Wola Chojnata
Melodramat sprzed dwu wieków

W pałacu lokowano szkołę podstawową. Do końca lat 70. budynek był jeszcze w dość dobrym stanie, szybko jednak zaczął się sypać i popadać w ruinę, gdy szkołę przeniesiono do nowej siedziby. W 1995 roku trafił w prywatne ręce.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Wola Chojnata. Melodramat sprzed dwu wieków
Restauracja pałacu została doceniona nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Kilka kilometrów od Białej Rawskiej w stronę Warszawy znajduje się pałac Chojnata. Teraz jest tu hotel, czy nawet bardziej ośrodek konferencyjno-szkoleniowy.

Zadbany i odrestaurowany, położony w starym parku. Na cały zespół  pałacowo-parkowy składają się pałac, spichlerz, drewniana kapliczka i park.

Niejasna historia budowy

Pałac powstał w drugiej połowie XIX wieku. Na stronie dzisiejszego hotelu bardzo ostrożnie napisano, że nie wiadomo, kiedy powstał i że właśnie II połowa XIX wieku to bezpieczne ulokowanie budowy w czasie. Inne publikacje podają rok 1873 i przypisują jego projekt nieznanemu z imienia i nazwiska włoskiemu architektowi. Autorzy kolejnych twierdzą, że pałac powstał w roku 1850 i został zaprojektowany przez Henryka Marconiego.

Romantyczna historia ze smutnym końcem

Tak samo trudno ustalić pewne informacje dotyczące właścicieli majątku:  znów za stroną pałacu przytoczę jednak romantyczną opowieść o jego mieszkańcach…  W 1820 roku wieś Wola Chojnata miała trafić w posiadanie byłego generała wojsk polskich walczących przy Napoleonie, Stanisława Wojczyńskiego. Tenże generał miał przywieźć tu żonę, aktorkę paryskich teatrów – Seraphine du Chateau.  Stojący tu już wtedy skromny dwór przebudował na pałac i podarował francuskiej małżonce. Ta jednak po kilku latach spędzonych na polskiej prowincji porzuciła potajemnie męża i wrócił do Paryża. Generał  znalazł pocieszenie w alkoholu, a majątku, który kojarzył mu się z wiarołomną żoną się pozbył: sprzedał go Wincentemu Rębowskiemu, którego nagrobek znajduje się na cmentarzu w Białej Rawskiej. Po nim majątek odziedziczył Józef Wierzbicki, który nadał pałacowi obecny kształt. Teraz jest to budynek parterowy, z trzema płytkimi ryzalitami od frontu i ogrodu, portykiem kolumnowym w osi.

Ruina i odbudowa

W rękach Wierzbickich majątek pozostał do 1945 roku. Po wojnie pałac przejął Skarb Państwa, ulokowano w nim szkołę podstawową. Do końca lat 70. budynek był jeszcze w dość dobrym stanie, szybko jednak zaczął się sypać i popadać w ruinę, gdy szkołę przeniesiono do nowej siedziby. Pałac wystawiono na sprzedaż. W 1995 roku trafił w prywatne ręce. W 2005 roku zakończono remont. Restauracja pałacu została doceniona nagrodą Ministra Kultury oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.  Oglądałam zdjęcia sprzed remontu, widać ogrom pracy i nakładów.

Warto wiedzieć

Obiektu pilnują ochroniarze, ale nie było kłopotu z wejściem na teren parku i obejście pałacu dookoła. Wnętrz nie zwiedzałam.

Dodano: 6 grudnia 2012; Aktualizacja 10 grudnia 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij