Toskania
Literackie wątki nad morzem

Także obecnie la riviera toscana zorientowana jest raczej na zamożniejszą klientelę, tak włoską jak zagraniczną. A jej nadmorskie plaże uważa się za jedne z najbardziej renomowanych w Europie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: ARO
Toskania. Literackie wątki nad morzem
Wybrzeże Morza Liguryjskiego w północno-zachodniej Toskanii, rozciągnięte na pół noc od Viareggio wspiera się o łańcuch Alp Apuańskich.

Wybrzeże Morza Liguryjskiego w północno-zachodniej Toskanii, rozciągnięte zasadniczo na pół noc od Viareggio (Torre del Lago Puccini) ku granicy z Ligurią, wsparte o łańcuch Alp Apuańskich, jest w geografii turystycznej określane mianem (La) Riviera della Versilia.

Nadmorskie letniska, niezauważalnie przechodząc jedno w drugie, tworzą tutaj swoistą aglomerację wypoczynkową, dłużącą się na odcinku ponad 30 km. Jak każde inne, także wybrzeże toskańskie zamieszkane było wprzódy przez rybaków i resztę ludzi morza. Nadto przez rolników uprawiających winogrona, oliwki i jadalne kasztany oraz przez robotników pracujących w pobliskich słynnych na cały świat kamieniołomach marmuru (Marmo di Carrara). W drugiej połowie XIX wieku stało się miejscem letniej kanikuły dla reprezentantów grup społecznych podówczas definiowanych jako warstwy wyższe.

W kolejnych dekadach powstało tutaj mnóstwo budowli, teraz już zabytkowych, zwykle wznoszonych w stylu belle époque lub lat 20.-30. Do dziś mieszczą one wytworne hotele i pensjonaty, wille i domy wczasowe, tudzież rozmaite inne obiekty dopełniające letniskowej infrastruktury. Także obecnie la riviera toscana zorientowana jest raczej na zamożniejszą klientelę, tak włoską jak zagraniczną. A jej nadmorskie plaże uważa się za jedne z najbardziej renomowanych w Europie. W ekskluzywnych butikach Viareggio czy Forte dei Marmi można też, rzecz prosta, zawsze nabyć wszystko to, co aktualnie jest en vogue we Florencji, w Mediolanie, Rzymie, Paryżu.

Piombino i Portoferraio

Rozsypane pomiędzy Toskanią a Korsyką morskie wyspy tworzą Archipelag Toskański (nb. objęty ochroną w ramach parku narodowego tejże nazwy). Formowany jest on przez siedem większych wysp oraz różne mniejsze. Główna toskańska wyspa, Elba, rozsiadła w przejściu Morza Liguryjskiego w Morze Tyrreńskie, jakieś 10 km od stałego lądu. Odseparowana odeń przez Canale di Piombino, stanowi przy swych 223 km kw. trzecią wyspę całej Italii, a jednocześnie największą z włoskich tzw. Wysp Mniejszych (Isole Minori).

Archipelag wchodzi w skład dwóch toskańskich prowincji, tj. Livorno i Grosseto. Większe z wysp dysponują regularną komunikacją promową z kontynentem. Jako punkt wyjścia na Elbę funkcjonuje w pierwszym rzędzie Porto di Piombino (drugi toskański po Porto di Livorno). Na wyspie zaś przystaniami docelowymi są przeważnie Portoferraio i Porto Azzurro, czyli dwie czołowe miejscowości Elby (przy 12 tys. mieszkańców Portoferraio jest największą z ośmiu gmin na wyspie oraz jej centrum kulturalnym i gospodarczym).

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij