Radom
Łucznik, czyli w fabryce broni

Spacer przez niektóre hale produkcyjne, z możliwością fotografowania tylko niektórych miejsc i obiektów, do atrakcyjnych, przynajmniej dla mnie, nie należał. Ot, zwykła fabryka metalowa...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
W FB „Łucznik” ciekawa okazała się Sala Pamięci w której wystawione są egzemplarze produkowanej tu broni poczynając od pistoletów VIS po najnowszą ofertę, której fotografie i angielskie opisy znaleźliśmy również w ładnie wydanym katalogu.
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
  • Radom. Łucznik, czyli w fabryce broni
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najsłynniejszym od 90 lat radomskim zakładem przemysłowym jest Fabryka Broni „Łucznik”.

Zakład ten powstał w 1922 roku jako Państwowa Wytwórnia Broni. Do II wojny światowej wyprodukowano w nim łącznie 466 900 szt. karabinów systemu Mauser różnych typów, około 49 tys. słynnych pistoletów VIS wz. 35, około 90 tys. rowerów „Łucznik” – w tym 1500 szt. na potrzeby wojska. Ponadto broń myśliwską, obrabiarki, sprzęt motoryzacyjny.

Pistolety i maszyny do szycia

W okresie wojny niemieccy okupanci zwielokrotnili produkcję. Niewielka jej część szła nielegalnie na potrzeby ruchu oporu, za pomoc któremu – rzeczywistą i domniemaną – kilkunastu pracowników powieszono publicznie. Po wojnie fabrykę przekształcono w Zakłady Metalowe „Łucznik” kamuflując główną produkcję dostarczanymi na rynek maszynami do szycia i pisania. Zakłady są obecnie stare, w niektórych miejscach sypią się budynki a drogi wewnętrzne są w stanie chyba jeszcze gorszym, niż nasze drogi w ogóle. Wkrótce – nasz zakładowy przewodnik nadal przebąkiwał o roku 2014 chociaż budowa jeszcze się nie rozpoczęła– fabryka ma się przenieść na nowe miejsce. Podane nam przy okazji liczby: 13 tys. pracowników w szczytowym okresie rozwoju „Łucznika” – oczywiście także z produkcją maszyn do szycia i pisania oraz obecnych około 400, wskazały na jedno ze źródeł tutejszego dużego bezrobocia. Pozostałymi był upadek innych dużych fabryk.

Nowe taśmy w starych murach

W FB „Łucznik” ciekawa okazała się Sala Pamięci w której wystawione są egzemplarze produkowanej tu broni poczynając od pistoletów VIS po najnowszą ofertę, której fotografie i angielskie opisy znaleźliśmy również w ładnie wydanym katalogu. Spacer przez niektóre hale produkcyjne, z możliwością fotografowania tylko niektórych miejsc i obiektów, do atrakcyjnych, przynajmniej dla mnie, nie należał. Ot, zwykła fabryka metalowa, z detalami do obróbki przywożonymi na wózkach, pracującymi w procesie zamkniętym maszynami – w tym bardzo nowoczesnymi ciągami wyraźnie nie pasującymi do tych murów.

Warto wiedzieć

Przy okazji byłem też na stadionie Broni Radom. Historycznym, zbudowanym w czynie społecznym przez pracowników Państwowej Wytwórni Broni i oddanym do użytku w 1931 roku. W jego skład wchodziło boisko piłkarskie, tor kolarski, korty tenisowe, bieżnia lekkoatletyczna, i basen. Klub Sportowy „Broń” prowadził odnoszące sukcesy sekcje: piłkarską, bokserska i kolarską. Obecnie dobiega końca przebudowa tego stadionu.

Dodano: 1 sierpnia 2012; Aktualizacja 20 stycznia 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij