Wola Chojnata
Melodramat sprzed dwu wieków

W pałacu lokowano szkołę podstawową. Do końca lat 70. budynek był jeszcze w dość dobrym stanie, szybko jednak zaczął się sypać i popadać w ruinę, gdy szkołę przeniesiono do nowej siedziby. W 1995 roku trafił w prywatne ręce.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Wola Chojnata. Melodramat sprzed dwu wieków
Restauracja pałacu została doceniona nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kilka kilometrów od Białej Rawskiej w stronę Warszawy znajduje się pałac Chojnata. Teraz jest tu hotel, czy nawet bardziej ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.

Zadbany i odrestaurowany, położony w starym parku. Na cały zespół  pałacowo-parkowy składają się pałac, spichlerz, drewniana kapliczka i park.

Niejasna historia budowy

Pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku. Na stronie dzisiejszego hotelu bardzo ostrożnie napisano, że nie wiadomo, kiedy powstał i że właśnie II połowa XIX wieku to bezpieczne ulokowanie budowy w czasie. Inne publikacje podają rok 1873 i przypisują jego projekt nieznanemu z imienia i nazwiska włoskiemu architektowi. Autorzy kolejnych twierdzą, że pałac powstał w roku 1850 i został zaprojektowany przez Henryka Marconiego.

Romantyczna historia ze smutnym końcem

Tak samo trudno ustalić pewne informacje dotyczące właścicieli majątku:  znów za stroną pałacu przytoczę jednak romantyczną opowieść o jego mieszkańcach…  W 1820 roku wieś Wola Chojnata miała trafić w posiadanie byłego generała wojsk polskich walczących przy Napoleonie, Stanisława Wojczyńskiego. Tenże generał miał przywieźć tu żonę, aktorkę paryskich teatrów – Seraphine du Chateau.  Stojący tu już wtedy skromny dwór przebudował na pałac i podarował francuskiej małżonce. Ta jednak po kilku latach spędzonych na polskiej prowincji porzuciła potajemnie męża i wrócił do Paryża. Generał  znalazł pocieszenie w alkoholu, a majątku, który kojarzył mu się z wiarołomną żoną się pozbył: sprzedał go Wincentemu Rębowskiemu, którego nagrobek znajduje się na cmentarzu w Białej Rawskiej. Po nim majątek odziedziczył Józef Wierzbicki, który nadał pałacowi obecny kształt. Teraz jest to budynek parterowy, z trzema płytkimi ryzalitami od frontu i ogrodu, portykiem kolumnowym w osi.

Ruina i odbudowa

W rękach Wierzbickich majątek pozostał do 1945 roku. Po wojnie pałac przejął Skarb Państwa, ulokowano w nim szkołę podstawową. Do końca lat 70. budynek był jeszcze w dość dobrym stanie, szybko jednak zaczął się sypać i popadać w ruinę, gdy szkołę przeniesiono do nowej siedziby. Pałac wystawiono na sprzedaż. W 1995 roku trafił w prywatne ręce. W 2005 roku zakończono remont. Restauracja pałacu została doceniona nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.  Oglądałam zdjęcia sprzed remontu, widać ogrom pracy i nakładów.

Warto wiedzieć

Obiektu pilnują ochroniarze, ale nie było kłopotu z wejściem na teren parku i obejście pałacu dookoła. Wnętrz nie zwiedzałam.

Dodano: 6 grudnia 2012; Aktualizacja 10 grudnia 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij