Niemcy
Marcin Luter 2017. 500 lat reformacji

Na tę rocznicę Niemcy przygotowywały się już od dekady. Przede wszystkim dwa miasta, które do swej nazwy przyjęły miano Lutherstadt – Miasto Lutra. To Eisleben, gdzie przyszły reformator przyszedł na świat, i Wittenberga, gdzie opublikował swoje tezy...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jürgen Blume/DZT (główne), Anna Ochremiak (małe)
Niemcy. Marcin Luter 2017. 500 lat reformacji
To jedna z minionych inscenizacji: Martin Luter i Katarzyna von Bora przed drzwiami kościoła zamkowego w Wittenberdze, na których zawisły tezy...
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

31 października 2017 r. Minie dokładnie 500 lat od dnia, w którym – według tradycji – Marcin Luter przybił listę 95 tez do drzwi kościoła zamkowego w Wittemberdze.

Taka była wówczas powszechna forma publikacji. I choć historycy twierdzą, że to nieprawda, że przyszły reformator kościoła rozesłał swe przemyślenia do innych uczonych w piśmie, zachęcając do dyskusji, nie rewolucji, to 31 października  1517 r. uznawany jest za początek protestantyzmu na świecie. Są też tacy, którzy nie odkrycie Ameryki przez Kolumba (1492 r.), i nie wynalezienie druku przez Gutenberga (1450 r.), ale właśnie manifest Marcina Lutra, uznają za koniec średniowiecza i początek ery nowożytnej.

Dekada przygotowań

Na tę rocznicę, 500 lat reformacji, Niemcy przygotowywały się już od dekady. Przede wszystkim dwa miasta, które do swej nazwy przyjęły miano Lutherstadt – Miasto Lutra. To Eisleben, w którym przyszły reformator kościoła przyszedł na świat i w którym umarł, oraz Wittenberga, gdzie wykładał na uniwersytecie i gdzie opublikował swoje poglądy. Ale do rocznicy przygotował się cały kraj. Rok jubileuszu obwołano rokiem Marcina Lutra. W całym kraju mają miejsce liczne imprezy i wystawy, a 36  miast, w których zaznaczył on swoją obecność, połączono na różne sposoby za pomocą ośmiu tras tematycznych. Przewodnik po tych trasach (na razie w wersji niemieckiej i angielskiej) można ściągnąć ze strony Niemieckiej Centrali Turystycznej. A cykl relacji z podróży szlakiem Marcina Lutra i śladem reformacji zapowiadamy już dziś w naszym portalu.

Odwiedzimy miejsca…

Marcin Luter urodził się 10 listopada 1483 roku w Eisleben, młodość spędził w pobliskim Mansfeld. Studiował w Erfurcie, tu w 1505 roku, wstąpił do klasztoru augustianów i wkrótce przyjął święcenia kapłańskie. W proteście przeciw sprzedawaniu odpustów w kościele ogłosił swoje tezy. Jego poglądy trafiły na podatny grunt i rozprzestrzeniły się niespodziewanie szybko, najpierw w Niemczech, potem w Europie. W 1518 roku został oskarżony o herezję. Opieką otoczył go książę saski i elektor Rzeszy Fryderyk Mądry, a nawet ukrywał go na zamku Wartburg w Eisenach. Tu Luter przetłumaczył Biblię na niemiecki. W 1525 roku ożenił się z byłą zakonnicą Katarzyną von Bora i zamieszkał wraz z rodziną (mieli sześcioro własnych dzieci oraz kilkoro przysposobionych) w opustoszałym klasztorze augustianów w Wittenberdze. Zmarł  w 1546 roku i został pochowany w Wittenberdze.

Pójdziemy tropem ludzi…

Ważne role w życiu Marcina Lutra odegrali wspomniani już Fryderyk Mądry i Katarzyną von Bora. Ale nie tylko. Jego przyjacielem był wybitny malarz, Łukasz Cranach Starszy. Świadkował na ślubie z Katarzyną, był chrzestnym jednego z ich dzieci oraz autorem najbardziej znanego portretu reformatora. Teoretykiem protestantyzmu i organizatorem ruchu społecznego, jeszcze za życia Marcina Lutra był Filip Melanchton – filozof, profesor uniwersytetu w Wittenberdze,  reformator szkolnictwa. To on sformułował zasady wyznania augsburskiego. Ważną postacią był też Jan Bugenhagen, spowiednik Lutra, który w 1523 roku został pierwszym ewangelickim pastorem Wittenbergi. Kto wie, może w naszej wędrówce trafimy do Pirny, miejsca, gdzie urodził się Jan Tetzel, dominikanin, kaznodzieja celujący w sprzedaży odpustów, któremu przypisuje się, rzec by można marketingowe powiedzenie: Gdy tylko złoto w misce zadzwoni, do nieba jakaś duszyczka pogoni…

Warto wiedzieć

* Dziś na świecie żyje 400 mln. protestantów, co stanowi prawie 6 proc. światowej populacji.  W tej liczbie jest około 70 mln luteran.
* W Polsce luteranie należą do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP; jest ich około 70 tysięcy i skupiają się w 123 parafiach, w sześciu diecezjach. Największe skupisko wyznawców tego kościoła w naszym kraju znajduje się na Śląsku Cieszyńskim.

Wydarzenia

Luter rozp.Niemiecka Centrala Turystyki rozpoczęła Rok Lutra w Polsce od spotkania w kościele parafii luterańskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, jednej z dwu świątyń tego wyznania w stolicy.

 

 

 

 

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 1

    Krzysztof Rzońca, 2 czerwca 2017 @ 18:07

    Można kupić „Mowy Stołowe”Marcina Lutra.Polecam

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem Marcina Lutra

Szlakiem Marcina Lutra

W 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez... W 2017 roku, w 500-lecie reformacji, ruszamy jego śladem.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij