Muszyna
Milusia i inne wody mineralne

Muszyńskie wody różnie są wykorzystywane. Niektóre ujęcia wykorzystywane są wyłącznie przez „przemysł rozlewniczy", inne – dostępne są tylko na miejscu. Trzy zdroje ujęto w pijalniach, dostępnych dla kuracjuszy i turystów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Ochremiak
Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
Pijalnia Milusia w Muszynie mieści się w… budynku prokuratury. Czynna jest w godz. 10-18 oprócz poniedziałków i śród. Woda jest tu za darmo, ale kto nie ma własnego naczynia musi zapłacić 10 groszy za kubeczek.
 • Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
 • Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
 • Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
 • Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
 • Muszyna. Milusia i inne wody mineralne
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Muszynie i jej przysiółkach – Szczawniku oraz Złockiem  – znajduje się kilkadziesiąt źródeł i ujęć i odwiertów wody mineralnej.  Za lecznicze uznano szczawy i wody kwasowęglowe.

Muszyńskie wody charakteryzują się one zróżnicowanym składem chemicznym i różnie są wykorzystywane. Niektóre ujęcia wykorzystywane są wyłącznie przez „przemysł rozlewniczy” i w postaci Muszynianki i Muszyny znane są w całej Polsce, a i za granicami. Inne – dostępne są tylko na miejscu. Trzy zdroje ujęto w pijalniach, dostępnych dla kuracjuszy i turystów.

Milusia – pijalnia w centrum miasta

Pijalnia Milusia w Muszynie mieści się w… budynku prokuratury. Czynna jest w godz. 10-18 oprócz poniedziałków i śród. Woda jest tu za darmo, ale kto nie ma własnego naczynia musi zapłacić 10 groszy za kubeczek. Budynek prokuratury mieści się przy ul. Piłsudskiego, głównej w Muszynie, prowadzącej od Rynku. Umiejscowienie pijalni wody jest pamiątką po łazienkach mineralnych, jakie funkcjonowały tu w latach 30. ubiegłego wieku, zaraz po tym, jak Muszyna uzyskała status uzdrowiska.

Ujęcie Milusia zostało wykonane w 1935 r. na zlecenie inż. Józefa Krówczyńskiego, ostatniego przed wojną burmistrza Krynicy. On też  wybudował tu  nowoczesne łazienki do kąpieli mineralnych zasilane wodą z tego źródła. Nazwa  Milusia pochodzi od imienia Mili Lachowej, żony ówczesnego starosty nowosądeckiego. Woda tłoczona jest do pijalni z głębokości około 170 metrów.  Jest to szczawa wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowa, łagodna w smaku, z nutką popsutych jaj w tle. Picie jej wspomaga leczenie chorób układu trawienia, nerek i dróg moczowych, otyłości, kąpiele w niej stosowano na choroby reumatyczne.

Antoni – pijalnia na Zapopradziu

Przy Alei Zdrojowej w raczkującym parku na Zapopradziu  znajduje się pijalnia wody Antoni. To najstarszy z Muszyńskich zdrojów. Udostępnienie i eksploatacja tego źródła w 1929 roku oraz budowa pierwszych łazienek mineralnych pozwoliła Muszynie na zdobycie statusu uzdrowiska już w roku następnym. Woda wydobywana jest z głębokości ok. 120 metrów, a nazwa źródła  honoruje Antoniego Jurczaka, ówczesnego burmistrza Muszyny, który wiele energii poświęcił dla rozwoju tutejszego kurortu.

Woda Antoni jest  szczawą wodorowęglanowo-mangezowo-borową, wysoce zmineralizowaną. Ma intensywny smak, jej picie nie jest obojętne dla organizmu, przedawkowanie może zakończyć się buntem przewodu pokarmowego. Stosowana rozsądnie poprawia przemianę materii i funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych. Wspomaga leczenie tych samych chorób co Milusia, a dodatkowo stosowana jest w kuracji niektórych alergii.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 7 stycznia 2014; Aktualizacja 21 stycznia 2014;

Zajrzyj na te strony:

Tekst powstał we współpracy z MOT w ramach  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy „Lokalne inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego  powiatu gorlickiego i nowosądeckiego”.

Komentarze: 2

  wędrowiec, 12 stycznia 2014 @ 07:57

  W Wysowej za plastikowy kubeczek wody mineralnej trzeba zapłacić 1,5 zł, z czego 20 groszy jest za kubeczek. W Krynicy też się płaci.Uważam, że wody mineralne powinny być za darmo w pijalniach albo w ogólknodostępnych ujęciach. Brawo Muszyna.

  barbara.g, 12 stycznia 2014 @ 11:34

  W Muszynie darmowa woda mineralna jest w ujęciu „Anna” – na wolnym powietrzu.
  W pijalni „Antoni” w Muszynie też jest za darmo…ale obowiązkowo należy kupić plastikowy kubek za 50 groszy. Do butelki nie nalewają!!! Pani była mało zadowolona, kiedy poprosiłam o napełnienie butelki poprzez przelewanie wody z kubka…( przelewałam sama).
  Toaletę w tejże pijalni cenią na 1 złoty. Jakby podliczył, to 200 ml Antoniego kosztuje 1.50 zł.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij