Moskwa
Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni

W rozległej hali muzeum wystawione są eksponaty wykorzystane w różnych filmach i gotowe aby znowu „zagrać” w kolejnych. Są to zarówno dekoracje, jak i sprzęty, przedmioty, stroje oryginalne. Niektóre bardzo cenne.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
W drugim budynku oglądać można przede wszystkim scenografię i dekoracje do wielu filmów, wnętrza mieszkań, filmowe zdjęcia i plakaty.
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
 • Moskwa. Mosfilm – na zapleczu filmowej wytwórni
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Mosfilm, najsłynniejsza wytwórnia filmowa w Federacji Rosyjskiej, znajduje się w południowo-zachodniej części Moskwy i produkuje rocznie po ponad sto filmów kinowych i telewizyjnych.

Można ją zwiedzać, ale oczywiście dostępne są tylko fragmenty liczącego kilkaset hektarów terenu, bo goście nie mogą przecież przeszkadzać w produkcji.

Pamiątki i gadżety

W atmosferę filmową wprowadza już dziedziniec za bramą wjazdową do wytwórni. Stoi na nim kamienny pomnik wybitnego reżysera i aktora Siergieja Bondarczuka (1920-94), z miedzianą tabliczką na której wymieniono 9 filmów jakie w latach 1959-1992 nakręcił w Mosfilmie.W pobliżu tego pomnika stoi radziecki samolot myśliwski z lat II wojny światowej, makiety armat z początku XIX wieku, maszyna do ?produkcji? wiatru, deszczu, śniegu i mgły oraz inne akcesoria filmowe.

Do ponownego wykorzystania

W rozległej hali muzeum wystawione są eksponaty wykorzystane w różnych filmach i gotowe aby znowu ?zagrać? w kolejnych. Są to zarówno dekoracje, np. koniuszni z tabliczką informującą, że kręcono w niej sceny m.in.filmów ?Anna Karenina?, ?Formuła miłości?, ?Mieszczerscy? i ?Michajło Łomonosow?, jak i sprzęty, przedmioty, stroje oryginalne. Niektóre, bardzo cenne, chętnie włączyłyby do swoich zbiorów inne muzea. Jest tu np. luksusowa limuzyna ?ZIS 110?z roku 1945, wykorzystana już w sześciu filmach.Obok stoi motocykl ?Kijewljanin? z 1949 roku, który ?grał? w filmach ?Zwierciadło dla bohatera? i ?Moskiewska saga?, a także kilka rowerów z tamtych czasów. Uwagę przyciąga oryginalny samochód pancerny ?Austin ? Putiłowski? wyprodukowany w tych sławnych zakładach w Petersburgu w 1916 roku, a wykorzystany już w 6 różnych filmach. Podobnie niemieckie pojazdy wojskowe z okresu II wojny światowej. Zwłaszcza motocykl na gąsienicach NSU ? Centaur z 1937 roku.Z informacją, że występował w filmach ?Gwiazda?, ?Właścicielka hotelu? i ?Karny batalion?. Jest też ? ?grał w kilku filmach ? pierwszy radziecki traktor. Z pojazdów konnych uwagę zwraca dorożka z połowy XIX wieku którą wożono bohaterów m.in.filmów ?Knajpa na Piatnickiej?, ?Swaty husarza? i ?Dwadzieścia sześć dni z życia Dostojewskiego?.Obok wisi strój dorożkarza. Obejrzeć można również lando z połowy XIX wieku, karety z XVIII w.i starsze, a w nich manekiny podróżnych w ubraniach z epoki, dyliżans pocztowy, sanie, wozy chłopskie itp. Część to oryginały, resztę wykonano na potrzeby filmów, ale wszystkie są ?na chodzie?, do ponownego wykorzystania.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 8 listopada 2013; Aktualizacja 18 listopada 2013;

Zajrzyj na te strony:

 

Komentarze: 3

  entuzjastkakina, 9 listopada 2013 @ 13:44

  A gdzie raboczij i kałchoznica? Symbol Mosfilmu?

  cez, 11 listopada 2013 @ 09:32

  Symbolem Mosfilmu był i jest nadal ogromny pomnik Robotnika i Kołchoźnicy projektu art. rzeźbiarki Wiery Muchinej. Ustawiony on został przed laty przed wejściem na tereny Wystawy Gospodarczej na północy miasta i stoi tam nadal.
  Ze względu na postępujący proces rdzewienia, zwłaszcza konstrukcji wewnętrznej oraz spawów poszczególnych stalowych płyt,poddany został w ostatnich latach gruntownej renowacji. Nie wiem, czy już zakończonej, bo podczas ostatniego pobytu w Moskwie nie miałem możliwości pojechania tam.

  blach, 11 listopada 2013 @ 22:50

  Tak, to jest symbol. Pamiętam wiele – wiele naprawdę dobrych – filmów zaczynających się od rzutu na ten charakterystyczny (!?) pomnik. A czy nowe produkcje Mosfilmu też mają taką, jak dawniej, czołówkę?

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij