Zgon
Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni

Wieś jest mazurskim letniskiem. Dysponuje sporą bazą noclegową, na brzegu jeziora jest duży kemping z wypożyczalnią sprzętu wodnego, przy drodze kilka barów i restauracji. Wśród nowoczesnej zabudowy zachowało się sporo drewnianych domów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
Rynnowe jezioro Mokre ma wydłużony kształt, otoczone jest lasami Puszczy Piskiej. Można też je objechać na rowerze.
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
  • Zgon. Mazurskie letnisko na szlaku Krutyni
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ilekroć widzę tablice z niezwykłymi nazwami miejscowości zastanawiam się, jakie  to uczucie powiedzieć: urodziłem się w?  Zgonie? Tak było i tym razem.

Zgon. Wieś na Mazurach, nad jeziorem Mokrym, na szlaku Krutyni. Jej nazwa, wbrew pozorom nie ma nic wspólnego ze śmiercią. Przypomina, że tu, w tym miejscu zganiano kiedyś bydło do wodopoju. I tyle.

Korowody wokół nazwy

Miejscowość została założona w 1708 roku jako tzw. wieś szkatułowa. To znaczy, że fundusze na sprowadzenie osadników i organizację wsi wyłożył sam książę pruski, a też i dochody z niej wpływały bezpośrednio do jego szkatuły. Mógł więc nimi dysponować nie oglądając się na zgodę stanów. Mieszkańcy szkatułowej wsi byli przede wszystkim rybakami. Jej niemiecka, choć o słowiańskim rodowodzie nazwa brzmiała: Sgonn. Zbyt słowiańsko, więc w  1938 roku zmieniono ją na Hirschen. W 1945 wieś wraz częścią Prus Wschodnich została przyłączona do Polski i powróciła do dawnej nazwy w jej spolonizowanej już formie.

Plaża nad jeziorem

Wieś jest mazurskim letniskiem. Dysponuje sporą bazą noclegową, na brzegu jeziora jest duży kemping z wypożyczalnią sprzętu wodnego, przy drodze kilka barów i restauracji.  Wśród nowoczesnej zabudowy zachowało się sporo drewnianych domów w typie charakterystycznym dla pobliskich Kurpiów. Najciekawszy jest ten pod nr 37. Wschodnim brzegiem jeziora aż do Krutyni (gdzie znajduje się siedziba Mazurskiego Parku Krajobrazowego i Muzeum Przyrodnicze Parku) poprowadzono ścieżkę dydaktyczną odwiedzającą rezerwaty  ?Królewska Sosna?  i ?Zakręt? I Plażę Krutyńską.  Rynnowe jezioro Mokre ma wydłużony kształt, otoczone jest lasami Puszczy Piskiej. Można też je objechać na rowerze.

Warto wiedzieć

* Do Zgonu przyjeżdżał na lato, tu  mieszkał i pracował pisarz Igor Newerly (1903-87). Najbardziej znaną jego powieścią jest ?Pamiątka z Celulozy? (1952). Na jej podstawie Jerzy Kawalerowicz nakręcił film.

 * W Zgonie mieszka i pracuje rzeźbiarz Adam Szubski. Jego zagrodę (mazurska chata z XIX w.) poznamy po licznych rzeźbach w ogrodzie.

 

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij