Radom
Łucznik, czyli w fabryce broni

Spacer przez niektóre hale produkcyjne, z możliwością fotografowania tylko niektórych miejsc i obiektów, do atrakcyjnych, przynajmniej dla mnie, nie należał. Ot, zwykła fabryka metalowa...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
W FB „Łucznik” ciekawa okazała się Sala Pamięci w której wystawione są egzemplarze produkowanej tu broni poczynając od pistoletów VIS po najnowszą ofertę, której fotografie i angielskie opisy znaleźliśmy również w ładnie wydanym katalogu.
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najsłynniejszym od 90 lat radomskim zakładem przemysłowym jest Fabryka Broni „Łucznik”.

Zakład ten powstał w 1922 roku jako Państwowa Wytwórnia Broni. Do II wojny światowej wyprodukowano w nim łącznie 466 900 szt. karabinów systemu Mauser różnych typów, około 49 tys. słynnych pistoletów VIS wz. 35, około 90 tys. rowerów „Łucznik” – w tym 1500 szt. na potrzeby wojska. Ponadto broń myśliwską, obrabiarki, sprzęt motoryzacyjny.

Pistolety i maszyny do szycia

W okresie wojny niemieccy okupanci zwielokrotnili produkcję. Niewielka jej część szła nielegalnie na potrzeby ruchu oporu, za pomoc któremu – rzeczywistą i domniemaną – kilkunastu pracowników powieszono publicznie. Po wojnie fabrykę przekształcono w Zakłady Metalowe „Łucznik” kamuflując główną produkcję dostarczanymi na rynek maszynami do szycia i pisania. Zakłady są obecnie stare, w niektórych miejscach sypią się budynki a drogi wewnętrzne są w stanie chyba jeszcze gorszym, niż nasze drogi w ogóle. Wkrótce – nasz zakładowy przewodnik nadal przebąkiwał o roku 2014 chociaż budowa jeszcze się nie rozpoczęła– fabryka ma się przenieść na nowe miejsce. Podane nam przy okazji liczby: 13 tys. pracowników w szczytowym okresie rozwoju „Łucznika” – oczywiście także z produkcją maszyn do szycia i pisania oraz obecnych około 400, wskazały na jedno ze źródeł tutejszego dużego bezrobocia. Pozostałymi był upadek innych dużych fabryk.

Nowe taśmy w starych murach

W FB „Łucznik” ciekawa okazała się Sala Pamięci w której wystawione są egzemplarze produkowanej tu broni poczynając od pistoletów VIS po najnowszą ofertę, której fotografie i angielskie opisy znaleźliśmy również w ładnie wydanym katalogu. Spacer przez niektóre hale produkcyjne, z możliwością fotografowania tylko niektórych miejsc i obiektów, do atrakcyjnych, przynajmniej dla mnie, nie należał. Ot, zwykła fabryka metalowa, z detalami do obróbki przywożonymi na wózkach, pracującymi w procesie zamkniętym maszynami – w tym bardzo nowoczesnymi ciągami wyraźnie nie pasującymi do tych murów.

Warto wiedzieć

Przy okazji byłem też na stadionie Broni Radom. Historycznym, zbudowanym w czynie społecznym przez pracowników Państwowej Wytwórni Broni i oddanym do użytku w 1931 roku. W jego skład wchodziło boisko piłkarskie, tor kolarski, korty tenisowe, bieżnia lekkoatletyczna, i basen. Klub Sportowy „Broń” prowadził odnoszące sukcesy sekcje: piłkarską, bokserska i kolarską. Obecnie dobiega końca przebudowa tego stadionu.

Dodano: 1 sierpnia 2012; Aktualizacja 3 sierpnia 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij