Modena
Ostatni diukowie z rodu d’Este

Schyłkiem lat 20. XIX w. Modena stała się silnym ośrodkiem agitacji karbonarskiej. W jej zaś ramach niezwykłych i do dziś niejasnych projektów politycznych skorelowanych z osobą jej władcy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jarosław Swajdo
Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
Rok 1815 anulował zmiany rewolucyjne i napoleońskie, zaś proklamowana przez kongres wiedeński zasada legitymizmu została na Półwyspie Apenińskim uskuteczniona i gorliwie i dokładnie.
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
 • Modena. Ostatni diukowie z rodu d’Este
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Około 185-tysięczna emiliańska Modena, jedno z szeregu miast u południowego krańca równi górnowłoskiej ulokowanych wzdłuż rzymskiej Via Emilia, należała od średniowiecza do ferraryjskich Estensów.

Po odebraniu im Ferrary końcem XVI wieku stała się nową stolicą ich państwa, jednego z księstw Niziny Padańskiej (Ducato di Modena e Reggio). Po okresie napoleońskim rządzone było ono przez blisko spokrewnioną z Estensami boczną gałąź Habsburgów (Casa d’Asburgo-Este).

Nowa dynastia

Rok 1815 anulował zmiany rewolucyjne i napoleońskie, zaś proklamowana przez kongres wiedeński zasada legitymizmu została na Półwyspie Apenińskim uskuteczniona i gorliwie i dokładnie. Ze względu na wygaśnięcie bezpośredniej gałęzi Estensów, co nastąpiło wraz ze śmiercią w 1803 roku bez męskich potoków Ercole III d’Este, historyczne Księstwo Modeny i Reggio, nb. istniejące od 1452 roku, odrestaurowano pod rządami Domu Habsbursko-Esteńskiego. Jako boczna linia dynastii austriackiej wyłonił on się parę dekad wcześniej efektem fuzji Habsburgów Lotaryńskich z Estensami. Tak oto w 1771 roku Maria Beatrice d’Este, 1750-1829, jedyna córka Herkulesa III a tym samym jedyny spadkobierca starej dynastii esteńskiej, poślubiła w Mediolanie, zgodnie z kontraktem małżeńskim z 1763 roku, austriackiego arcyksięcia Ferdynanda Karola Habsburga (1754-1806). Był on czwartym synem a łącznie czternastym (z szesnastu) dzieckiem Marii Teresy Habsburg i Franciszka I Lotaryńskiego (z kolei założycieli w 1736 r. nadmienionej dynastii Habsburg-Lothringen).

Dumny z esteńskiej spuścizny

Rządy w Księstwie objął w 1814 roku syn Ferdynanda i Marii Beatrycze, Francesco Giuseppe Carlo Ambrogio Stanislao d’Asburgo-Este, jako Franciszek IV (Francesco IV di Modena, Francesco IV d’Asburgo-Este). Franciszek Modeński (1779-1846), rzec można właściwy założyciel Domu Österreich-Este, stanowił postać w swej epoce bezsprzecznie jedną jak z ciekawszych tak z bardziej kontrowersyjnych. Był pełnoprawnym członkiem dynastii habsburskiej, stryjecznym bratem ostatniego Świętego Cesarza Rzymskiego (jako Franciszka II) a pierwszego cesarza Austrii (jako Franciszka I) nadto kuzynem Ferdynanda III Toskańskiego z tejże samej Casa Asburgo-Lorena. Mimo to używał nazwiska matki i chętnie powoływał się na spuściznę esteńską.

Żoną Francesca była od 1812 roku jego kuzynka Maria Beatrice di Savoia, najstarsza córka króla Wiktora Emanuela I Sabaudzkiego i dziedziczka starszej linii Sabaudów. Stąd też w obliczu rysującej się z czasem skomplikowanej kwestii sukcesji sabaudzkiej liczył książę Modeny i Reggio nie bez kozery na przejęcie dość prestiżowej korony sardyńskiej. Wprzódy po niemającym potomka męskiego teściu Wiktorze Emanuelu, zaś po abdykacji tegoż w 1821 roku po jego w ogóle bezdzietnym i ciężko chorym bracie Karolu Feliksie, w miejsce Karola Alberta z bocznej gałęzi Savoia-Carignano. Krom innych skutków byłoby to nawiasem mówiąc równoznaczne z przeistoczeniem się północnych i środkowych Włoch w coś na kształt rodzinnego dobra Habsburgów.

Książę spiskowiec?

Schyłkiem lat 20. Modena stała się silnym ośrodkiem agitacji karbonarskiej. W jej zaś ramach niezwykłych i do dziś niejasnych projektów politycznych skorelowanych z osobą jej władcy. Plany te, podminowujące szczególnie środkową Italię, przeszły do dziejów Włoch jako tzw. spisek esteński (la congiura estense). Z ideologicznego punktu widzenia może dość zaskakujące, a to za przyczyną kooperacji ekstremalnie konserwatywnego i skrajnie reakcyjnego księcia z liberalno-rewolucyjnym podziemiem karbonarskim zakładały one wywołanie przez węglarzy w sprzyjających okolicznościach powstań albo przynajmniej rozruchów w państwach włoskich, włącznie z Piemontem. Celem było obalenie ich władców oraz unifikację północnych i środkowych Włoch, albo w szerszej wersji nawet całego Półwyspu od Alp po Etnę, ze stolicą w Rzymie, pod berłem modeńskiego Franciszka. Miał być wybrany przez zgromadzenie narodowe na konstytucyjnego króla Włoch. A zarazem jako Habsburga możliwy był do zaakceptowania w tej roli przez Wiedeń.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
Dodano: 14 lutego 2018; Aktualizacja 8 marca 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij