Winnica
Miasteczko na Dzikich Polach

Miasto ma kilkusetletnią burzliwą historię, wielokrotnie w wyniku najazdów tatarskich i buntów kozackich padało ofiarą zniszczeń. Przez 224 lata należało do Rzeczypospolitej Obojga Narodów. I odgrywało w niej znaczącą rolę.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
Rozwój gospodarczy w II połowie XIX w. miasto zawdzięczało doprowadzeniu do niego na początku lat 70. linii kolejowych z połączeniami m.in. do Kijowa i Odessy.
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
  • Winnica. Miasteczko na Dzikich Polach
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Po wojnach kozackich

Z okresu późniejszego, aż do rozbiorów, warto odnotować trzy fakty. Zbudowanie (1745) kościoła i klasztoru kapucynów oraz (1746) na lewym brzegu Bohu, na południe od centrum, cerkwi św. Mikołaja (1716). Zaś w 1773 r. utworzenie w mieście Szkoły Wydziałowej Komisji Edukacji Narodowej. Winnica utracona przez Polskę już na zawsze w marcu 1793 r. została najpierw rosyjskim miastem gubernialnym, później tylko ujezdnym (powiatowym). W odwecie za powstania: Listopadowe, a zwłaszcza Styczniowe, władze carskie zlikwidowały wszystkie katolickie klasztory i większość kościołów.

Rozwój przyniosła kolej

Rozwój gospodarczy w II połowie XIX w. miasto zawdzięczało doprowadzeniu do niego na początku lat 70-tych linii kolejowych (stało się ich węzłem) z połączeniami m.in. do Kijowa i Odessy. W 1887 r. – czytam w Słowniku – było tu 1923 dm. mieszkalnych (154 mur., 1769 drewn.), 903 oficyn i domów włość., 2904 różnych zabudowań, 23591 mk. (mieszkańców), w tem 32% praw.(osławnych), 7-8% katol.(ików), 1,5% starow.(ierców), 2% ewang.(elików), 58,5% żydów.  W momencie wydawania tego tomu liczba ludności wzrosła do 24989 dusz. Było też 5 cerkwi, murowany kościół katolicki, synagoga i 13 żydowskich domów modlitwy, szkoła realna, 2-klasowa szkoła powiatowa, 2 apteki, szpital powiatowy na… 20 łóżek, stacja pocztowa i telefoniczna, 3 hotele i 2 kluby. Ponadto 16 fabryk, w tym 2 browary, 2 fabryki mydła, po jednej: świec łojowych, drożdży, tytoniu, odlewnia żelaza i miedzi, cegielnia. A także 2 drukarnie, zakład fotograficzny, 50 restauracji, 16 składów win, 212 sklepów i 226 rzemieślników.

Pod władzą dwu totalitaryzmów

XX wiek, to okres bolszewickiej rewolucji i wojny domowej, „władzy rad” z niszczeniem lub przeznaczaniem na inne cele większości świątyń, stalinowskich represji. W latach 1937-38 zbrodniarze z NKWD rozstrzelali w Winnicy prawie 10 tys. ludzi – to niewiele mniej niż w Katyniu. Pochowali ich w masowych grobach, m.in. w parku kultury – obecnym Centralnym Parku Miejskim. W 1943 r. odkopali je i ekshumowali Niemcy okupujący miasto. Oni również „oczyścili” je z „elementu żydowskiego”. Było to dla okupantów ważne miejsce, gdyż około10 km na północ od niego znajdowała się główna kwatera Hitlera.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
Dodano: 24 lipca 2012; Aktualizacja 25 lipca 2012;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij