Weimar
Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera

Postać Lutra zobaczymy też stojącą na balkonie hotelu Elephant – jednego z najlepszych i najsłynniejszych w mieście. Nie znaczy to, że Marcin Luter tu mieszkał – hotel jest późniejszy niż czasy reformacji, budynek pochodzi z XVIII w.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
W 2017 roku, w roku Lutra, pozdrawia przechodniów z balkonu figura wielkiego reformatora.
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
  • Weimar. Ślady Lutra w mieście Goethego i Schillera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Marcin Luter odwiedzał Weimar wielokrotnie, najczęściej po drodze. Przeważnie zatrzymywał się tu na krótko, na nocleg.

Nieco dłużej mieszkał tu w 1518 roku, jeszcze jako młody mnich, augustianin. Zatrzymał się w klasztorze franciszkanów. Przypomina o tym stosowna tablica na remontowanym właśnie budynku, który mieści teraz szkołę muzyczną. Po raz ostatni przybył tu w 1540 r., by odwiedzić przyjaciela, Filipa Melanchtona, który leżał złożony chorobą i spodziewając się śmierci. Ozdrowiał jednak i w dobrej formie przeżył swego gościa o wiele lat.

Portrety w kościele i na zamku

Jak na kaznodzieję przystało, Marcin Luter głosił w Weimarze swoje nauki. Miało to miejsce w kościele św. Piotra i Pawła, zwanym dziś Herderkirche. Piszę o nim osobno, ale dla porządku przypomnę, że czasy reformatora pamiętają ambona i chrzcielnica, po jego śmierci powstały jego wizerunki: znajdujący się w ołtarzu głównym pędzla Łukasza Cranacha Młodszego, oraz tryptyk autorstwa Wita Thima (Veit Thim), który przedstawia Mrcina Lutra jako augustianina, jako Junkera Jörga (pod takim pseudonimem ukrywał się Luter w Wartburgu) oraz jako profesora akademickiego. Kolejny ważny portret reformatora zobaczymy w galerii Cranacha w zamku miejskim – to obraz „Marcin Luter jako Junker Jörg” autorstwa Cranacha Starszego.

Biblie w bibliotece

Podążając śladami Lutra i reformacji zajrzeć należy do biblioteki księżnej Anny Amalii ze sławną na całym świecie salą w stylu rokoko. W zbiorach tej biblioteki znajduje się pokaźna kolekcja dzieł Marcina Lutra – zarówno rękopisy jak i pierwsze wydania drukiem licznych dzieł płodnego bardzo autora. Wśród nich jest wydanie Biblii przetłumaczonej przez Marcina Lutra z 1534 r. oraz wiele innych egzemplarzy pisma świętego, składających się na unikalną w świecie kolekcję. Wart uwagi jest również oprawiony w skórę sztambuch Heinricha Kohlhansa z autografami (między innymi)  Marcina Lutra oraz Nikolausa von Lamsdorfa, teologa, zwolennika i przyjaciela Lutra, jednego z czołowych przedstawicieli reformacji.

Pomnik z papieru

Przy tej okazji zatrzymajmy się przy dziele niezwykłym: weimarskim wydaniu dzieł Lutra (Weimarer Ausgabe). Ten krytyczny cykl wydawniczy powstawał przez prawie 130 lat. Zapoczątkowano go w 1881 roku, a ostatni tom ukazał się w 2009 roku. Kompletne wydanie składa się z 57 tomów (w sumie 120 woluminów) o łącznej liczbie 80 tys. stron.

Na balkonie hotelu

Postać Lutra zobaczymy też stojącą na balkonie hotelu Elephant – jednego z najlepszych i najsłynniejszych w mieście. Nie znaczy to, że Marcin Luter tu mieszkał – hotel jest późniejszy niż czasy reformacji, budynek pochodzi z XVIII w. Jednak od kilku lat na balkonie pojawiają się różne postaci osób związanych z miastem. Byli już Goethe i Schiller, Thomas Mann i inni. W 2017 roku, w roku Lutra, pozdrawia przechodniów z balkonu figura wielkiego reformatora. Nie doczekał się on jednak w Weimarze prawdziwego pomnika. Trwa właśnie zbiórka funduszy na realizację projektu.

Warto wiedzieć

Zarówno Herderkirche jak i zamek oraz biblioteka księżnej Anny Amalii  należą do zespołu „Klasyczny Weimar”, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zajrzyj na te strony:

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakiem Marcina Lutra

Szlakiem Marcina Lutra

W 1517 roku Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez... W 2017 roku, w 500-lecie reformacji, ruszamy jego śladem.

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij