Ołomuniec
Morowa kolumna na rynku

Pośrodku rynku (Horni námĕsti) stoi zespół ratuszowy. Uwagę jednak od razu przyciąga Kolumna św. Trójcy stojąca nieopodal ratusza. Ma wysokość 35 metrów. Zbudowano ją w pierwszej połowie XVIII wieku i nazwana jest morową.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
Przy monumentalnej kolumnie pracowali miejscowi rzeźbiarze oraz złotnik. To piękne wotum mieszkańców Ołomuńca poświęcono w 1754 roku, po 38 latach budowy. Przy poświęceniu obecna była para cesarska Maria Teresa i Franciszek I Stefan.
  • Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
  • Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
  • Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
  • Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
  • Ołomuniec. Morowa kolumna na rynku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ołomuniec (Olomouc), średniowieczna stolica Moraw, jest pięknym miastem. Wiele tu zabytkowych kamienic, kościołów, kaplic i barokowych fontann.

Pośrodku rynku (Horni nám?sti) stoi zespół ratuszowy. Uwagę jednak od razu przyciąga Kolumna św. Trójcy stojąca nieopodal ratusza. Ma wysokość 35 metrów i jest wyższa od wieży ratuszowej. Zbudowano ją w pierwszej połowie XVIII wieku i nazwana jest morową. Szalejąca na Morawach zaraza w latach 1714 -16 zbierała ogromne żniwo. Dotknęła też mieszkańców Ołomuńca. Ludzie zaczęli zwracać swoje myśli do Boga. Wtedy mieszczanin z Ołomuńca, Vaclav Render przyrzekł radzie miasta, że wybuduje kolumnę. Zaprojektował budowlę, lecz jej nie dokończył. Zmarł kiedy prace sięgnęły dopiero pierwszej kondygnacji i została zbudowana kaplica. Za jego życia wykonano sześć płaskorzeźb na ?płaszczu? kaplicy i wystrój wnętrza.

Budowa trwała 38 lat

Przy monumentalnej kolumnie pracowali miejscowi rzeźbiarze oraz złotnik. To piękne wotum mieszkańców Ołomuńca poświęcono w 1754 roku, po 38 latach budowy. Przy poświęceniu obecna była para cesarska Maria Teresa i Franciszek I Stefan. Tą datę upamiętnia chronogram umieszczony na kolumnie, nad wejściem do kaplicy: Trójjedynemu i prawdziwemu Bogu w obecności Najjaśniejszych Państwa Franciszka i Teresy olbrzym niniejszy poświęcony przez kardynała Troyera 9 września 1754

Złocone detale

Kolumna zdobiona jest postumentami, figurami, pilastrami i płaskorzeźbami. W wielu miejscach są złocenia, co dodaje jej przepychu. Przeważającą część dekoracji rzeźbiarskich wykonał Andrzej Zahner, jeden z najlepszych morawskich rzeźbiarzy barokowych. Zdobień złotniczych dokonał ołomuniecki złotnik Szymon Forstner. Wyklepane w miedzianej blasze projekty powlekał złotem za pomocą skomplikowanej technologii przy użyciu ognia.

Pod wezwaniem św. Trójcy

W najwyższym punkcie kolumny jest grupa Najświętszej Trójcy z postaciami Boga Ojca błogosławiącego oraz Jezusa Chrystusa z krzyżem, siedzącego na kuli ziemskiej. Zwieńczeniem jest gołębica Ducha Świętego w złotej, słonecznej tarczy. W dolnej części znajdziemy postać Michała Archanioła z mieczem ognistym i tarczą. To symbol walczącego Kościoła, a jednocześnie oddzielenie sfery niebiańskiej od ziemskiej. Na głównym trzonie kolumny widnieje grupa rzeźb ukazująca Wniebowstąpienie Marii Panny, unoszonej przez parę aniołów.

Lepiej zobaczyć niż opisywać…

Kolejna niższa kondygnacja ma trzy płaskorzeźby z alegoriami cnót chrześcijańskich: Wiary, Nadziei i Miłości. Są one otoczone grupą sześciu świętych. Wewnątrz kolumny znajduje się kaplica do której wchodzi się po schodach zdobionych balustradami. Wiele szczegółów można by jeszcze opisywać, ale ciekawsze jest oglądanie i podglądanie tej rzeźbiarskiej sztuki. Kolumna została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO w 2001 roku, jako największa tego typu rzeźba barokowa w środkowej Europie.

Warto wiedzieć

Na Dolnym Rynku (Dolni nám?sti) znajduje się druga i o wiele mniejsza kolumna tego samego darczyńcy. Jest to Kolumna Maryjna. Upamiętnia ona ofiary zarazy morowej. Dolna część kolumny ozdobiona jest figurami ośmiu świętych, ułożonymi na dwóch poziomach. Zestawienie rzeźb jest wzorowane na morowych kolumnach stojących w Wiedniu i Pradze. Figury przedstawiają patronów od chorób zakaźnych: św. Karola Boromeusza, św. Sebastiana, św. Rocha, św. Katarzynę ze Sieny, św. Barbarę i św. Paulinę, która jest patronką miasta. Kolumna jest kręcona, a na jej szczycie umieszczono figurę Najświętszej Marii Panny Immaculaty.
Dolny Rynek jest obecnie w remoncie i bezpośrednie dojście do kolumny jest utrudnione.

Zajrzyj na te strony:

film autorki

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij