobie, Swoim Przyjaciołom, Potomności. Najbardziej oryginalną w pałacu jest elewacja ozdobiona dekoracją sztukatorską, malarską i płaskorzeźbą. Dekoracje wnętrz, polichromie o charakterze iluzjonistycznym, pochodzą z roku około 1800 a wykonał je Antoni Smuglewicz.

Słynni goście

W pałacu gościli między innymi: król Westfalii Hieronim Bonaparte (brat Napoleona –1812 rok), generał Karol Kniaziewicz (1813 r.), prezydent Ignacy Mościcki (1928 r.), generał Kazimierz Raszewski (dowódca okręgu korpusu w Poznaniu) oraz ppłk. Bronisław Duch (jako zastępca dowódcy 60. pułku piechoty wielkopolskiej w Ostrowie Wlkp., przyszły generał i dowódca dywizji Strzelców Karpackich pod Monte Cassino).

Zbiory zostały rozproszone

W pałacu znajdowały się cenne meble, dzieła sztuki, pamiątki narodowe, archiwum i księgozbiór zawierający około 10 tysięcy publikacji. Większość wywieźli hitlerowcy. W roku 1939 pałac zajęło wojsko niemieckie, a po wojnie wojsko radzieckie. Potem, za komuny, były tu różne instytucje. Pałac w roku 1951 wpisano do rejestru zabytków, ale dopiero w latach 1973-87 przeprowadzono w nim generalny remont. Po remoncie obiekt przejęło Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w Kaliszu tworząc oddział pod nazwą Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie. W pałacu mieściła się ekspozycja muzealna prezentująca między innymi meble, kolekcję portretów sarmackich i pamiątki po dawnych właścicielach ziemskich.

Dziś wnętrza niedostępne

W czerwcu 2017 roku, pałac w Lewkowie wraz z parkiem wyłączono ze struktur Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i utworzono nową instytucję samorządu województwa wielkopolskiego: Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy. Dziś muzeum jest niedostępne do zwiedzania. Trwają prace remontowe i konserwatorskie, ale warto obejrzeć wyjątkowy budynek z zewnątrz i piękny park. W pałacowym parku rósł kasztan posadzony przez wnuka generała Wojciecha Lipskiego, posła na Sejm z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Kazał on go zaszczepić i kasztan w maju kwitł mając kwiaty białe i czerwone po równo.

Warto wiedzieć

Lewków leży na trasie Kalisz – Ostrów Wlkp., 21  km od Kalisza, w pobliżu lotniska Michałków (może będą jakieś loty czy skoki spadochronowe?).

Dodano: 8 marca 2019; Aktualizacja 18 marca 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij