Rabka Zdrój
Muzeum im. Władysława Orkana

Zgromadzone tu eksponaty przedstawiają kulturę ludową górali, szczególnie Zagórzan i Kliszczaków. Ekspozycja jest ułożona tematycznie: zdobywanie pożywienia, rzemiosła wiejskie, strój góralski, obrzędy, sztuka ludowa.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
Corocznie odbywają się w muzeum imprezy związane z tematyką świąteczną. W styczniu, gdy tam byłam, ekspozycja dotyczyła Bożego Narodzenia, teraz ? plony 55 Konkursu Palm Wielkanocnych.
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
  • Rabka Zdrój. Muzeum im. Władysława Orkana
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W 1928 roku Komisja Muzealno-Etnograficzna przy PTT w Rabce Zdroju zaproponowała, aby cenne przedmioty gromadzić w starym modrzewiowym kościółku p.w. św. Marii Magdaleny.

Rok później placówka otrzymała statut i program działania, a Władysław Orkan użyczył swojego imienia. Program działalności placówki opracował dr Kazimierz Dobrowolski.

Powstanie muzeum

Oficjalne otwarcie Muzeum Etnograficznego imienia Władysława Orkana nastąpiło w 1936 roku. W czasie wojny ksiądz Justyn Bulanda, członek Zarządu Oddziału PTT w Rabce i kustosz muzeum ukrywał zbiory i ochronił je przed zniszczeniem. Po wojnie, w 1949 roku muzeum zostało upaństwowione i przejęte jako oddział przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Kustoszem został wybitny znawca etnografii i regionu, dr Sebastian Flizak z Poronina.

Sztuka ludowa

Zgromadzone tu eksponaty przedstawiają kulturę ludową górali, szczególnie  Zagórzan i Kliszczaków. Zbiory zgrupowano w czterech salach oraz na parterze specjalnie zaadoptowanej dzwonnicy. Ekspozycja jest ułożona tematycznie: zdobywanie pożywienia, rzemiosła wiejskie, strój góralski, obrzędy, sztuka ludowa. W muzeum jest największy w Polsce zbiór świątków ludowych.  Większość eksponatów pochodzi z XIX i XX wieku. Wykonane są przez twórców ludowych z Podhala, Orawy i Gorców. Zobaczymy eksponaty związane z garncarstwem, którym trudnili się mieszkańcy Rabki i okolic. Jest sporo przedmiotów związanych z rzemiosłem: tokarstwem, bednarstwem, ciesielstwem. W szklanych gablotach prezentowane są stroje góralskie, pokazano sposoby wyszywania strojów i wyprawiania skóry. Są też  narzędzia służące do obróbki lnu i wełny.

Na Boże Narodzenie, na Wielkanoc…

W muzeum jest wiele eksponatów związanych z obrzędami świątecznymi:  turoń, podłaźniczki, szopki, palmy, pisanki? Zabawki, jakie ojcowie wykonywali dla swoich dzieci. Jak w każdym podhalańskim muzeum, tak i tu znajdziemy obrazy o tematyce religijnej malowane na szkle. Corocznie odbywają się w muzeum imprezy związane z tematyką świąteczną. W styczniu, gdy tam byłam, ekspozycja dotyczyła Bożego Narodzenia, teraz ? plony 55 Konkursu Palm Wielkanocnych.

Dodano: 30 marca 2013; Aktualizacja 2 kwietnia 2013;

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij